

LEHTIKUVA
Ranne: Kuinka pihalla ministeri saa olla hallinnonalastaan ja sen lainsäädännöstä?
Perussuomalaisten kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne Hämeestä ihmettelee suomalaisen hallintokulttuurin rappeutumista Suomi-radan valmistelussa: liikenneministeriö ja liikenneministeri ajavat Suomi-radan laitonta päätöksentekojärjestystä kuin käärmettä pyssyyn.
– Laittoman valmistelun kohteena on Suomi-radalle haviteltu vaihtoehtoinen, tunnin matka-ajan mahdollistava suora linjaus Tampereelta Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Tätä pidetään edelleen esillä vaihtoehtona nykyisen ratalinjauksen kapasiteetin ja nopeuden kasvattamiselle, Lulu Ranne taustoittaa.
– Uusi linjaus vaatisi Hämeen maakuntakaavaan muutoksen, jota ei näillä askelmerkeillä ole tulossa. Ratalain mukaan ratasuunnitelmaa ei saa hyväksyä vastoin maakuntakaavaa.
Miksi demarihallitus ulkoistaa päätöksenteon yhtiölle?
Ongelman ydin on Ranteen mukaan liikenneministeriön ja liikennemisterin uppiniskaisesti ajama näkemys, että Suomi-radan suunnitteluun perustettu hankeyhtiö päättäisi ratalinjauksesta. Ranne teki kuukausi sitten asiasta kirjallisen kysymyksen, ja viime viikolla ministeri Timo Harakka vastasi mm. näin:
– Hankeyhtiö tuottaa molemmista [linjaus]vaihtoehdoista esiselvityksen. Selvitysten valmistuttua yhtiön omistajat päättävät yhtiökokouksessa, kumpi vaihtoehto suunnitellaan rakentamisvalmiuteen saakka.
Harakka ei usko edes viisaampaa puoluetoveriaan
Ministeri voi toki viitata kintaalla oppositiokansanedustajan kysymykselle. Kuitenkin ministeri Harakan puoluetoveri, kansanedustaja ja valtionvarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen väänsi tämän asian rautalangasta Hämeen Sanomissa (21.2.):
– Hankeyhtiön päätösvallalle ratalinjauksesta ei ole oikeudellista pohjaa.
Koskinen on koulutukseltaan varatuomari, ja hän on toiminut oikeusministerinä 1999-2005 sekä perustuslakivaliokunnan puheenjohtajana 2011-2015.
– Kuinka pihalla ministeri saa ja voi olla hallinonalastaan ja sen alaista hanketta koskevasta keskeisestä lainsäädännöstä ilman, että siihen kukaan puuttuu? Liikenneministeri Harakan vastaus pakottaa pohtimaan jatkotoimia, Ranne toteaa.
Hankkeen suunnitteluaikataulu ei ole nykypäivää
Ranne ihmettelee hankkeen käsittämättömän pitkää suunnitteluaikataulua vertaamalla sitä kuun valloitukseen.
– Toukokuussa 1960 presidentti Kennedy lupasi amerikkalaisten laskeutuvan kuuhun ennen vuosikymmenen loppua. Näin kävikin kesäkuussa 1969. Puoli vuosisataa ennennäkemätöntä teknistä kehitystä myöhemmin, helmikuussa 2020 Suomen väylävirasto lupaa suunnitella Riihimäki–Tampere-pääradan lisäraidetta ainakin vuoteen 2027.
– Todennäköisesti ihminen laskeutuu Marsiin ennen radan valmistumista, Ranne suree.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Johannes Koskinen päätöksentekojärjestys liikenneministeri Suomi-rata Timo HArakka Lulu Ranne perussuomalaiset SDP hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












