

LEHTIKUVA
Purra esitti leikkauksia ympäristöministeriön tarpeettomiin ja turhiin hankkeisiin – Ohisalo kilahti heti: ”Törkeää”
Vaikka valtiontaloutta on pakko sopeuttaa seuraavalla vaalikaudella eikä leikkauksiltakaan voida välttyä, vasemmistopuolueet eivät siedä ajatusta julkishallintoon kohdistuvista säästöistä, selvisi jälleen eilen MTV:n puheenjohtajatentissä.
Vaikka kaikkien puolueiden tiedossa on, että seuraavalla kaudella julkisia menoja on pakko leikata, leikkauksista puhuminen näyttää edelleen olevan vasemmistolle sangen epämiellyttävää.
MTV:n puheenjohtajatentissä eilen perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toi esiin joitakin yksittäisiä kohteita ja esitti, että esimerkiksi pelkästään kehitysavun puolittamisella saataisiin seuraavalla hallituskaudella aikaan jopa yli 2 miljardia euroa säästöjä.
Suuria säästöjä on saatavissa myöskin kiristämällä kauttaaltaan maahanmuuttopolitiikkaa perussuomalaisten mallin mukaisesti.
– Vastaanottoon ja kotouttamiseen tehtävät säästöt ovat välittömiä, mutta rakenteellisten muutosten kautta maahanmuutosta kertyy säästöjä laajemmin myöskin sotepalveluista ja tulonsiirroista, eli koko laajasta kuvasta, josta maahanmuuton kustannukset enimmäkseen syntyvät, Purra sanoi.
Pöhöttynyt julkinen sektori laihdutuskuurille
Suomen väkilukuun nähden Suomen julkinen sektori on yksi maailman suurimpia. Julkisen sektorin koko suhteessa yksityiseen on vinksallaan ja tuottavuus heikkoa. Tällä hetkellä palkansaajista jo yli 700 000 eli noin joka kolmas saa palkkansa suoraan tai epäsuorasti julkisista varoista.
Suomalaisten turvallisuutta ja hyvinvointia koskevia toimintoja lukuun ottamatta perussuomalaiset on valmis säästämään kaikilta hallinnonaloilta vuosittain 2-4 prosenttia.
– Julkinen sektori on osin hyvin paisunut ja tehoton. Esimerkiksi keskijohtoon kuuluvaa hallintoa on mahdollista supistaa. Emme kuitenkaan halua tehdä leikkauksia esimerkiksi opettajiin, poliisiin tai hoitajiin. Tiedämme, että näitä ammattiryhmiä tulemme todennäköisesti tarvitsemaan lisää, Purra sanoi.
Esimerkiksi leikkauskohteesta Purra nosti ympäristöministeriön. Perussuomalaiset esittää ympäristöministeriön lakkauttamista ja tehtävien siirtämistä maa- ja metsätalousministeriöön sekä osittain työ- ja elinkeinoministeriöön.
– Ympäristöministeriön budjetti on paisunut tällä hallituskaudella. Siellä on runsaasti projekteja ja toimintoja, joista monet eivät suinkaan ole tarpeellisia, Purra sanoi.
Onko ilmastokriisin ratkaiseminen Suomen vastuulla?
Kuten arvata saattaa, vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo kilahti ehdotuksesta leikata ympäristöhallinnosta. Ohisalo jopa kuvasi ehdotusta sanalla ”törkeä”.
Omia lempihankkeita voi itse kukin puolustella haluamallaan tavalla. Ohisalo päätti nostaa esille, että koska ympäristöhallinto on muita ministeriöitä pienempi, sieltä ei siksi pitäisi hakea säästöjä.
Ilmastonmuutos on globaali ongelma ja esimerkiksi USA:n avaruushallinnon Nasan satelliittimittauksen mukaan Suomi ei ole edes hiilineutraali, vaan Suomi on jopa plussan puolella eli peräti hiilinegatiivinen. Suomi on jo nyt hiilinielu, eli useilla mittareilla siis jo tehnyt oman osuutensa maailman hiilipäästöjen leikkaamiseksi.
Kuten tiedetään, suurimmat hiilipäästöjen maat ovat Yhdysvallat ja Kiina, mikä näkyy selvästi myös Nasan satelliittimittauksissa. Tästä huolimatta Ohisalo väitti, että ilmastonmuutos ratkaistaan nimenomaan Suomessa.
– Entistä enemmän tulee ilmasto- ja ympäristökysymyksiä, joita meidän pitää ratkoa. Meidän pitää ratkaista ilmastokriisi, Ohisalo heitti.
Purra muistutti Ohisaloa realismista.
– Suomi ei ratkaise ilmastokriisiä, Purra huomautti.
Marin keksi taas kysymykset itse itselleen
SDP:n leikkauskohteet ovat jääneet epämääräisiksi ja toistaiseksi on kuultu lähinnä puheita julkisisiin hankintoihin ja kiinteistökuluihin kohdistuvista säästöistä.
Demareita eilen edusti pitkästä aikaa pääministeri Sanna Marin, jonka tyyliin kuuluu esittää, että kun leikataan, leikkaukset kohdistuisivat välttämättä aina peruspalveluihin ja suomalaisten hyvinvointiin ja turvallisuuteen. Marin kieltäytyy täysin puhumasta siitä, että leikata voisi myös hallinnosta ja Suomen ulkopuolelle kohdistuvista tulonsiirroista.
Sama tyyli jatkui eilen. Marinilta kysyttiin kolme kertaa demarien leikkauskohteista ja jälleen kerran pääministeri jätti vastaamatta kysymykseen ja käänsi vastauksensa niin, että ikään kuin häneltä olisi kysytty peruspalvelujen, kuten koulutuksen leikkauksista.
Kuten tiedetään, Marinilla on tapana jättää vastaamatta epämieluisaan kysymykseen, sen sijaan hän lennossa keksii itse itselleen kivan kysymyksen ja vastaakin siihen. Näin myös eilen MTV:n puheenjohtajatentissä
– Minä en näe, että saavutamme talouden tasapainoa sillä, että leikkaamme koulutuksesta tai pienituloisimmilta ihmisiltä, Marin päästeli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sotepalvelut NASA realismi ilmastotoimet hiilineutraalius vasemmistopuolueet hyvinvointi valtion talous tulonsiirrot Maria Ohisalo Riikka Purra Sanna Marin Ympäristöministeriö leikkaukset Turvallisuus perussuomalaiset SDP Hallinto kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomus ja SDP sumuttivat taas äänestäjiä – molempien puolueiden mepit äänestivät EU:ssa suomalaiskotien pakkoremonttien puolesta

Marinin hallituksen ministerit löivät läskiksi opposition kysymyksiin vastaamisen – eduskunnan kyselytunnista tuli väistelytunti

Kankaanniemi ensi vuoden talousarviosta: Sadat tuhannet ajautuvat köyhyysrajan alapuolelle – hallitus riitelee ja keskittyy yli-innokkaaseen ilmasto- ja maailmanparannuspolitiikkaansa

Nasa tutki: Suomi onkin hiilinielu – ilmastopahikset ovat jossain aivan muualla

Perussuomalaiset: Ympäristöministeriö ja maa- ja metsätalousministeriö yhdistettävä luonnonvaraministeriöksi

Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Koulushoppailu ei ole ongelma vaan seuraus ongelmasta – opetusministeri alkoi huutaa päälle

Björn Wahlroos kritisoi Ylen ykkösaamussa ilmastopolitiikkaa: Suomessa ei ole enää raaka-ainetta metsäteollisuudelle
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













