

LEHTIKUVA
Räjäytysten määrä uuteen ennätykseen Ruotsissa – tapahtumia jo päivittäin
Räjäytysten määrä Ruotsissa on nousemassa uusiin surullisiin huippulukemiin, sillä kesän jälkeen ollaan jo miltei edellisen huippuvuoden kokonaislukemissa. Nyt räjäytyksiin liittyviä tapahtumia riittää yksi pohjoismaisen hyvinvointivaltion jokaiselle päivälle. Syykin on selvillä.
Vuosi 2023 sai synkeän alun, kun räjäytykset vavisuttivat Tukholmaa 11 kertaa – poliisin tilaston mukaan. Sittemmin on räjähdellyt Göteborgissa, Malmössä, Nyköpingissä ja itse asiassa useammassakin suuremmassa asutuskeskuksessa koko maan alueella.
Elokuun loppuun mennessä rikolliset olivat tehneet Ruotsissa 120 räjähdeiskua. Koko edellisenä ennätysvuonna 2019 räjähti 133 kertaa. Jos mukaan otetaan myös räjäytysten valmistelut ja yritykset, tapahtumia on kuluvana vuonna ollut 239.
Jengirikollisuus räjäytysten takana
Syyt räjäytysten yleistymiseen ovat periaatteessa yksinkertaisia ja johtuvat ihmisen laumakäyttäytymisestä. Asiantuntija mukaan ei ole mitenkään poikkeuksellista, että tietty toimintamalli leviää rikollisten joukossa nopeasti kaupunginosasta toiseen tai jopa kokonaisen valtakunnan alueella.
– Räjäytysten lisääntyminen on seurausta siitä, että valtakunnassa on paljon jengirikollisuutta, toteaa kriminologi David Sausdal SVT:n uutisissa.
– Ymmärrän hyvin, että kuulostaa väärältä sanoa räjäytysten olevan pienempi paha kuin ampumiset. Varsinkin kun sivulliset loukkaantuvat, kuten äskettäin Nyköpingissä. Törkeiden räjäytysten lisääntyminen on tragedia ja piste, tutkija painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räjäytysten ennätysvuosi sivulliset laumakäyttäytyminen toimintamalli räjähdeisku Nyköping David Sausdal räjäytykset huumereviirit räjähteet ampumiset järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Ammuskelu Malmö Jengirikollisuus Göteborg Tukholma
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin poliisi varoittaa pukemasta lapsia merkkivaatteisiin ryöstöriskin takia

Ääri-islamistit lietsovat uskontojen sotaa Eurooppaan: ”Tappakaa Koraanin polttajat”

Isis-vaimolle kahdeksan ja puoli vuotta vankeutta Saksassa – Suomessa ei vielä yhtään tuomiota Isis-palaajille

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan

Turkkilaistaustainen rikollisjengi hajosi ja koston kierre alkoi – kapinaan nousseen jengiläisen äiti ammuttiin Uppsalassa

Jengisota jatkuu Ruotsissa, virkavalta voimaton – päihtyneet lapset tulittavat huumerikollisten sukulaisia

Kaksi ihmistä ammuttiin taas hengiltä Ruotsissa – toinen uhreista sivullinen

Ruotsin poliisiylijohtaja: Lapset ottavat itse yhteyttä jengeihin päästäkseen tappamaan
Viikon suosituimmat

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.













