

LEHTIKUVA
Räjäytysten määrä uuteen ennätykseen Ruotsissa – tapahtumia jo päivittäin
Räjäytysten määrä Ruotsissa on nousemassa uusiin surullisiin huippulukemiin, sillä kesän jälkeen ollaan jo miltei edellisen huippuvuoden kokonaislukemissa. Nyt räjäytyksiin liittyviä tapahtumia riittää yksi pohjoismaisen hyvinvointivaltion jokaiselle päivälle. Syykin on selvillä.
Vuosi 2023 sai synkeän alun, kun räjäytykset vavisuttivat Tukholmaa 11 kertaa – poliisin tilaston mukaan. Sittemmin on räjähdellyt Göteborgissa, Malmössä, Nyköpingissä ja itse asiassa useammassakin suuremmassa asutuskeskuksessa koko maan alueella.
Elokuun loppuun mennessä rikolliset olivat tehneet Ruotsissa 120 räjähdeiskua. Koko edellisenä ennätysvuonna 2019 räjähti 133 kertaa. Jos mukaan otetaan myös räjäytysten valmistelut ja yritykset, tapahtumia on kuluvana vuonna ollut 239.
Jengirikollisuus räjäytysten takana
Syyt räjäytysten yleistymiseen ovat periaatteessa yksinkertaisia ja johtuvat ihmisen laumakäyttäytymisestä. Asiantuntija mukaan ei ole mitenkään poikkeuksellista, että tietty toimintamalli leviää rikollisten joukossa nopeasti kaupunginosasta toiseen tai jopa kokonaisen valtakunnan alueella.
– Räjäytysten lisääntyminen on seurausta siitä, että valtakunnassa on paljon jengirikollisuutta, toteaa kriminologi David Sausdal SVT:n uutisissa.
– Ymmärrän hyvin, että kuulostaa väärältä sanoa räjäytysten olevan pienempi paha kuin ampumiset. Varsinkin kun sivulliset loukkaantuvat, kuten äskettäin Nyköpingissä. Törkeiden räjäytysten lisääntyminen on tragedia ja piste, tutkija painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räjäytysten ennätysvuosi sivulliset laumakäyttäytyminen toimintamalli räjähdeisku Nyköping David Sausdal räjäytykset huumereviirit räjähteet ampumiset järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Ammuskelu Malmö Jengirikollisuus Göteborg Tukholma
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin poliisi varoittaa pukemasta lapsia merkkivaatteisiin ryöstöriskin takia

Ääri-islamistit lietsovat uskontojen sotaa Eurooppaan: ”Tappakaa Koraanin polttajat”

Isis-vaimolle kahdeksan ja puoli vuotta vankeutta Saksassa – Suomessa ei vielä yhtään tuomiota Isis-palaajille

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan

Turkkilaistaustainen rikollisjengi hajosi ja koston kierre alkoi – kapinaan nousseen jengiläisen äiti ammuttiin Uppsalassa

Jengisota jatkuu Ruotsissa, virkavalta voimaton – päihtyneet lapset tulittavat huumerikollisten sukulaisia

Kaksi ihmistä ammuttiin taas hengiltä Ruotsissa – toinen uhreista sivullinen

Ruotsin poliisiylijohtaja: Lapset ottavat itse yhteyttä jengeihin päästäkseen tappamaan
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.














