

LEHTIKUVA
Ruotsin hallituskriisi on ohi – lepsuilusta syytetty sisäministeri jatkaa rimaa hipoen
Ruotsin hallitus jatkanee vaaleihin asti ja Morgan Johansson jatkaa sisäministerinä. Äänestystulos epäluottamuksesta Johanssonia kohtaan oli äärimmäisen tiukka ja ratkesi kurditaustaisen edustajan äänestäessä tyhjää.
Ruotsin hallituskriisi on jälleen kerran ohi ja sosialidemokraattinen vähemmistöhallitus jatkaa. Äänestystulos epäluottamuksesta sisä- ja oikeusministeri Morgan Johanssonia vastaan oli mahdollisimman niukka ja ratkesi yhdellä äänellä. Epäluottamuksen läpimenoon olisi tarvittu 175 ääntä mutta se sai 174 edustajan tuen.
Pääministeri Magdalena Andersson oli ilmoittanut, että hän ja koko hallitus eroavat, jos Johansson kaatuu äänestykseen. Magdalena Anderssonin hallitus sai nyt siis jatkoajan todennäköisesti vaaleihin asti ja Morgan Johansson jatkaa ministerinä.
Tuloksen ratkaisi puolueisiin sitoutumaton kurditaustainen Amineh Kakabaveh, joka äänesti tyhjää. Kakabaveh oli jo marraskuussa tehnyt hallituksen kanssa sopimuksen siitä, että Ruotsi syventää yhteistyötään kurdipuolue PYD:n kanssa ja tukee kurdien itsehallintoa Koillis-Syyriassa ja Rojaven alueella.
Rikollisuus nousemassa vaaliteemaksi
Ruotsidemokraattien alulle panemassa epäluottamuksessa oli kyse Johansson kyvystä ja halusta hillitä Ruotsissa rehottavaa rikollisuutta.
– Emme pelkää puhua selkokieltä oikeusministeri Morgan Johanssonista. Viimeiset kahdeksan vuotta ovat olleet täydellinen epäonnistuminen…väkivaltaisia mielenosoituksia ja mellakoita, kivenheittäjiä ja palavia autoja, jengimurhia ja nöyryytysryöstöjä, totesi ruotsidemokraattien ryhmäjohtaja Henrik Vinge saatekeskustelussa.
– Alennetuista rangaistuksista ja selityksistä huolimatta ulkomaiden asukkaat tulevat maahamme, tappavat tai raiskaavat, eikä heitä karkoteta, Vinge jyrisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lepsuilu Magdalena Andersson äänestys Henrik Vinge Morgan Johansson epäluottamus Ruotsidemokraatit SIsäministeri Ruotsi hallitus Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreän sisäministeriön uskomaton kommentti kriittisellä hetkellä – kertoo, ettei maa voi suojautua Venäjän siirtolaisaseelta – Purra: ”Uskomatonta! Suojatkaa tätä maata”

Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

Vihreiltä taas käsittämätöntä selittelyä, miksi Suomi ei muka voi sulkea rajojaan, jos Venäjä iskee siirtolaisaseella – Purra: ”Nykylainsäädännöllä voidaan korkeintaan hidastaa”

Ruotsin vaaleissa yli miljoona ulkomailla syntynyttä äänioikeutettua – äänestävät demareita ja vasemmistopuoluetta

Ruotsidemokraatit haluavat perheen vastuuseen turvapaikanhakijoiden laittomuuksista: Oleskelulupa pois ja karkotuksen syyksi myös epäsosiaalinen elämäntapa
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













