

LEHTIKUVA
Ruotsin poliisi saanut yli 1 000 videota pääsiäismellakoista – kansalaiset ovat nyt valmiita myös todistajiksi
Ruotsin pahoin siipensä saanut poliisi on vastaanottanut valtavan määrä todistusaineistoa pääsiäisen väkivaltaisista mellakoista. Kuvat ja videot ovat erinomainen apu virkavallalle rikollisten saamiseksi leivättömän pöydän ääreen, kertoo SVT. Yllättävää on kansalaisten valmius myös todistaa oikeudessa. Vaikenemisen kulttuuri säröilee.
Ensimmäistä kertaa Ruotsin poliisitoimen historiassa kansalaisilla on ollut mahdollista ladata tiedostoja suoraan poliisin verkkopalveluun. Poliisi nimittäin pyysi paikalla olleilta dokumentteja pääsiäisen väkivaltaisuuksista. Kansan kamera on ollut karttuisa, sillä virkavallalle on lähetetty jo 2 000 tiedostoa, joista 1 000 on videoita.
– Laitoimme palvelun ulos maanantaina aamupäivällä, menestys on ylittänyt odotuksemme ja olemme tuloksiin todella tyytyväisiä. Kuvaa tulee edelleen nyt muutama päivä myöhemminkin eli yhteiskunnallinen kiinnostus viikonlopun tapahtumiin on todella suurta, sanoo poliisin tiedottaja Carina Skagerling.
Vaikenemisen kulttuuri säröilee
Poliisille toimitettu kuvamateriaali on sekä kansalaisten itsensä kuvaamaa, että sosiaalisesta mediasta poimittua. Skagerlindin mukaan kuvamateriaali on korkeatasoista ja lisää poliisin mahdollisuuksia tunnistaa väkivaltaisuuksiin syyllistyneet ja saattaa heidät vastuuseen teoistaan.
Kun videot on ensin ladattu poliisin kotisivulle, lähettäjällä on vielä mahdollisuus lisätietojen antamiseen. Monet ovatkin tarjoutuneet myös todistajiksi eli vaikenemisen kulttuuri alkaa säröillä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valmius todistaa oikeudessa lisätietojen antaminen rikollisten tunnistaminen Carina Skagerling poliisin verkkopalvelu kuvat ja videot todistusaineisto väkivalta poliisia kohtaan poliisiautojen polttaminen pääsiäismellakat poliisiautojen kivittäminen Vaikenemisen kulttuuri Sosiaalinen media Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson: Pakolaisilla ja ”pakolaisilla” on eroa

Kiirastorstai päättyi kaaokseen Linköpingissä: Poliisiautot tuusan nuuskaksi ja tuleen – virkavallan varusteet mellakoitsijoille

Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”

Suomalaisten määrä vähenee Uudellamaalla – ”Väestönkasvu perustuu yksinomaan maahanmuutolle”

Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Ruotsidemokraatit haluavat perheen vastuuseen turvapaikanhakijoiden laittomuuksista: Oleskelulupa pois ja karkotuksen syyksi myös epäsosiaalinen elämäntapa

Ruotsin poliisi varautuu vappumellakoihin järein asein: Tanskasta lainataan 20-tonninen vesitykki ja panssariautoja

Ruotsin pääministeri: Epäonnistunut kotouttaminen on luonut rinnakkaisyhteiskuntia
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.