

PS ARKISTO
Ranne: Pohjoismaiden neuvoston kahvikerhoilun ja halailun aika on ohi – ”Toimintaa on tehostettava ja lopetettava byrokratian taakse piiloutuminen”
Pohjoismaiden neuvoston varapresidentti, perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne osallistui Ahvenanmaalla neuvoston puheenjohtajistokokoukseen. Ranne ruoti tänä vuonna 70-vuotta täyttävän Pohjoismaiden neuvoston roolia ja tulevaisuutta realistisesti. Maailma muuttuu ja neuvoston pitää vastata muutoksiin.
– Pohjoismainen yhteistyö on nyt ajankohtaisempaa kuin koskaan. Korona erotti meitä ja vaikeutti yhteistyötä erityisesti erilaisten rajoitusten vuoksi. Venäjän hirvittävä hyökkäys, energia-, talous- ja ruokakriisi sekä Nato-prosessi taas yhdistävät meitä historiallisella tavalla, Lulu Ranne aloitti.
Pohjoismainen yhteistyö jää EU:n jalkoihin
Maailman turvallisuustilanteen raju heikentyminen sekä kansalaisten ja yritysten arjen vaikeutuminen velvoittavat Ranteen mukaan Pohjoismaita yhdistämään voimansa ennen näkemättömällä tavalla.
– Pohjoismaiden neuvoston kahvikerhoilun ja halailun aika on nyt ohi. Neuvoston on uudistuttava, toimintaa on tehostettava ja meidän on lopetettava vanhentuneiden tapojen ja byrokratian taakse piiloutuminen. Neuvoston on otettava johtajan rooli pohjoismaisen yhteistyön vahvistamisessa.
Pohjoismaiden hallitukset eivät valitettavasti näytä Ranteen mukaan vieläkään ymmärtävän pohjoismaisen yhteistyön merkitystä. Pohjoismainen yhteistyö on kansainvälisissä poliittisissa kuvioissa ”divarisarjaa, vaikka se pitäisi nostaa mestareiden liigaan”. Se jää edelleen EU:n jalkoihin, vaikka pohjoismaisen yhteistyön mahdollisuudet ovat valtavat. Aina ei tarvitse mennä merta edemmäs kalaan. Ei kansalaisten eikä yritysten.
Hampaattoman puuhastelun aika on ohi
Ranteen mukaan nyt on se hetki kun Pohjoismaiden neuvoston on käärittävä hihat ja otettava johtajan rooli pohjoismaisen yhteistyön vahvistamisessa. Tämä ei vaadi uusia mandaatteja, byrokratiaa tai himmeleitä vaan todellista johtajuutta ja tahtoa. Yhteistyön esteiden raivaamista, toimintaa, tuloksia ja viestintää.
– Meiltä löytyy osaamista nostaa Pohjoismaiden neuvoston toiminta täysin uudelle tasolle, mutta löytyykö uudistumiselle halua ja rohkeutta? Niitä on löydettävä yhteistyössä.
– Tarvitsemme parasta mahdollista pohjoismaista yhteistyötä, vähemmän saamattomuutta, hampaatonta puuhastelua ja byrokratiaa. Nykymeno ei voi jatkua. Tarvitsemme toimintaa, joka tuo on lisäarvoa Pohjolan kansalaisille. Pohjoismaiden neuvoston on johdettava pohjoismaista yhteistyötä turvallisuus kärkenä. Oltava turvallisuuden edelläkävijä, rakentaja, ylläpitäjä ja puolustaja, Ranne painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puuhastelu toimintatavat energiakriisi yhteistyö kansalaiset Pohjoismaiden neuvosto Yritykset Byrokratia Lulu Ranne Turvallisuus Venäjä talous nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Pohjoismaiden neuvosto rähmällään vasemmistoanarkistien edessä

Ranne: Lapsille ja nuorille ei pidä levittää epätoivon viestiä

Purra: Suurin suomalaisiin metsiin kohdistuva uhka tulee EU:sta, ilmastovaatimukset menneet liian pitkälle – ”Peli pitää viheltää poikki”

Huhtasaari: Euroopan unionin taloudellinen ja poliittinen eliitti haluaa keskittää vallan ylikansalliselle tasolle ja tuhota Euroopan kansallisvaltiot

Ranne: Pohjoismaat eivät kestä uutta pandemiaa tai vuoden 2015 kaltaista turvapaikkakriisiä

Lulu Ranne Vapaan Pohjolan puheenjohtajaksi: ”Haittamaahanmuutosta ja pohjoismaiset rajat ylittävästä jengirikollisuudesta ei saa täälläkään enää vaieta”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













