Saksan valtiovarainministeriön asiantuntija: Euro voi kaatua viidessä vuodessa

26.04.2013 |12:01

Yhteisvaluutta euro saattaa selvitä enää vain viisi vuotta, arvioi Saksan valtiovarainministeriön neuvonantaja Kai Konrad Welt am Sonntag -lehden haastattelussa.

– Eurooppa on minulle tärkeä. Ei euro. Mielestäni eurolla on rajattu mahdollisuus pysyä hengissä, Konrad sanoi. Asiasta kertoi Suomessa ensin Helsingin Sanomat.

– On vaikea määritellä tarkkaa aikaa. Se riippuu niin monesta tekijästä. Mutta viisi vuotta kuulostaa realistiselta.

Konradin pessimistinen lausunto on ristiriidassa Saksan virallisen näkemyksen kanssa, jonka mukaan euro on pidettävä pystyssä Euroopan yhtenäisyyden vuoksi. Samaan aikaan pitkään jatkuva talouskriisi herätätä kysymyksiä, kannattaako valuuttaa pitää pystyssä mihin hintaan hyvänsä.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää