

LEHTIKUVA
Saksan maataloustuottajien protesti veti vesiperän – valtiovarainministeri ei luvannut perua tukiaisten leikkauksia
Viikon massiivisesti mieltään osoittaneet saksalaiset maataloustuottajat protestoivat äänekkäästi valtiovarainministerin ilmoitettua, ettei hallitus peru päätöstään leikata maatalousdieselin verohelpotuksia.
Tuhansilla traktoreilla ja kuorma-autoilla kaikkialta maasta Brandenburgin portille Berliiniin ajaneet tuottajat reagoivat valtiovarainministeri Christian Lindnerin (FDP) ilmoitukseen buuauksilla ja äänekkäillä ”häivy”-huudoilla.
Maataloustuottajien puheenjohtaja Joachim Rukwied uhkasi uusilla protesteilla.
Dieselin verotuen lopettaminen pienentää tuottajaliiton laskelmien mukaan pienemmilläkin tiloilla tuloja noin 5 000 eurolla vuodessa.
Rahaa tarvitaan valtionvelan korkojen maksuun
Ministeri perusteli tuottajille katkeran pettymyksen aiheuttanutta päätöstä Saksan taloudellisella tilanteella. Siihen eräs syy on valtion raskas velkaantuminen.
– Maksan teidän rahoillanne joka vuosi 40 miljardia euroa korkoja valtionveloista. Lisävelan ottaminen olisi tässä tilanteessa vastuutonta, yritti ministeri selittää tuhansille portin edessä kylmässä tuulessa hytiseville mielenosoittajille.
Osa heistä oli ajanut paikalle jo lauantaina ja sunnuntaina. Monissa traktoreissa oli peräkärrynä asuntovaunu. Kadulle oli sytytetty nuotioita.
Mielenosoitusta valvoi 1 300 poliisia.
Kaikesta joudutaan leikkaamaan
Ministeri vetosi Saksan rakennetun ympäristön yleiseen rämähtämiseen. Paikat alkavat hajota korjausten puutteessa.
– Infrastruktuuria katujen kunnossapidosta kouluihin on laiminlyöty vuosia. Niihin on investoitava, hän luetteli.
Syiksi dieseltukiaisten leikkaamiseen hän sanoi myös Ukrainan sodan, joka pakottaa Saksan investoimaan aikaisempaa enemmän ”rauhaan, vapauteen ja Saksan turvallisuuteen”.
– Myös turvapaikanhakijoiden avustuksista leikataan ja kansalaisrahan saamisen ehtoja tiukennetaan, lohdutti ministeri värjötteleviä mielenosoittajia.
Apua sähkölaskujen pienentämiseen hän kuitenkin lupaili niin maa- ja metsätalouteen kuin muillekin tuottavan työn aloille.
Mielenosoittajat syyttivät ministeriä valehtelijaksi
Kun Lindner kertoi omista nuoruudenajan töistään hevostallissa sonnanluojana ja sanoi näiden kokemusten kautta haluavansa solidarisoitua tuottajien kanssa, niin mielenosoittajat huusivat kuorossa: ”valehtelija”.
Protestiviikon aikana perusteettomista kapina- ja äärioikeistosyytöksistä ärsyyntyneitä tuottajia ministeri yritti tyynnytellä korostamalla, että heidän mielenosoituksensa on laillinen ja rauhallinen.
Hän kiitti paikalle tulleita siitä, että he eivät sotkeneet väreillä Brandenburgin porttia, kuten ilmastoliimaajina esiintyneet vasemmistoradikaalit tekivät jokin aika sitten.
Byrokratian purkamisesta lupaus
Lindner lupasi purkaa maatalouden byrokratiaa sekä selvittää EU:n vaatimuksiin pohjautuvaa päätöstä rauhoittaa osa maa- ja metsätaloustuotannon alasta ilmaston- ja luonnonsuojeluun.
Tuottajien mukaan päätös jättää osa viljelyalasta koskemattomaksi haittaa alan tulevaisuudensuunnitelmia, eikä siinä ole heidän mielestään nykytilanteessa, kun ruuasta on puutetta muutoinkaan mitään mieltä.
Mielenosoittajille tuotiin Berliinin päätöstapahtumaan monia solidaarisuudenvakuutuksia.
Tuestaan ilmoittamaan nousivat puhujalavalle muun muassa leipureiden, metsästäjien, kuljetusalan yrittäjien sekä hotelli- ja ravintola-alan edustajat.
Kuljetusalan tuki pysäyttäisi Saksan
Metsästäjät lupasivat yhtyä eläintilallisten vaatimuksiin saada kaatolupia hyötyeläimiä raatelevan susikannan pienentämiseksi. Viime vuonna suden suuhun joutui yli 4 000 eläintä.
Kuljetusala muistutti tärkeästä roolistaan maataloustuotteiden ja lannoitteiden kuljetusketjussa. Saksan kaikesta tavaraliikenteestä kulkee yli 80 prosenttia rekoilla ja kuorma-autoilla.
Kuljetusalan lakko pysäyttäisi kolmessa päivässä koko Saksan.
Hotelli- ja ravintola-ala ilmoitti halustaan tukea maatalouden tulevaisuuden näkymiä ennen kaikkea maisemien ja maatilamatkailun takia.
Mielenosoituksen päätyttyä tuottajilla oli neuvotteluja hallituspuolueiden liittopäiväryhmien puheenjohtajien kanssa.
PERTTI RÖNKKÖ, BERLIINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hotelli- ja ravintola-ala Joachim Rukwied lakkoilu maataloustuottajat kuljetusala sähkön hinta diesel valtionvelka Christian Lindner leikkaukset Mielenosoitus Saksa Metsästys Maatalous hallitus talous verotus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa valmistaudutaan protestiviikkoon: Tuhannet traktorit tukkivat ensi viikolla keskustoja ja moottoriteitä – talousministeri joutui pakenemaan vihaisia viljelijöitä, turvamiehet turvautuivat käsirysyssä pippurikaasuun

Tutkijoilta karu viesti: Maahanmuutto ei pelasta Saksan sosiaali- ja eläkejärjestelmää – vain viidennes on työperäistä

Koskenkylä: Suomen talouden ongelmat ovat haastavia, rakenneuudistuksia syytä tehostaa – ”liian suuri julkinen sektori uhkaa maamme hyvinvointia”

Ministeri Purran terveiset Brysselistä: Suomi on tarkkailuluokalla – sopeutustoimia on tehtävä

Saksa alkaa karkottaa laittomia siirtolaisia ”suureen tyyliin” – pelko AfD-puolueen suosion kasvamisesta pakotti uusin toimiin

Saksassa on masinoitu kansanjoukot kaduille vaatimaan oppositiopuoleen kieltämistä – salainen palvelu tarkkailee myös uuden konservatiivipuolueen perustajaa
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.