Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Rikollispomo kuoli luoteihin, myös toinen mies menehtyi ammuskelussa Norrköpingissä

06.12.2019 |07:21

Aikaisin torstaiaamuna aseet puhuivat jälleen, nyt Hugo Stekhus Club & Bowling -yökerhon edessä Norrköpingissä. Ammuskelussa kuoli kaksi nelikymppistä miestä, joista toinen oli juuri päässyt vankilasta.

Automaattiaseiden tulituksessa hajosivat myös yökerhon aulaikkunat ja nuori nainen sai haavoja sirpaleista.

Norrköpingissä oli ammuskeltu myös muutamaa tuntia aikaisemmin, keskiviikkona illalla Hagebyssä. Poliisi ei ole vahvistanut yhteyttä näiden kahden tapahtuman välillä.

Kosto elää

Ammuskelu saattaa olla yhteydessä No Surrender –moottoripyöräkerhoon ja näin ollen aiemmin Linköpingissä ja Örebrossa tapahtuneisiin pommi-iskuihin.

Torstaina aamulla ammutut miehet ovat tiettävästi kotoisin Linköpingistä ja Örebrosta. Toinen heistä on Aftonbladetin tietojen mukaan johtavassa asemassa järjestäytyneessä rikollisuudessa. Mies pääsi vankilasta vain kuukausi sitten. Poliisilla on Norrköpingin ampumisten selvittämisessä käytössään kaikki valtakunnalliset tutkintaresurssit.

 


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
8.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää