

PS ARKISTO
Ranne: Lapsille ja nuorille ei pidä levittää epätoivon viestiä
Pohjoismaiden neuvoston varapresidentti, kansanedustaja Lulu Ranne osallistui Länsi-Pohjolan neuvoston teemakonferenssiin Grönlannin Qaqortoqessa. Konferenssin pääaiheena oli nuorten tulevaisuuden näkymät muun muassa ilmastonmuutoksen ja nuorten identiteetin näkökulmista Länsi-Pohjolan alueella.
Lulu Ranne käytti keskiviikkona kokouksessa Pohjoismaiden neuvoston puheenvuoron. Puheenvuorossaan Ranne toi esiin, että nuorilla tulisi olla mahdollisuus valita tulevaisuutensa ja korosti kaikkea toivoa ja mahdollisuuksia.
– Aikuisten tehtävänä on luoda nuorille mahdollisuus löytää oma polkunsa. Meidän aikuisten velvollisuus on tehdä tiivistä yhteistyötä, jotta voimme taata lapsillemme tasapainoisen tulevaisuuden kasvaa ja kukoistaa täällä Pohjolassa.
Ranne painotti puheessaan, ettei lapsille ja nuorille pidä levittää epätoivon viestiä vaan korostaa sitä, että tulevaisuus on hyvä. Kestävä tulevaisuus edellyttää, että sosiaali-, talous- ja ympäristöpolitiikka ovat tasapainossa eikä lasten ja nuorten arki kärsi.
Omasta hyvinvoinnista pidettävä huolta
Ranteen mukaan vaikuttavia toimia on vaadittava siellä, missä ongelmat ovat, eikä vaatia pieniä maita kurjistamaan arkeaan.
– Länsimaiden pitää pyrkiä yhdessä vaikuttamaan suuriin päästäjämaihin. Esimerkiksi Kiinassa on rakenteilla 188 ja suunnitteilla 325 uutta hiilivoimalaa. Grönlannin luonto tai asumisolosuhteet eivät kohene, jos Pohjoismaat tai Eurooppa ajavat itseään alas. Tilanne paranee, kun me pidämme huolta omasta hyvinvoinnistamme ja osaamisestamme niin, että kykenemme tuottamaan ratkaisuja globaaleihin ongelmiin oikea-aikaisesti.
– Meidän on huolehdittava siitä, että maailmassa riittää juomakelpoista vettä ja viljelyskelpoista maata. Keskityttävä siihen, että lasten ja nuorten elämä ja arki on turvallista ja hyvää. Niin, että he jaksavat ja haluavat oppia koko ajan uutta, saavat parhaan mahdollisen irti koulusta, vapaa-ajasta, luonnosta ja liikkumisesta. Niin, että lapsista ja nuorista kasvaa hyvinvoivia ja työkykyisiä aikuisia, jotka haluavat hankkia omia lapsia, Ranne painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa turvata keskiluokan ostovoiman: Sähkönsiirrolle hintakatto, polttoainevero alas – Tavio: ”Rahaa tulee jäädä kulutukseen”

Ministerit eivät taaskaan vastanneet kysymyksiin EU:n tukipaketeista ja liittovaltiokehityksestä – hallitus ei suoraan suostu estämään edes vallansiirtoa EU:lle

Perussuomalaiset vaatii autoilun kustannusten laskua – Saksassa suuri veroale: ”Suomessa hallitus levittelee käsiään”

Perussuomalaiset: EU taas suomalaisten kukkarolla – nyt ”ilmastosolidaarisuuden” nimissä

Ranne: Puhutaan sitten maahanmuutosta, verotuksesta, yrityspolitiikasta tai ilmastotoimista – kaikki nämä tekevät työn tekemisen ja yrittämisen kannattamattomaksi

Huippukallis sähkö ja polttoaine köyhdyttävät kansaa – keskustan johdolta ylimielistä puhetta: ”Sopeutukaa uuteen”

Ranne: Pohjoismaiden neuvoston kahvikerhoilun ja halailun aika on ohi – ”Toimintaa on tehostettava ja lopetettava byrokratian taakse piiloutuminen”
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Antikainen: Putinia rakastava kaksoiskansalainen osoittaa, miksi ministerien kansalaisuusvaatimusten on tiukennuttava
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Iltalehden haastattelun (20.9.) Suomessa asuvasta Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisesta Zinaidasta. Iltalehden mukaan Zinaida kertoi rakastavansa Vladimir Putinia ja äänestäneensä Yhtenäistä Venäjää. Hän kertoi myös haaveilevansa muuttamisesta Pietariin, mutta jääneensä Suomeen sosiaaliturvan vuoksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












