

LEHTIKUVA
Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Koulushoppailu ei ole ongelma vaan seuraus ongelmasta – opetusministeri alkoi huutaa päälle
Mitä syitä on koulushoppailun taustalla ja miten suomalaiskoulujen ongelmiin voitaisiin puuttua? MTV:n puoluejohtajien tentissä eilen perussuomalaisten Riikka Purra ei saanut kertoa vastaustaan loppuun, kun vasemmistolainen opetusministeri Li Andersson ei malttanut pysyä hiljaa, vaan alkoi möykätä Purran vastauksen päälle ja tunki sanoja suuhun.
Keskustelu ”koulushoppailusta”on puhututtanut kansaa viime aikoina ja suomalaiskoulujen ongelmat ovat nousemassa myös kevään eduskuntavaalien yhdeksi teemaksi.
Koulushoppailulla tarkoitetaan oppilaan vanhempien toimintaa esimerkiksi asuinpaikan valinnalla, joka vaikuttaa siihen, mihin lähikouluun lapsi päätyy, esimerkiksi painotettujen luokkien kuten musiikki-, kieli- ja taideluokkien avulla.
Keskustelu koulushoppailusta sai aiemmin lisäkierroksia Ylen julkaistua koulukoneen, joka muun muassa kertoo maahanmuuttajaoppilaiden määristä eri kouluissa.
Vanhempien tekemät valinnat normaali ilmiö
Yhtenä huolena on pidetty koulushoppailun johtavan entisestään koulujen eriytymiseen. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kuitenkin pitää normaalina ilmiönä sitä, että perheet ohjaavat lapsia painotusluokille.
– Koulushoppailu ei sinänsä ole ongelma vaan seuraus ongelmasta. Koululaisten vanhemmat vain tekevät valintoja lastensa puolesta siinä todellisuudessa, missä nyt eletään. Etenkin pääkaupunkiseudulla ja suurissa kaupungeissa koulushoppailun syynä on vieraskielisten suuri osuus kouluissa, Purra sanoi eilen MTV:n puheenjohtajatentissä.
Tässä kohtaa opetusministeri Li Andersson (vas) ei malttanut pysyä hiljaa, vaan alkoi huutaa Purran vastauksen päälle ja tunkea sanoja suuhun.
Andersson tuohtui Purran vastauksesta
MTV:n tentin juontaja kysyi Purralta ratkaisuehdotuksia tilanteeseen, mutta Purra ei saanut puhua loppuun, koska opetusministeri Andersson kaappasi tilan ja alkoi möykätä Purran vastauksen päälle
– Lapset on vääränlaisia, se on se perussuomalaisten viesti. Se et me nostetaan jotkut lapset tikunnokkaan tällä tavalla, ajatelkaa niitä lapsia Andersson vaahtosi.
– Tässä on nyt kyse teidän maahanmuuttopolitiikastanne, Purra heitti takaisin.
– Annetaan nyt hänen (Purran) vastata, MTV:n juontaja komensi Anderssonia sulkemaan suunsa.
Purra jatkoi, että koulujen ongelmien taustalla on juurikin Suomessa pitkään harjoitettu vääränlainen maahanmuuttopolitiikka. Hän nosti esille, että Helsingissäkin on jo nyt kouluja, joissa samassa luokassa saatetaan puhua jopa kymmentä eri kieltä. On sanomattakin selvää, että tällä on suuri vaikutus opetuksen tasoon.
– Tässä tilanteessa opettaja ei ehdi opettamaan, koska opettajan aika menee ”tulipalojen sammuttamiseen” ja esimerkiksi yksinkertaisten käsitteiden kääntämiseen, siihen, että edes perusasioissa pysyttäisiin mukana. Tämä tilanne ei ole kenenkään edun mukaista, Purra sanoi.
Jos ongelmaa ei tunnista, ei voi löytää ratkaisuja
Purra huomautti Anderssonille ja muille tentissä paikalla olleille puoluejohtajille, että koulujen ongelmista puhuttaessa nämä usein tarkastelevat tilannetta kuin eri todellisuudesta käsin.
Kun ongelman perussyytä ei tunnista, silloin ratkaisujakaan on vaikea löytää
– Mikäli te ette suostu ymmärtämään näitä ongelmia, jotka ovat todellisia, niin koulushoppailuun ja koulujen eriytymiseen ei ole nähtävissä minkäänlaista ratkaisua, Purra sanoi.
Akuuttina toimena hän nosti itse esille maahanmuuttajalasten kielitaidon parantamiseen tähtäävät toimet, jotta nämä voisivat suomen kieltä opittuaan osallistua opetukseen normaaleissa ryhmissä.
– Maahanmuuttajaoppilaille tarvittaisiin enemmän valmistavia luokkia. Pitäisi olla niin, että maahanmuuttajaoppilas otetaan mukaan tavalliselle luokalle vasta siinä vaiheessa, kun hänellä on riittävä kielitaito, Purra painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- painotusluokat koulushoppailu eriytyminen ongelmat oppilaat vanhemmat kielitaito perusopetus Opettajat Riikka Purra Li Andersson Helsinki maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset julkaisi toimenpiteitä peruskoulun korjaamiseksi: Vuonna 2018 esityksillemme lähinnä tuhahdeltiin – ”Nyt koulujen ongelmat ovat tulleet kaikkien silmille”

Rydman: Helsingin kouluissa on käynnissä tuhoisa kehitys – maahanmuutolla massiiviset kielteiset vaikutukset

Ylen koulukone herätti tulikuuman keskustelun koulujen tilasta – Opetushallitus vaatii muiden ohella sensuroimaan kiusalliset tiedot, mutta mikä olikaan viraston pääjohtajan tausta?

Mari Rantanen kysyy hallitukselta koulukoneesta: Kuka yritti sensuroida koulukohtaisten tietojen julkaisemisen?

Li Andersson haluaa hiljentää keskustelua maahanmuuton vaikutuksesta kouluihin – Purra: ”Lapsilleen parasta haluavat vanhemmat miettivät myös näitä asioita”

Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: ”Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”

Saksalaiskoulu: 40 ekaluokkalaista jää luokalle huonon saksan kielen taidon takia

Koulun urheilupäivä päättyi verilöylyyn – jengitappelusta ainakin neljä sairaalaan Eskilstunassa

Koponen: Suomen koulutukseen käyttämien verorahojen mentävä suomalaisten kouluttamiseen
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea
Uusimmat

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”

Kolumni: Kallis kaksivuotinen esikoulukokeilu – laiha näyttö

Sisäministeriö julkaisi uudet väestönsuojien yleisoppaat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









