

LEHTIKUVA
Räjäytysten määrä uuteen ennätykseen Ruotsissa – tapahtumia jo päivittäin
Räjäytysten määrä Ruotsissa on nousemassa uusiin surullisiin huippulukemiin, sillä kesän jälkeen ollaan jo miltei edellisen huippuvuoden kokonaislukemissa. Nyt räjäytyksiin liittyviä tapahtumia riittää yksi pohjoismaisen hyvinvointivaltion jokaiselle päivälle. Syykin on selvillä.
Vuosi 2023 sai synkeän alun, kun räjäytykset vavisuttivat Tukholmaa 11 kertaa – poliisin tilaston mukaan. Sittemmin on räjähdellyt Göteborgissa, Malmössä, Nyköpingissä ja itse asiassa useammassakin suuremmassa asutuskeskuksessa koko maan alueella.
Elokuun loppuun mennessä rikolliset olivat tehneet Ruotsissa 120 räjähdeiskua. Koko edellisenä ennätysvuonna 2019 räjähti 133 kertaa. Jos mukaan otetaan myös räjäytysten valmistelut ja yritykset, tapahtumia on kuluvana vuonna ollut 239.
Jengirikollisuus räjäytysten takana
Syyt räjäytysten yleistymiseen ovat periaatteessa yksinkertaisia ja johtuvat ihmisen laumakäyttäytymisestä. Asiantuntija mukaan ei ole mitenkään poikkeuksellista, että tietty toimintamalli leviää rikollisten joukossa nopeasti kaupunginosasta toiseen tai jopa kokonaisen valtakunnan alueella.
– Räjäytysten lisääntyminen on seurausta siitä, että valtakunnassa on paljon jengirikollisuutta, toteaa kriminologi David Sausdal SVT:n uutisissa.
– Ymmärrän hyvin, että kuulostaa väärältä sanoa räjäytysten olevan pienempi paha kuin ampumiset. Varsinkin kun sivulliset loukkaantuvat, kuten äskettäin Nyköpingissä. Törkeiden räjäytysten lisääntyminen on tragedia ja piste, tutkija painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räjäytysten ennätysvuosi sivulliset laumakäyttäytyminen toimintamalli räjähdeisku Nyköping David Sausdal räjäytykset huumereviirit räjähteet ampumiset järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Ammuskelu Malmö Jengirikollisuus Göteborg Tukholma
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin poliisi varoittaa pukemasta lapsia merkkivaatteisiin ryöstöriskin takia

Ääri-islamistit lietsovat uskontojen sotaa Eurooppaan: ”Tappakaa Koraanin polttajat”

Isis-vaimolle kahdeksan ja puoli vuotta vankeutta Saksassa – Suomessa ei vielä yhtään tuomiota Isis-palaajille

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan

Turkkilaistaustainen rikollisjengi hajosi ja koston kierre alkoi – kapinaan nousseen jengiläisen äiti ammuttiin Uppsalassa

Jengisota jatkuu Ruotsissa, virkavalta voimaton – päihtyneet lapset tulittavat huumerikollisten sukulaisia

Kaksi ihmistä ammuttiin taas hengiltä Ruotsissa – toinen uhreista sivullinen

Ruotsin poliisiylijohtaja: Lapset ottavat itse yhteyttä jengeihin päästäkseen tappamaan
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













