Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsin poliisi varoittaa pukemasta lapsia merkkivaatteisiin ryöstöriskin takia

31.08.2023 |14:55

Ruotsin turvallisuustilanne on ennätysmäisen huono. Jengisotien ja räjähdysten lisäksi tämä näkyy lapsiin ja nuoriin kohdistuvien ryöstöjen lisääntymisenä. Poliisi kehottaa välttämään lasten pukemista kalliisiin merkkivaatteisiin. Terroritekojen riskin vuoksi korvakuulokkeet kannattaa ottaa pois yleisellä paikalla liikuttaessa, jotta kuulee mitä ympäristössä tapahtuu.

Karlstadin kaupungissa ja sen lähiympäristössä on ilmennyt ikävä muoti-ilmiö: nuorilta ryöstetään väkivaltaa käyttäen kalliit merkkivaatteet pois päältä. Asiasta ovat uutisoineet sekä Ruotsin yleisradio SVT että Karlstadin paikallislehti.

Kalliit vaatteet lisäävät lasten ja nuorten riskiä joutua ryöstön uhriksi. Poliisi kehottaakin vanhempia olemaan päästämättä lapsiaan kouluun tai kaupungille kalliissa merkkivaatteissa.

– Se lisää rikoksen uhriksi joutumisen riskiä, kertoo Värmlannin läänin poliisin ennaltaehkäisevässä yksikössä työskentelevä Tia Fernström Jylhä SVT:lle.

Alaikäiset ryöstävät jopa luokkatovereitaan

Poliisilla on meneillään useita esitutkintoja tapauksista, joissa sekä epäillyt että uhrit ovat 15 vuoden kieppeillä. Ryöstöjä on tapahtunut sekä kouluissa että kaupungilla.

– Kyse on alaikäisistä, jotka ryöstävät alaikäisiä, Tia Fernström Jylhä kertoo. Joissakin tapauksissa epäilty ja uhri saattavat olla samalla luokalla koulussa.

– Poliisin mielestä vanhempien kannattaa miettiä, miten kalliisiin vaatteisiin lapsensa pukee. Kalliit vaatteet ovat riskitekijä.

Luurit pois päästä terroriuhan takia

Göteborgin poliisi puolestaan kehottaa ihmisiä varovaisuuteen yleisillä paikoilla ja suurissa väkijoukoissa. Kohonneen terroriuhan takia kansalaisten tulee kohottaa henkistä valmiuttaan. Silmät ja korvat on pidettävä tarkkoina: kaupungilla liikuttaessa kannattaa musiikin kuuntelun sijasta keskittyä havainnoimaan ympäristöään.

– Ota luurit pois korvilta, jotta kuulet mitä ympärillä tapahtuu, opastaa Göteborgin poliisin tiedottaja Thomas Fuxborg.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
7.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää