Putin puuttui Kyproksen talletusleikkuriin

18.03.2013 |11:34

Venäjän presidentti Vladimir Putin on kommentoinut Kyprokselle kaavailtua, pankkitalletuksille suunniteltua veroa. Putinin mukaan talletusvero olisi toteutuessaan ”epäreilu, harrastelijamainen ja vaarallinen”, kirjoittaa Yle uutiset.

Kyproksen on tarkoitus äänestää tänään pankkitalletuksille tarkoitetun kertaluonteisen veron tulevaisuudesta. Vero on noin kymmenen miljardin euron apupaketin ehto. Kyproksen parlamentti kokoontuu kiistelemään pelastuspaketin ehdoista tänään iltapäivällä.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää