

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikollisjengi perusti oman poliisiaseman ja huijasi satoja Intiassa – asukkaat maksoivat olemattomista palveluksista
Rikollisten kekseliäisyys on yltänyt aivan uusiin ulottuvuuksiin Intiassa, jossa konnat laittoivat pystyyn oman poliisiaseman. Valepoliisit tienasivat toimitusmaksuilla ja lahjuksilla ilmeisen hyvin, kertoo brittimedia. Rikolliset onnistuivat huijaamaan kaupunkilaisia kokonaista 8 kuukautta, ennen kuin virka-asun pieni yksityiskohta paljasti petoksen.
Intialainen rikollisjengi huijasi Bangan kaupungissa Biharin osavaltiossa satoja paikallisia asukkaita perustamalla poliisiaseman – muutaman sadan metrin päähän kaupungin virallisesta poliisiasemasta. Valepoliisit ottivat kansalaisilta maksuja muun muassa rikosilmoituksista sekä asuntohakemuksista.
Rikolliset onnistuivat harhauttamaan hämmästyttävän joukon kaupunkilaisia. Jengin jäljiltä löytyi 500 hyväuskoisten kansalaisten tekemää asuntohakemusta. ”Lainvartijat” ottivat vastaan myös suoria lahjuksia erilaisista palveluista, joita heillä ei tietenkään ollut aikomustakaan tehdä. He lupasivat esimerkiksi suositella halukkaita poliisin palvelukseen virkauralle.
Väärä virka-ase paljasti petoksen
Jengiläiset olivat pukeutuneet oikeisiin poliisin univormuihin, joihin oli kiinnitetty väärennetyt virkamerkit. Poliisiasemalla loi uskottavauutta se, että jengi oli palkannut sinne 500 rupian palkalla paikallisia auttamaan byrokratiassa ja luomaan toimen tuntua.
Poliisit olivat varustautuneet jopa virka-aseilla – jotka olivat tosin omasta takaa. Tähän koko taitavasti rakennettu homma kaatuikin. Oikea poliisi sattui nimittäin näkemään virkaveljen, joka kantoi vääränmallista virka-asetta ja niin epäilykset heräsivät.
Virallinen poliisi on pidättänyt viisi valepoliisia, mutta järjestelyn aivot on tiettävästi vielä vapaalla jalalla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oikea poliisi virkamerkki virka-ase poliisin palvelukseen palvelus asuntohakemus valepoliisi virkavalta Banga Bihar harhautus univormu jengirikolliset rikollisjengi huijaus rikosilmoitus petos Intia Byrokratia Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kesä on jengien sisäänheittäjien kulta-aikaa – lapsia värvätään rikoksiin leikkikentiltä ja nuorisotaloilta

Rikollisten rajakontrolli alkoi taas Göteborgissa – lapset laitettu asialle

SVT: Ruotsalainen maahanmuuttajalähiö muuttui rinnakkaisyhteiskunnaksi – ei kannata opiskella ruotsia tai käydä töissä, rikoksista ei enää kerrota poliisille

Ex-rikollisen lohduton arvio jengiväkivallasta: ”Ampumiset lisääntyvät varmasti”

Rikollisjengiä johtaa yhä useammin alaikäinen, jopa kolmannes jäsenistä alle 18-vuotiaita – myös naisjengiläisten roolissa merkittävä muutos
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat

Perussuomalainen Nuoriso: Sote-palvelut kuuluvat suomalaisille

Seppänen: Pelastushelikopteri Aslak säilyy Lapin turvana

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










