

LEHTIKUVA Kimmo Mäntylä
Putkonen: Kolmikanta on kuollut – eläköön kolmikanta!
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen vetoaa kolumnissaan työntekijäjärjestöihin, jotta neuvotteluyhteys hallituksen kanssa säilyisi.
Metallityöväen liiton legendaarinen puheenjohtaja Sulo Penttilä opetti jo 70-luvulla meitä nuoria fundamentalisteja, lakkoherkkiä pääluottamusmiehiä: ”Ay-liike on ensisijaisesti sopimusjärjestö, toiseksi sopimusjärjestö ja kolmanneksi sopimusjärjestö ja vasta sitten taistelujärjestö”. Eli suomeksi: älkää koskaan kieltäytykö neuvotteluista, mikäli aiotte saada jotakin hyvää omillenne.
Olennainen viesti on unohtunut SAK:ssa. STTK ja Akava olisivat halunneet nousta neuvottelupöytään sopimaan toimista, joilla teollisuutemme kilpailukykyä olisi yhdessä sopien saatu kohennettua ja julkista taloutta tasapainotettua.
SAK:n perustelut kieltäytyä neuvotteluista eivät kestä merivettä. Erityisesti kun työntekijä – ja työantajajärjestöillä sekä hallituksella oli yhteinen kuva maamme taloustilasta, konkurssissa ollaan. Puheenjohtaja Lyly perusteli haluttomuuttaan nousta neuvottelupöytään sillä, että neuvottelujen lopputulos olisi jo päätetty. Miten niin? Oliko oikeasti niin, että puheenjohtaja Lyly ei uskaltanut tulla neuvottelupöytään puolustamaan jäsentensä työehtoja katastrofaalisessa talous- ja työllisyystilanteessa.
Nyt jos koskaan SAK:n jäsenten edut olisi voitu hoitaa sopien.
Romuttuuko sopimusjärjestelmä?
Hallitus olisi halunnut sopia työmarkkinaosapuolten kanssa kilpailukykyä ja taloutta korjaavista toimista. Kun neuvottelukumppania ei löytynyt, niin toimet jouduttiin tekemään yksipuolisesti. Valitettavasti! SAK:n neuvotteluhaluttomuus pakotti hallituksen tekemään nopeat korjaustoimet lainsäädännön kautta. Hallitus pakotettiin SAK:n toimesta ottamaan käyttöön keinot, joita ei koskaan aiemmin ole käytetty: pakottava lainsäädäntö työelämän asioihin.
Miksi jouduttiin näin järeisiin toimiin? Suuryrityksistä 70 % suunnittelee siirtävänsä tuotantonsa pois Suomesta seuraavan viiden vuoden aikana. Siksi tarvittiin nopeita päätöksiä, jotta luottamus palautuu ja yritykset pitävät tuotantonsa Suomessa. Ainoastaan vientiteollisuus voi turvata hyvinvointimme. Jos SAK olisi suostunut aloittamaan yhteiskuntasopimusneuvottelut, niin silloin olisi voitu kustannuskilpailukyvyn korjaukset tehdä toimialoittain räätälöiden. Nyt ne tehdään tasapäisesti kaikkia koskien.
Sopimisen merkitys kasvoi
Työmarkkinaosapuolet ovat tervetulleita tiiviiseen ja vuorovaikutteiseen yhteistyöhön hallituksen kanssa. Ovet ovat takuulla auki jatkotoimia varten. Työpaikat Suomessa turvataan sopien, ei sotien.
Konkreettisia toimia työllisyyden eteen tullaan jatkamaan hyvässä yhteistyössä. Kokoonnumme puoluetoimistossa jatkossakin AKT:n luottamusmiesten ja toimitsijoiden kanssa. Yritämme yhdessä löytää toimenpiteitä, joilla voimme suitsia kabotaasikuljetuksia suomalaisten kuljettajien ja yrittäjien leivässä pitämiseksi sekä sitä, miten voidaan estää satamien keskinäinen pudotuspeli. Rakennusalan harmaan talouden torjunta, yksittäisten yritysten kilpailumahdollisuuksien parantaminen – kaikilla näillä pienillä toimilla yritetään osaltaan varmistaa työtä suomalaisille duunareille.
Vuoden päästä on tulosten mittaamisen aika. Kun työllisyys on kohentunut ja talouskasvu käynnistynyt, niin silloin nämä kovat ja vanhoja raja-aitoja rikkoneet toimet asettuvat aivan uuteen valoon.
Ei niin huonoa, jos ei jotain hyvääkin. Tässä voi piillä mahdollisuus uudenlaiselle ja toimivalle kolmikannalle, vain neuvottelupöydän kautta sopimalla voi vaikuttaa. Kannattaa ottaa oppia toisen Metallityöväen legendaarisen puheenjohtajan Per-Erik Lundhin viisaasta neuvosta; ”Sopimalla saadaan aina aikaiseksi parempi ja toimivampi tulos jäsenistön kannalta kuin antamalla päätösvalta asiassa lainlaatijoille.”
MATTI PUTKONEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












