

Päivän ensimmäinen ryhmä turvapaikanhakijoita saapuu Tornion järjestelykeskukseen 25. syyskuuta 2015. / LEHTIKUVA
Ronkainen: Maahanmuuttoviraston seula vuotaa, turvapaikan saa noin 40 prosenttia hakijoista – ”Viimeistään Turun terrori-iskun olisi pitänyt avata silmät”
Tänään uutisoitiin, kuinka entinen korkeimman hovioikeuden tuomari Ilkka Pere kertoi pelkäävänsä (IL 29.1.), että Maahanmuuttoviraston (Migri) seulan läpi pääsee edelleen turvapaikanhakijoita, jotka eivät ole kansainvälisen suojelun tarpeessa.
Kansliapäällikkö ”tiesi” tulijoiden taustat
Pere on selvittänyt Migrin turvapaikkaprosessia jo vuonna 2016 ja havainnut, että liikaa painoarvoa on laitettu turvapaikanhakijoiden kertomuksille.
– Niille, jotka ovat seuranneet uutisia vuoden 2015 turvapaikanhakijoiden aallosta lähtien tämä ei tule yllätyksenä. Silloinen sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nerg kertoi suorassa tv-ohjelmassa 2.3.2016, kuinka jokaisen tänne tulijan taustat tiedetään, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen ja jatkaa:
– Viimeistään vuoden 2017 Turun terrori-iskun jälkeen yksinkertaisimmankin ihmisen silmien on ollut pakko avautua todellisuudelle. Viranomaiset ovat olleet pihalla kuin lumiukko sen suhteen, keitä tänne on tullut ja päästetty.
Selvitys ei kiinnostanut sisäministeriötä
Paljon puhuvia ovat myös Peren esittelemät luvut hyväksytyistä oleskeluluvista turvapaikanhaun perusteella. 1990-luvulla oleskeluluvan sai turvapaikan perusteella 2-3 prosenttia hakijoista, kun nykyään luku on noin 40 prosenttia.
– En usko, että 30 vuotta sitten oli enemmän perusteettomia turvapaikanhakijoita. Erityisesti kun otetaan huomioon, kuinka tänä päivänä uutisointi Juha Sipilän (kesk.) lupaamasta Kempeleen kodista ja Suomen avokätisestä sosiaaliturvasta on levinnyt arabimaailmaan.
– Kuvaavaa Suomen henkisestä ilmapiiristä on Peren maininnat siitä, kuinka hänen selvityksensä ei aiheuttanut mitään reaktiota niin sisäministeriössä kuin turvapaikka-asioista julkisuudessa keskustelevissa akateemisissa tutkijoissakaan.
Vaalien jälkeen ongelmat lakaistaan maton alle
Ronkainen muistuttaa, että maahanmuutosta eivät puhu muut kuin perussuomalaiset. Muille aihe on liian kiusallinen käsiteltäväksi ja siitä on helpompi vaieta kokonaan.
– Viimeaikaiset lapsiin kohdistuneet seksuaalirikokset ovat pakottaneet muutkin puolueet ottamaan kantaa aiheeseen. Toivon todella, että julkisuudessa esitetyt hurskastelut johtavat muutoksiin lainsäädännössä. Pelkona kuitenkin on, että vaalien jälkeen palataan vanhaan päiväjärjestykseen ja ongelmat lakaistaan takaisin maton alle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilkka Pere viranomaiset haittamaahanmuutto seksuaalirikokset Päivi Nerg Turun terrori-isku oleskelulupa Migri Jari Ronkainen Turvapaikanhakijat Sosiaaliturva Juha Sipilä perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Näin meitä vedätetään: Suomesta turvapaikan saanut lakifirman toimitusjohtaja tuomittiin petoksesta – huijasi oikeusaputoimistoa perusteettomilla laskuilla

Maahanmuuttovirasto: Suurin osa Suomeen lennätettävistä eritrealaisista hakee turvapaikkaa vältelläkseen armeijapalvelusta – vaikka sotaa ei ole, lähes kaikki saavat turvapaikan

Halla-aho herättelee äänestäjiä: ”Politiikassa eletään nyt takinkääntöviikkoja – vain perussuomalaisten linja on selkeä ja pysyvä”

Pohjoismaiset tutkimukset: Maahanmuutto lisää rikollisuutta
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














