
Ruotsissa paineita lainsäädännön kiristämiseen – ISIS-terroristit halutaan kansainvälisen oikeuden eteen, kansalaisuus otettava pois
Keskustelu kansankotiin palaavien ISIS-taistelijoiden ja heidän perheidensä ympärillä kiehuu kiivaana Ruotsissa. Kaikki haluavat taistelijat tavalla tai toisella vastuuseen, mutta mitä sitten tehdä heidän lapsilleen? Oikeus- ja maahanmuuttoministeri Morgan Johansson haluaisi aloittaa sillä, että ISIS-taistelijoiden mahdolliset rikokset selvitettäisiin kansainvälisessä tuomioistuimessa.
Ruotsidemokraattien valtiopäiväedustaja Adam Marttinen sanoo SVT:n haastattelussa, että ISIS-taistelijoilta pitää ottaa pois Ruotsin kansalaisuus, eikä kansalaisuus kuulu heidän lapsilleenkaan. Lapsista huomattava osa on syntynyt sinä aikana, kun vanhemmat ovat olleet poissa Ruotsista.
Vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan
-Käsityksemme mukaan heillä ei ole oikeutta kansalaisuuteen, koska ensi kädessä vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan, eikä Ruotsin valtio, Marttinen linjaa.
Marttinen haluaisi estää kokonaan ISIS-taistelijoiden palaamisen kotimaahansa. Mutta koska osa on jo palannut ja monet vielä palaavat, heidät pitäisi viedä oikeuteen, tuomita ja ottaa kansalaisuus pois.
Kokoomuksen mielestä ISIS-lapset tarvitsevat tukea ja turvaa, mutta heitä ei ole syytä auttaa aktiivisesti.
-On erittäin valitettavaa, että täysin vastuuttomat vanhemmat raahaavat lapsensa mukaan terroristiseen toimintaan. Toivoa sopii, että lapset eivät ole saaneet vaikutteita vanhempiensa kelvottomista päätöksistä, mutta vastuu on yksiselitteisesti vanhempien, sanoo maltillisen kokoomuksen oikeuspoliittinen asiantuntija Johan Forssel. Hänen mukaansa lasten noutaminen kriisialueelta on käytännössä mahdotonta ja toisaalta ei ole oikein erottaa lapsia vanhemmistaan.
Ruotsi kiristää terrorismilakeja
Sosiaalidemokraattien oikeus- ja maahanmuuttoministeri Morgan Johansson ratkaisisi ISIS-taistelijoiden aiheuttaman ongelman kansainvälisen tuomioistuimen avulla. Esimerkit löytyvät Ruandan kansanmurhan ja Jugoslavian sodan jälkeen pidetyistä oikeudenkäynneistä.
Johanssonin mukaan Ruotsi on parastaikaa myös kiristämässä terrorismilainsäädäntöään:
-Nyt torstaina tarkoitus on kriminalisoida sekä terroristiseen organisaatioon kuuluminen että kaiken tyyppinen avunanto terroristiseen toimintaan. Kyseessä on suurin muutos kyseiseen lainsäädäntöön 20 vuoteen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













