Ranskan aluevaalien toinen kierros kirvottaa kommentteja

13.12.2015 |15:03

Ranskan aluevaalien toinen kierros käydään sunnuntaina. Sosialistit ovat roiman vaalitappion vuoksi vetäytymässä lukuisilta alueilta, joissa he tulivat kolmanneksi konservatiivien ja eurovastaisen kansallisen rintaman jälkeen. Vaaleja on kommentoitu niin Ranskassa kuin Saksassakin.

Ranskan pääministeri Manuel Valls ilmoitti, että kansallisen rintaman vaalivoitto voisi ajaa Ranskan sisällissodan partaalle.

Sosialistien uhkapeliä

Sosialistit ovat vetäytymässä monelta alueelta, joissa he jäivät kolmanneksi. He ovat kehottaneet äänestäjiään äänestämään näillä alueilla konservatiiveja, jolloin kansallisen rintaman voittokulku voitaisiin pysäyttää.

Taktiikassa on kuitenkin omat riskinsä. Luovuttaminen voi antaa vaikutelman, että sosialistit ja konservatiivit ovat veistetty yhdestä puusta. Kansallinen rintama voidaan siten nähdä ainoana vaihtoehtona.

Saksan demarit syyttävät talouskuria

Saksan sosialidemokraattien puheenjohtaja Sigmar Gabriel kertoi, että kansallisen rintaman nousu johtuu Euroopan tiukasta talouskurista. Talouskuria on ponnekkaasti ajanut Euroopassa Saksan liittokansleri Angela Merkel.

Gabriel kertoi aina varoittaneensa Merkeliä Ranskan talouskuriohjelmasta. Hänen mukaansa oli jo kaksi vuotta sitten selvää, että budjettikuri tulee nostamaan kansallisen rintaman kannatusta.

Hän paheksui konservatiiveja siitä, ettei Ranskan konservatiivit suostuneet jättäytymään pois vaalien toiselta kierrokselta alueilta, joissa he tulivat kolmansiksi.

Gabriel kuvasi kansallista rintamaa ”Euroopan viholliseksi”. Saksan sosialidemokraattien kannatus on viime aikoina laskenut.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää