

LEHTIKUVA
Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo pitävänsä toivottavana ja myös mahdollisena, että vaikeasta tilanteesta huolimatta sopu ay-liikkeen ja hallituksen välille löytyisi. – Neuvotteluita ja työryhmiä on käynnissä. Sopiminen ja konsensus ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, että hallitus peruuttaa tärkeistä uudistuksista.
Ay-liike lakkoilee keväällä hallituksen työmarkkinauudistuksia vastaan.
Palkansaajakeskusjärjestöt STTK ja SAK järjestivät torstaina mielenosoituksen Helsingin Senaatintorilla. Äskettäin Teollisuusliitto ilmoitti uusista kolmen päivän lakoista.
Taloustilanne on vaikea
MTV:n Uutisextrassa vieraillut valtiovarainministeri Riikka Purra on tilanteesta huolissaan.
– Taloustilanne on vaikea, työllisyys laskee ja työttömyys kasvaa. Tässä tilanteessa kukaan ei nouse voittajaksi lakkoaallosta.
Purra muistuttaa, että nyt kyse on poliittisista lakoista, eli ne on suunnattu hallitusta vastaan.
– Nythän ei siis ole kyse palkoista tai työehtosopimuksista, vaan hallituksen hallitusohjelmaan kirjaamista toimista, siis uudistuksista, jotka me haluamme viedä läpi.
Purra arvioi, että poliittisia lakkoja nähdään niin kauan, kunnes voimaan saadaan lainsäädäntö, jolla poliittista lakkoilua rajoitetaan.
– Toinen asia sitten on, millaisia vaikutuksia tällä on syksyn liittokierrokselle.
Uudistuksista ei peruuteta
Purra sanoo kuitenkin pitävänsä toivottavana, ja myös mahdollisena että sopu ay-liikkeen ja hallituksen välille löytyisi.
– Edelleenkin on käynnissä neuvotteluita ja työryhmiä. Sopiminen ja konsensus ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, että hallitus peruuttaa uudistuksista, jotka ovat vitaalisen tärkeitä suomalaiselle yhteiskunnalle. Jos ay-liikkeen pitkälti sosialidemokraattitaustaiset pomot saavat nyt päättää, se ei ole sopimista eikä konsensusta.
– Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi. Tietyistä asioista voidaan neuvotella, mutta emme anna veto-oikeutta liitoille.
Poliittisella lakkoilulla on vakavia vaikutuksia Suomen talouteen, kilpailukykyyn ja vientiin.
– Tämä tilanne ei nyt tee hyvää millekään tässä yhteiskunnassa, Purra sanoo.
Hän korostaa, että hallituksen työelämäuudistukset eivät edes ole erityisen radikaaleja Suomen verrokkimaihin nähden.
– Esimerkiksi Ruotsissa vastaavat uudistukset on tehty jo aikoja sitten. Valtiovarainministerinä haluan myös huomauttaa, että näissä verrokkimaissa julkisen talouden tilanne myös on selvästi parempi kuin Suomessa.
Kokonaisveroaste laskee
Myös veroratkaisut tulevat harkittaviksi, kun uusia sopeutuksia valmistellaan. Hallitusohjelman kirjauksen mukaan työn tekemiseen ja yrittämiseen ei kuitenkaan haluta kohdistaa lisäverotusta.
Valtiovarainministerin mukaan yksityiskohdista ei ole poliittisia päätöksiä, mutta monia verolajeja tarkastellaan
Tällä hallituskaudella kokonaisveroaste laskee, Purra muistuttaa.
– Tässä taloudellisessa tilanteessa emme halua haitata työn tekemisen ja yrittämisen kannustimia.
Valtiovarainministerin mukaan lisäsopeutusten tarve on jopa kolme miljardia euroa tällä vaalikaudella. Uudet sopeutukset tulevat siis hallituksen jo sovittujen kuuden miljardin euron sopeutustoimien päälle, jotta saadaan julkinen talous tasapainoon.
– Toimia tarvitaan lisää eli ennemminkin näen, että tällä kaudella tarvitaan 6 + 3, niin olemme lähempänä tavoiteltua tilaa.
– Eli hallitusohjelmassa on kirjattu sekä tästä alijäämätavoitteesta että velkasuhteen vakauttamisesta. Näillä hallitusohjelmaan toistaiseksi kirjatuilla toimilla ei tulla saavuttamaan kumpaakaan, joten tarvitsemme lisää toimia, Purra sanoo.
Katso Purran haastattelu kokonaisuudessaan täältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työelämäuudistukset lakkoilu velkasuhde Teollisuusliitto sopeutustoimet valtiontalous palkansaajat Riikka Purra STTK Alijäämä SAK Hallitusohjelma vientiteollisuus Ay-liike Ruotsi työllisyys verotus Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle

Bergbom kehotti poliittisia lakkoilijoita palaamaan töihin: ”On painava syy pelastaa hyvinvointivaltio”

Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”

Työtaistelujen tulisi olla suhteessa tavoitteisiin ja vahingoittaa vain työriidan osapuolia – Ronkainen: Onko ay-liike kehityksen vauhdittaja vai jarru?

Valtiovarainministeri Purra: Hallitusohjelman taloustavoitteisiin pääseminen edellyttää laajoja lisätoimia

Valtiovarainministeri Purra: Työperäinen maahanmuutto ei ratkaise ikääntyvän väestön ongelmia – Suomessa on liikaa ihmisiä työvoiman ulkopuolella

Valtionhallinnon tuottavuusohjelman valmistelu etenee – tavoitteena 243 miljoonan euron säästöt

Antikainen: Ay-pomot vaarantavat lääkkeiden huoltovarmuuden ja ihmisten terveyden – lääketehtaille myönnettävä poikkeuslupa

Sakari Puisto Ylen aamussa: ”Kroonisten alijäämien ongelma ja velkaantuminen pitää hoitaa – olisi äärimmäisen noloa joutua EU:n tarkkailuluokalle”
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








