

LEHTIKUVA
Saksan maataloustuottajien protesti veti vesiperän – valtiovarainministeri ei luvannut perua tukiaisten leikkauksia
Viikon massiivisesti mieltään osoittaneet saksalaiset maataloustuottajat protestoivat äänekkäästi valtiovarainministerin ilmoitettua, ettei hallitus peru päätöstään leikata maatalousdieselin verohelpotuksia.
Tuhansilla traktoreilla ja kuorma-autoilla kaikkialta maasta Brandenburgin portille Berliiniin ajaneet tuottajat reagoivat valtiovarainministeri Christian Lindnerin (FDP) ilmoitukseen buuauksilla ja äänekkäillä ”häivy”-huudoilla.
Maataloustuottajien puheenjohtaja Joachim Rukwied uhkasi uusilla protesteilla.
Dieselin verotuen lopettaminen pienentää tuottajaliiton laskelmien mukaan pienemmilläkin tiloilla tuloja noin 5 000 eurolla vuodessa.
Rahaa tarvitaan valtionvelan korkojen maksuun
Ministeri perusteli tuottajille katkeran pettymyksen aiheuttanutta päätöstä Saksan taloudellisella tilanteella. Siihen eräs syy on valtion raskas velkaantuminen.
– Maksan teidän rahoillanne joka vuosi 40 miljardia euroa korkoja valtionveloista. Lisävelan ottaminen olisi tässä tilanteessa vastuutonta, yritti ministeri selittää tuhansille portin edessä kylmässä tuulessa hytiseville mielenosoittajille.
Osa heistä oli ajanut paikalle jo lauantaina ja sunnuntaina. Monissa traktoreissa oli peräkärrynä asuntovaunu. Kadulle oli sytytetty nuotioita.
Mielenosoitusta valvoi 1 300 poliisia.
Kaikesta joudutaan leikkaamaan
Ministeri vetosi Saksan rakennetun ympäristön yleiseen rämähtämiseen. Paikat alkavat hajota korjausten puutteessa.
– Infrastruktuuria katujen kunnossapidosta kouluihin on laiminlyöty vuosia. Niihin on investoitava, hän luetteli.
Syiksi dieseltukiaisten leikkaamiseen hän sanoi myös Ukrainan sodan, joka pakottaa Saksan investoimaan aikaisempaa enemmän ”rauhaan, vapauteen ja Saksan turvallisuuteen”.
– Myös turvapaikanhakijoiden avustuksista leikataan ja kansalaisrahan saamisen ehtoja tiukennetaan, lohdutti ministeri värjötteleviä mielenosoittajia.
Apua sähkölaskujen pienentämiseen hän kuitenkin lupaili niin maa- ja metsätalouteen kuin muillekin tuottavan työn aloille.
Mielenosoittajat syyttivät ministeriä valehtelijaksi
Kun Lindner kertoi omista nuoruudenajan töistään hevostallissa sonnanluojana ja sanoi näiden kokemusten kautta haluavansa solidarisoitua tuottajien kanssa, niin mielenosoittajat huusivat kuorossa: ”valehtelija”.
Protestiviikon aikana perusteettomista kapina- ja äärioikeistosyytöksistä ärsyyntyneitä tuottajia ministeri yritti tyynnytellä korostamalla, että heidän mielenosoituksensa on laillinen ja rauhallinen.
Hän kiitti paikalle tulleita siitä, että he eivät sotkeneet väreillä Brandenburgin porttia, kuten ilmastoliimaajina esiintyneet vasemmistoradikaalit tekivät jokin aika sitten.
Byrokratian purkamisesta lupaus
Lindner lupasi purkaa maatalouden byrokratiaa sekä selvittää EU:n vaatimuksiin pohjautuvaa päätöstä rauhoittaa osa maa- ja metsätaloustuotannon alasta ilmaston- ja luonnonsuojeluun.
Tuottajien mukaan päätös jättää osa viljelyalasta koskemattomaksi haittaa alan tulevaisuudensuunnitelmia, eikä siinä ole heidän mielestään nykytilanteessa, kun ruuasta on puutetta muutoinkaan mitään mieltä.
Mielenosoittajille tuotiin Berliinin päätöstapahtumaan monia solidaarisuudenvakuutuksia.
Tuestaan ilmoittamaan nousivat puhujalavalle muun muassa leipureiden, metsästäjien, kuljetusalan yrittäjien sekä hotelli- ja ravintola-alan edustajat.
Kuljetusalan tuki pysäyttäisi Saksan
Metsästäjät lupasivat yhtyä eläintilallisten vaatimuksiin saada kaatolupia hyötyeläimiä raatelevan susikannan pienentämiseksi. Viime vuonna suden suuhun joutui yli 4 000 eläintä.
Kuljetusala muistutti tärkeästä roolistaan maataloustuotteiden ja lannoitteiden kuljetusketjussa. Saksan kaikesta tavaraliikenteestä kulkee yli 80 prosenttia rekoilla ja kuorma-autoilla.
Kuljetusalan lakko pysäyttäisi kolmessa päivässä koko Saksan.
Hotelli- ja ravintola-ala ilmoitti halustaan tukea maatalouden tulevaisuuden näkymiä ennen kaikkea maisemien ja maatilamatkailun takia.
Mielenosoituksen päätyttyä tuottajilla oli neuvotteluja hallituspuolueiden liittopäiväryhmien puheenjohtajien kanssa.
PERTTI RÖNKKÖ, BERLIINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hotelli- ja ravintola-ala Joachim Rukwied lakkoilu maataloustuottajat kuljetusala sähkön hinta diesel valtionvelka Christian Lindner leikkaukset Mielenosoitus Saksa Metsästys Maatalous hallitus talous verotus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa valmistaudutaan protestiviikkoon: Tuhannet traktorit tukkivat ensi viikolla keskustoja ja moottoriteitä – talousministeri joutui pakenemaan vihaisia viljelijöitä, turvamiehet turvautuivat käsirysyssä pippurikaasuun

Tutkijoilta karu viesti: Maahanmuutto ei pelasta Saksan sosiaali- ja eläkejärjestelmää – vain viidennes on työperäistä

Koskenkylä: Suomen talouden ongelmat ovat haastavia, rakenneuudistuksia syytä tehostaa – ”liian suuri julkinen sektori uhkaa maamme hyvinvointia”

Ministeri Purran terveiset Brysselistä: Suomi on tarkkailuluokalla – sopeutustoimia on tehtävä

Saksa alkaa karkottaa laittomia siirtolaisia ”suureen tyyliin” – pelko AfD-puolueen suosion kasvamisesta pakotti uusin toimiin

Saksassa on masinoitu kansanjoukot kaduille vaatimaan oppositiopuoleen kieltämistä – salainen palvelu tarkkailee myös uuden konservatiivipuolueen perustajaa
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.














