

LEHTIKUVA
Göteborgin autopaloista tuomio vain yhdelle – muut syytetyt vapautettiin
Göteborgissa sytytettiin tuleen noin 70 autoa reilu vuosi sitten. Useiden miljoonien kruunujen vahingot aiheuttaneista autopaloista asetettiin syytteeseen kaikkiaan kuusi nuorta miestä. Oikeudenkäynnin lopputulos oli, että viisi epäillyistä vapautettiin. Vain yksi tuomittiin nuorisorangaistukseen. Ei siis ihme, että ruotsalaiset ovat menettäneet täysin toivonsa siihen, että nykyinen demarihallitus pystyisi tekemään mitään maahanmuuttajengien väkivallan suitsemiseksi.
Käräjäoikeudessa esitettiin todisteina DNA-jälkiä, valvontakameroiden nauhoja sekä silminnäkijöiden kertomuksia ja kännykkävideoita. Teosta tuomittu, nyt 17-vuotias nuori mies pystyttiin kiistattomasti yhdistämään autopaloihin, koska hänen vertaan löytyi useista autoista, kertoo Fria Tider -nettilehti. Hän oli ilmeisesti satuttanut kätensä rikkoessaan autojen ikkunoita.
Mies tuomittiin nuorisorangaistukseen törkeästä vahingonteosta. Hän ei siis joudu vankilaan, vaan sosiaaliviranomaisten valvonnan alaiseksi. Nuorukainen tuomittiin myös maksamaan reilut puoli miljoonaa kruunua vahingonkorvauksia, kertoo Ruotsin radio.
“Ne nauravat meille päin naamaa”
Muiden syytettyjen osalta käräjäoikeus ei pitänyt poliisin hankkimia todisteita riittävinä. Todisteina poliisi esitti muun muassa henkilöiden nettihakuhistorioita ja heidän tietokoneistaan löydettyjä kotitekoisten pommien valmistusohjeita. Lähiöpoliisit olivat myös todistaneet tunnistaneensa osan nuorista. Mutta todisteet eivät riittäneet käräjäoikeudelle. Viisi epäiltyä vapautettiin syytteistä.
– Ne nauravat meille kaikki päin naamaa, kommentoi autonsa palossa menettänyt Anna Nyberg tuomiota Ruotsin radiolle.
– Mikään ei estä heitä tekemästä jotain vastaavaa tai vieläkin pahempaa uudestaan, rikoksen uhri toteaa.
Jengirikollisuutta – ei vaalivaikuttamista
Göteborgin autopalot tapahtuivat vuosi sitten syksyllä pidettyjen Ruotsin eduskuntavaalien alla. Suomen Uutiset kertoi, miten Ylen Jälkiviisaat-ohjelmassa annettiin ymmärtää, että Ruotsin autopaloissa olisi kyse ruotsidemokraattien suorittamasta lavastuksesta. Myös Iltalehti esitti epäilyn, että laajassa ja järjestelmällisessä autojen polttamisessa olisi ehkä ”kyse jonkin tahon pyrkimyksistä vaikuttaa Ruotsin vaaleihin”. Nyt on siis selvinnyt, että vaalivaikuttamiseen syyllistyivätkin Yle ja Iltalehti.
Poliisin mukaan autojen polttajiksi epäillyt nuoret kuuluvat paikalliseen rikollisjengiin. Epäiltyjä oli alun perin enemmänkin, mutta poliisi ei onnistunut löytämään todisteita useampia kuin kuutta vastaan. Kaikki epäillyt olivat maahanmuuttajataustaisia.
Ruotsalaiset menettäneet toivonsa
Tämänkään tapauksen valossa ei ole ihme, että ruotsalaiset ovat menettäneet täysin toivonsa siihen, että nykyinen demarihallitus pystyisi tekemään mitään maahanmuuttajengien väkivallan suitsemiseksi.
Expressen-lehti uutisoi pari viikkoa sitten mielipidekyselystä, jossa se tiedusteli ruotsalaisten näkemyksiä jengiväkivaltaan liittyen. Lehden mukaan pääministeri Stefan Löfvenin (sdp) uskottavuus on ennätysmäisen alhaalla lakiin ja järjestykseen liittyvissä kysymyksissä.
Kyselyn tulosten mukaan vain 8 prosenttia ruotsalaisista uskoo poliitikkojen ja poliisin lupaukseen, että jengiväkivalta saadaan kuriin puolen vuoden kuluessa. Sen sijaan peräti 88 prosenttia on sitä mieltä, että jengiväkivallan määrä tulee pysymään nykyisellään tai jopa kasvamaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: “Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Rikollispomo kuoli luoteihin, myös toinen mies menehtyi ammuskelussa Norrköpingissä

Ruotsin turvallisuuspoliisi: Maassa jo nyt tuhansia radikalisoituneita – Isis-palaajat vain osa ongelmaa

Oudon räjähdyksen syy selvisi Ruotsissa: Hienostokaupunginosan voimakkaan pommin kohteena oli huumeiden jakelupiste

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.