
Rikosprofessori luonnehtii kohutuomion antanutta ruotsalaista lautamiestä: ”Kammottava p******nen”
Sharia-linjauksia noudattava lautamies viittasi oikeudessa kintaalla naisen pahoinpitelylle. Käräjäoikeuden tuomio oli vapauttava, koska väkivallasta syytetty aviomies oli ”paremmasta perheestä”. Suomen Uutiset kertoi tapauksesta muutama päivä sitten. Oikeuskeskustelun laineet käyvät nyt Ruotsissa kuumina.
Eräs pahiten päreensä polttaneista on kriminologian professori Leif GW Persson, joka kommentoi Solnan käräjäoikeuden ratkaisua Aftonbladet-lehdelle.
– Aivan uskomattoman typerää. En ole koskaan nähnyt mitään vastaavaa, vaikka olen käynyt läpi 5 000 tuomiota vuosien varrella, Persson siunailee. Hän luonnehtii vielä erikseen lautamies Ebtisam Aldebea ruotsalaisessa julkisuudessa harvoin kuulluilla sanoilla ”kammottava paskiainen”.
Sharia-lain ja Ruotsin lainsäädännön sekoittaneet keskustalaiset lautamiehet Ebtisam Aldebe ja Hasan Fransson on erotettu puolueesta, koska omalaatuinen tuomio herätti median huomion. Rikosprofessorilla on osoittaa sanansa myös keskustapuolueelle:
– Keskustassa ei muka ole oltu tietoisia asiasta. Haloo! Lautamiehellä ja hänen aviomiehellään on 100 000 muslimia taskussaan. Jos he kehottavat muita muslimeita äänestämään keskustaa, niin näin myös tapahtuu. 100 000 ääntä vastaa yhtä paikkaa valtiopäivillä, Persson jyrisee.
Keskustan puoluejohtaja Annie Lööf on luonnehtinut kyseisen, käräjäoikeuden antaman vapauttavan tuomion perusteluita ”hiuksianostattaviksi” ja ”tyrmistyttäviksi”.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.