
Ruotsin turvallisuuspoliisi: Maassa jo nyt tuhansia radikalisoituneita – Isis-palaajat vain osa ongelmaa
Ne ihmisryhmät ja verkkomaailman yhteisöt, jotka aikoinaan radikalisoivat väkeä, ovat edelleen olemassa. Ja tänään ne ovat vahvempia kuin koskaan, sanoo Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpon päällikkö.
Säpon päällikkö Klas Fribergin mielestä on lyhytnäköistä keskittyä ainoastaan Isis-palaajien aiheuttamiin ongelmiin ja uhkiin. Pitää nähdä metsä puilta, Ruotsissa on jo nyt tuhansia radikalisoituneita henkilöitä, jotka saattavat olla uhka maan turvallisuudelle, Friberg huomauttaa SVT:n haastattelussa.
Kalifaatti kaatui – ongelmat jäivät
Kalifaatti on kaatunut mutta ongelmat ovat jäljellä. Ääriryhmät hankkivat uusia jäseniä ja kasvavat kaiken aikaa. Ne saavat tukea ja taloudellista apua myös ulkomailta. Turvallisuuspoliisin arvion mukaan maassa on tällä hetkellä jo tuhansia henkilöitä, joilla on yhteiskunnalle vaarallisia, uskonnolla perusteltuja mielipiteitä ja ajatuksia.
Isis-järjestön riveihin lähti Ruotsista 300 henkilöä ja suurin osa heistä Göteborgista. Siksi turvallisuuspoliisin päällikkö kutsui koolle poliisin, Göteborgin kaupungin ja lääninhallituksen yhteisen työyhteenliittymän, jonka tarkoituksena on etsiä keinoja radikalisoitumisen rajoittamiseksi.
– Ei saa syntyä sellaista käsitystä, että pääsemme ongelmista nopein toimin eroon esimerkiksi hoitamalla Isis-palaajat asiallisesti. Koska Ruotsissa aina vain uudet ihmiset radikalisoituvat, Friberg muistuttaa.
Rikollisjengit houkuttelevat
Rikollisjärjestöt ja uskonnolliset ääriliikkeet värväävät väkeä samoista joukoista.
– Yhä useammalla nuorella on ongelmia koulunkäynnin kanssa ja sekä radikaaliryhmien, että rikollisjengien kutsu voi siksi tuntua houkuttelevalta. Erityisesti poikia pitäisi auttaa pysymään koulunpenkillä, sanoo väkivaltaisten ääriliikkeiden vastaisia toimia koordinoiva Zan Jankoviski.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin imaamit ilmiriidassa – sisällissota kytee muslimien välillä

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Isis-veteraanit kaitsevat edelleen lapsia ruotsalaisessa muslimikoulussa

Puolueet haluavat rajoittaa maahanmuuttoa Ruotsiin

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Ovi Ruotsiin selällään: 122 000 uutta oleskelulupaa vuonna 2019

Aftonbladet selvitti nuorten henkirikollisten taustat: Jengi vie ja yhteiskunta vikisee

Jengirikolliselle syytteet törkeistä huume- ja aserikoksista – syyttää poliisia vainosta
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















