

PS ARKISTO
Ranne: Byrokratia pois koronakriisin tukihakemuksista
Yrittäjiltä tulee nyt paljon valituksia Business Finlandin toiminnasta. Häiriötilanteen kehittämisavustusten hakuohjeiden mukaan liitteitä ei lähtökohtaisesti tarvita. Hakemuksia oli 1.4. mennessä tullut Business Finlandille ja ely-keskuksille yhteensä yli 20 000 kappaletta, mikä kertoo yritysten valtavasta hädästä, perussuomalaisten kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne listaa.
– Vaan mitä tekee Business Finland hakuvyöryn edessä? Alkaa tehdä useitakin lisätietopyyntöjä yrityksille, Lulu Ranne puuskahtaa.
– Pienyrityksiltä tivataan esimerkiksi tilintarkastajan lausuntoa, vaikka niillä ei tilintarkastuslain mukaan sellaista tarvitse edes olla. Näitä yrityksiä on valtavasti.
Hakemuksen on riitettävä
Ranteen mukaan toinen ongelma on kriisin ajoitus. Tähän aikaan vuoden 2019 tilinpäätös on useimmilla vasta valmisteilla. Jos hakemuksen käsittelijä hakee yrityksen viimeisen vahvistetun tilinpäätöksen kaupparekisteristä, sieltä löytyy vuoden 2018 tilinpäätös. Siitä ei nyt paljoa iloa ole.
– Tässä kohdin hakemuksen tai enintään kirjanpitoajon vuodelta 2019 on riitettävä. Tämä olisi pitänyt ohjeistaa ennen kuin otetaan sisään yli 20 000 hakemusta, joista aletaan sitten kysellä lisää. Käsittelijä näkee kaupparekisteristä, jos tilintarkastajaa ei ole. Tilintarkastajan lausunnon vaatiminen ei ole tästä maailmasta, Ranne ihmettelee.
Kohtuutta selvityksiin
Ranne huomauttaa, että yrittäjillä on nyt vaikeuksia pelastaa yrityksensä.
– Siihen he tarvitsevat oikeaa apua, eivätkä lisää kierroksia byrokratian oravanpyörässä. Ohjeet laveista tulkinnoista eivät nyt riitä, työ- ja elinkeinoministeriön pitää välittömästi ohjeistaa Business Finland ja ely-keskukset lopettamaan älyttömät byrokratian kiemurat, muuten koko valtavan hakemusmassan käsittelyyn ei mikään aika riitä, Ranne vaati kyselytunnilla elinkeinoministeri Mika Lintilältä.
– Kysehän ei ole hakukriteereistä lipeämisestä, vaan siitä, että yrittäjien tilanne selvitetään sellaisilla tiedoilla, jotka he kohtuudella pystyvät antamaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hakemus koronakriisi Mika Lintilä Ely-keskus Business Finland tuki Yritykset Byrokratia Lulu Ranne perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lundén: Yritykset lomauttavat työntekijöitään, ihmisillä kova hätä – ”Apua tarvitaan nyt eikä vasta valtavan paperisodan jälkeen”

Junnila esittää 5,9 miljardin euron tukipakettia pk-yrityksille

Purra: Huoltovarmuus ja omavaraisuus nousevat nyt merkittävään arvoon – ”Kaikkien toimien pitää hyödyttää suomalaisia”

Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – ”Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

PS-kansanedustajat Puisto ja Ranne: Nopeita tukitoimia yritysten ja lomautettavien työntekijöiden tilanteeseen
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













