Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ruoan hinta jatkaa nousuaan – muutamat maat suurissa vaikeuksissa

09.04.2021 |17:07

Ruoan kallistuminen on jatkunut kymmenen peräkkäistä kuukautta. YK:n ruokahintaindeksi ei ole jatkunut näin pitkään yhtäjaksoisesti yli vuosikymmeneen, Bloomberg kirjoittaa. Ruoan kallistuminen iskee koviten köyhiin tuontimaihin. Näissä maissa harvoin sosiaaliturvajärjestelmää. Samalla maat painivat koronapandemian kanssa.

YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO:n mukaan ruoan hinta nousi 2,1 prosenttia maaliskuussa verrattuna helmikuun hintoihin. Eniten kallistuivat kasvirasvat. Niille mitattiin kahdeksan prosentin nousu.

Viljasadon arvellaan olevan hyvä, mutta Kiinan rohmuaminen ei tuo suurta huojennusta viljan hintaan.

Poliittinen ja taloudellinen haaste

Ruoan hinnan rivakka kallistuminen on aiheuttanut ongelmia. Intiassa maanviljelijät mellakoivat hallinnon pyrkiessä painamaan hintoja alas. Venäjä ja Argentiina ovat turvautuneet vientirajoituksiin. Rajoitusten päämäärä on painaa ruoan hintaa alas sisämarkkinoilla.

Ruoan hinnan kallistuminen on päättäjille poliittinen ja taloudellinen haaste. Esimerkiksi arabikevääksi kutsuttu protestiaalto johtui enimmäkseen ruoan kallistumisesta ja vähemmän korruptiosta.

Levottomuuksien riski kasvaa

Kehittyvien maiden ruoan hintaongelma luonnollisesti vaikuttaa eniten väkirikkaissa maissa.

Maailmanpankin arvion mukaan levottomuuksien riski on äärimmäisen korkea esimerkiksi Turkissa, Intiassa ja Nigeriassa.

Nigeriassa keskiverto kansalainen käyttää yli puolet tuloistaan ravintoon. Intiassa valtion ruokatuet ovat hallinnon mukaan kasvaneet liian suuriksi. Moni kapina on alkanut luopumalla ruoan tai polttoaineen tukiaisista.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
6.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
10.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat










Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää