

LEHTIKUVA
Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Koulushoppailu ei ole ongelma vaan seuraus ongelmasta – opetusministeri alkoi huutaa päälle
Mitä syitä on koulushoppailun taustalla ja miten suomalaiskoulujen ongelmiin voitaisiin puuttua? MTV:n puoluejohtajien tentissä eilen perussuomalaisten Riikka Purra ei saanut kertoa vastaustaan loppuun, kun vasemmistolainen opetusministeri Li Andersson ei malttanut pysyä hiljaa, vaan alkoi möykätä Purran vastauksen päälle ja tunki sanoja suuhun.
Keskustelu ”koulushoppailusta”on puhututtanut kansaa viime aikoina ja suomalaiskoulujen ongelmat ovat nousemassa myös kevään eduskuntavaalien yhdeksi teemaksi.
Koulushoppailulla tarkoitetaan oppilaan vanhempien toimintaa esimerkiksi asuinpaikan valinnalla, joka vaikuttaa siihen, mihin lähikouluun lapsi päätyy, esimerkiksi painotettujen luokkien kuten musiikki-, kieli- ja taideluokkien avulla.
Keskustelu koulushoppailusta sai aiemmin lisäkierroksia Ylen julkaistua koulukoneen, joka muun muassa kertoo maahanmuuttajaoppilaiden määristä eri kouluissa.
Vanhempien tekemät valinnat normaali ilmiö
Yhtenä huolena on pidetty koulushoppailun johtavan entisestään koulujen eriytymiseen. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kuitenkin pitää normaalina ilmiönä sitä, että perheet ohjaavat lapsia painotusluokille.
– Koulushoppailu ei sinänsä ole ongelma vaan seuraus ongelmasta. Koululaisten vanhemmat vain tekevät valintoja lastensa puolesta siinä todellisuudessa, missä nyt eletään. Etenkin pääkaupunkiseudulla ja suurissa kaupungeissa koulushoppailun syynä on vieraskielisten suuri osuus kouluissa, Purra sanoi eilen MTV:n puheenjohtajatentissä.
Tässä kohtaa opetusministeri Li Andersson (vas) ei malttanut pysyä hiljaa, vaan alkoi huutaa Purran vastauksen päälle ja tunkea sanoja suuhun.
Andersson tuohtui Purran vastauksesta
MTV:n tentin juontaja kysyi Purralta ratkaisuehdotuksia tilanteeseen, mutta Purra ei saanut puhua loppuun, koska opetusministeri Andersson kaappasi tilan ja alkoi möykätä Purran vastauksen päälle
– Lapset on vääränlaisia, se on se perussuomalaisten viesti. Se et me nostetaan jotkut lapset tikunnokkaan tällä tavalla, ajatelkaa niitä lapsia Andersson vaahtosi.
– Tässä on nyt kyse teidän maahanmuuttopolitiikastanne, Purra heitti takaisin.
– Annetaan nyt hänen (Purran) vastata, MTV:n juontaja komensi Anderssonia sulkemaan suunsa.
Purra jatkoi, että koulujen ongelmien taustalla on juurikin Suomessa pitkään harjoitettu vääränlainen maahanmuuttopolitiikka. Hän nosti esille, että Helsingissäkin on jo nyt kouluja, joissa samassa luokassa saatetaan puhua jopa kymmentä eri kieltä. On sanomattakin selvää, että tällä on suuri vaikutus opetuksen tasoon.
– Tässä tilanteessa opettaja ei ehdi opettamaan, koska opettajan aika menee ”tulipalojen sammuttamiseen” ja esimerkiksi yksinkertaisten käsitteiden kääntämiseen, siihen, että edes perusasioissa pysyttäisiin mukana. Tämä tilanne ei ole kenenkään edun mukaista, Purra sanoi.
Jos ongelmaa ei tunnista, ei voi löytää ratkaisuja
Purra huomautti Anderssonille ja muille tentissä paikalla olleille puoluejohtajille, että koulujen ongelmista puhuttaessa nämä usein tarkastelevat tilannetta kuin eri todellisuudesta käsin.
Kun ongelman perussyytä ei tunnista, silloin ratkaisujakaan on vaikea löytää
– Mikäli te ette suostu ymmärtämään näitä ongelmia, jotka ovat todellisia, niin koulushoppailuun ja koulujen eriytymiseen ei ole nähtävissä minkäänlaista ratkaisua, Purra sanoi.
Akuuttina toimena hän nosti itse esille maahanmuuttajalasten kielitaidon parantamiseen tähtäävät toimet, jotta nämä voisivat suomen kieltä opittuaan osallistua opetukseen normaaleissa ryhmissä.
– Maahanmuuttajaoppilaille tarvittaisiin enemmän valmistavia luokkia. Pitäisi olla niin, että maahanmuuttajaoppilas otetaan mukaan tavalliselle luokalle vasta siinä vaiheessa, kun hänellä on riittävä kielitaito, Purra painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- painotusluokat koulushoppailu eriytyminen ongelmat oppilaat vanhemmat kielitaito perusopetus Opettajat Riikka Purra Li Andersson Helsinki maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset julkaisi toimenpiteitä peruskoulun korjaamiseksi: Vuonna 2018 esityksillemme lähinnä tuhahdeltiin – ”Nyt koulujen ongelmat ovat tulleet kaikkien silmille”

Rydman: Helsingin kouluissa on käynnissä tuhoisa kehitys – maahanmuutolla massiiviset kielteiset vaikutukset

Ylen koulukone herätti tulikuuman keskustelun koulujen tilasta – Opetushallitus vaatii muiden ohella sensuroimaan kiusalliset tiedot, mutta mikä olikaan viraston pääjohtajan tausta?

Mari Rantanen kysyy hallitukselta koulukoneesta: Kuka yritti sensuroida koulukohtaisten tietojen julkaisemisen?

Li Andersson haluaa hiljentää keskustelua maahanmuuton vaikutuksesta kouluihin – Purra: ”Lapsilleen parasta haluavat vanhemmat miettivät myös näitä asioita”

Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: ”Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”

Saksalaiskoulu: 40 ekaluokkalaista jää luokalle huonon saksan kielen taidon takia

Koulun urheilupäivä päättyi verilöylyyn – jengitappelusta ainakin neljä sairaalaan Eskilstunassa

Koponen: Suomen koulutukseen käyttämien verorahojen mentävä suomalaisten kouluttamiseen
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
















