

LEHTIKUVA
Rikostutkijoiden mukaan keinot jengimurhien selvittämiseksi ovat olemassa – ne pitää vain ottaa tehokkaampaan käyttöön
Ruotsin poliisi ratkaisee lähes kaikki murhat jengimurhia lukuun ottamatta. Rahaa on luvattu lisää ongelman ratkaisemiseksi. Rikostutkijoiden mielestä perinteisiäkin keinoja on käyttämättä. Näkemys perustuu kokemukseen kenttätyössä, kertoo Dagens Nyheter.
Ruotsissa on marraskuun ensimmäiseen päivään mennessä listattu tänä vuonna peräti 343 ampumisrikosta. Viimeisin ja 56. kuolonuhri on maanantaina Västeråsissa ammuttu mies. Haavoittuneiksi on tähän mennessä tilastoitu 96 henkilöä.
Jengiampumisten ja ennen kaikkea jengimurhien selvitysprosentti on alhainen ja poliisi selvittää alle neljänneksen kyseisistä rikoksista. Muun tyyppisistä murhista poliisi sen sijaan ratkaisee lähes 90 prosenttia.
Poliisin lopetettava uhriutuminen
Ruotsin uuden hallituksen alustavassa ohjelmassa, jota Tidö-sopimukseksi kutsutaan, on selvä näkemys toimenpiteistä erityisesti jengirikollisuuden vähentämiseksi. Poliisissakin on herätty ja Dagens Nyheterissä ääneen on päässyt kenttäväki eli rikostutkijat.
– Poliisin on lopetettava uhriutuminen. Paljon on tehtävissä jo käytössä olevin keinoin, sanoo rikostutkija ja tutkinnanjohtaja Anders Larsson Malmön poliisista.
– Joudan pian eläkkeelle, mutta toivon näkeväni muutoksen vielä ennen sitä.
Kuvitteellinen jengimurha tapahtuu kadulla ja usein ongelmalähiössä. Tekijä on palkkamurhaaja, joka ei tunne uhria. Murhaaja on naamioitunut, käyttää hanskoja ja poistuu paikalta vähin äänin sähköpyörällä tai -potkulaudalla. Tästä alkaa rikostutkijan työ.
Kaikki jäljittämisen keinot hyödynnettävä
Aiemmin puhuttiin vuorokaudesta, jonka aikana poliisin on löydettävä murhaajan jäljille. Tänään kyseessä ovat ensimmäiset kuusi tuntia, jotka helpottavat pääsyä rikollisen jäljille.
Kattava kameravalvonta alueilla, joissa tapahtuu paljon rikoksia ja tarvittaessa kuvien nopea toimitus tutkijoiden käyttöön on ensiarvoista.
Ylipäänsä poliisin pitäisi hyödyntää kaikki olemassa olevat keinot rikollisen jäljittämiseksi ja siksi esimerkiksi DNA:n käyttöä tutkimuksissa olisi helpotettava. Siitäkin huolimatta, että yksityisyyden suoja saattaa rikkoutua ja täysin asiaan kuulumattomat henkilöt voivat joutua tutkimusten piiriin.
Lyhyemmät odotusajat todistusaineiston tutkimuksiin
Poliisi joutuu usein odottamaan mahdolliseen rikoksessa käytettyyn aseeseen liittyviä laboratoriotutkimuksia turhan kauan tai ne ovat epätäydellisiä. Aseesta tutkitaan vaikkapa vain ne osat, joista sormenjälkiä tai DNA:ta oletetaan löytyvän.
– Murhaajat ovat usein nuoria ja impulsiivisia. He voivat leikkiä aseellaan ja siksi haluan, että koko ase tutkitaan, toteaa tutkinnanjohtaja Christer Axling Tukholman poliisista.
Vastauksen saaminen rikoslaboratoriosta saattaa kestää kuukausia ja siinä ajassa tekijä ehtii sotkea jälkensä, uhkailla todistajia ja paeta ulkomaille.
Epäiltyjen jälkien puuttuiminenkin voi olla tärkeä tieto. Näin poliisi välttyy lähtemästä väärälle linjalle heti tutkimuksen alussa.
Erityispiirteenä vaikenemisen kulttuuri
Ihmisen, rikollisenkin elämä on usein puhelimessa ja siksi epäillyn mobiililaitteen saaminen mahdollisen nopeasti tutkintaan on tärkeätä. Kyse on ensisijaisesti puhelimen kätkemistä paikkatiedoista sekä kontakteista. Jokainen todistusaineiston pieni palanen on merkittävä pitävässä todistusketjussa.
Jengimurhille on tyypillistä vaikenemisen kulttuuri, joka tekee murhatutkinnasta erityisen haastavan. Kukaan ei ole nähnyt tai kuullut mitään. Siksi tutkintaan on saatava mukaan kokeneimmat ja kentän tuntevat poliisit sekä muut virkavallan edustajat.
Todisteiden pidettävä oikeudessa
Kun poliisi on vihdoin ottanut kiinni murhasta epäillyn, tämä ei pääsääntöisesti puhu mitään kuulusteluissa. Epäilty ja hänen asianajajansa saavat kuitenkin tutkimuspöytäkirjan luettavakseen ja näin syytetty pystyy valmistautumaan hänelle oikeudessa esittäviin kysymyksiin.
Siksi todistusaineiston on oltava aukoton ja sen avulla on pystyttävä osoittamaan, että tekijä ei ole voinut olla kukaan muu kuin murhasta syytetty. Tuomio voidaan langettaa vain siinä tapauksessa, ettei tekijän syyllisyydestä jää epäilystä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rikoslaboratorio tutkinnanjohtaja rikostutkija palkkamurhaaja todistusketju laboratoriotutkimukset tutkintalinja sormenjäljet selvitysprosentti Christer Axling Anders Larsson todistajat ampuma-ase Vaikenemisen kulttuuri jengimurhat jengiampumiset DNA ampumiset tuomioistuin rikollisjengit Kameravalvonta Ammuskelu jengiväkivalta Jengirikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamedian valikoimat asiantuntijat lyttäävät perussuomalaisten kriminaalipolitiikan – vaikenevat kuitenkin siitä, että Suomessa on muita Pohjoismaita lievemmät rangaistukset

Vihreät kieltäytyy edelleen tunnustamasta katujengirikollisuuden juurisyytä – Leena Meri huomautti ideologisesta ongelmasta

Aseet puhuivat taas Ruotsissa – 16-vuotias poika löydettiin ammuttuna pyörätieltä

Perussuomalaiset vaatii lain kiristystä katujengien väkivallanteoissa – Purra: Uhrin nöyryyttämisen ja teon kuvaamisen oltava aina peruste törkeälle pahoinpitelylle

Purra: Ruotsin asia on meidän

EuroCOP:n tuore puheenjohtaja Jonne Rinne Ylellä: Suomi ei ole ollut tarpeeksi aloitteellinen jengirikollisuuden torjunnassa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
