Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen vaatii toimia susikannan hillitsemiseksi: Vaara vaanii lapsia ja karjatilallisia – ”Petoaidatkaan eivät sutta pidättele, kun helppo saalis houkuttelee”

22.12.2025 |11:22

Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen varoittaa susien rohkeasta liikkumisesta taajamissa ja korostaa, että kannanhoidollinen metsästys auttaa turvaamaan sekä ihmisten että kotieläinten arjen. Reijonen painottaa, että susien on palattava luontaiseen elinympäristöönsä kauemmas asutuksesta.

Luonnonvarakeskuksen mukaan susien määrä on kasvanut merkittävästi enemmän kuin mitä aiemmat ennusteet määrän kehittymisestä antoivat odottaa. Kasvava kanta johtaa luonnollisesti myös lisääntyneisiin havaintoihin. Etäisyyden päästä ja luonnollisessa ympäristössään sutta kelpaa ihastella, mutta ihmisasutuksen välittömään läheisyyteen hakeutuvat sudet tulevat liian iholle. Silloin ongelmana ei ole susien olemassaolo, vaan niiden muuttunut käyttäytyminen. Sudelle luontaista olisi karttaa ihmisiä.

– Vierailuista kotipihoissa ja liikkumisesta taajamissa sekä niiden tuntumassa on tullut arkipäivää. Lapsille joudutaan matkojen turvaamiseksi järjestämään koulukyytejä. Susista osansa saavat myös tilalliset, joiden elinkeino kärsii eläinvahingoista. Maa- ja metsätalousministeriön ylläpitämältä riistavahinkosivulta näkee esimerkiksi lammasvahinkojen nousseen toistasataa yksilöä viime vuoteen verrattuna. Petoaidatkaan eivät sutta pidättele, kun helppo saalis houkuttelee, kertoo kansanedustaja Minna Reijonen.

Susillekin riittää asumatonta metsää

Aihe keskustelun ympärillä on aina ollut jännitteistä, mutta viime aikojen keskusteluilmapiiri on ollut erityisen tulehtunutta. Ylilyöntejä satelee susikiistan molemmista leireistä. Yksi liioittelee nuppiluvun määrää ja toinen kiistää susien aiheuttamien ongelmien olemassaolon. Reijosen mielestä tässäkin kiistassa on kuitenkin olemassa kultainen keskitie, jos sellaisen vain haluaa etsiä ja löytää.

– Eduskunnan tuoreen päätöksen mukaisesti vuodenvaihteessa alkava kannanhoidollinen ja kiintiöperusteinen metsästys tähtää susien ja ihmisten sekä koti- ja tuotantoeläinten välisten yhteentörmäysten hillitsemiseen. Kantaa ei olla romahduttamassa, vaan metsästys tehdään lajin elinvoimaa silmällä pitäen.

– Uskon siihen, että kaiken kiistelyn takana meitä kaikkia yhdistää kunnioitus luontoa kohtaan ja harmonia ihmisten sekä suurpetojen kuin myös muidenkin villieläinten kanssa halutaan säilyttää. Meillä kyllä riittää asumatonta metsää – myös susille. Susien on nyt vastattava korpien kutsuun, Reijonen toteaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää