

LEHTIKUVA
Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa
Vasemmisto ei ole koronakriisin keskelläkään unohtanut laittomasti maassa olevia, vaan vaatii heille rahallista tukea ja maassa olon laillistamista. Saksassa oleskelee arviolta 200 000 – 600 000 ”paperitonta” ulkomaalaista.
Vasemmistopuolueen kansanedustajien liittokansleri Angela Merkelille (CDU) ja sisäministeri Horst Seehoferille (CSU) lähettämässä kirjeessä vaaditaan erityistukea Saksassa oleskeleville ”paperittomille”, kertoo Tagesspiegel-lehti.
Käteistä rahaa laittomasti maassa oleville
Kirjeen allekirjoittaneet 27 vasemmiston kansanedustajaa vaativat, että jokaiselle laittomasti Saksassa oleskelevalle on maksettava 1 500 euron korona-avustus. Kukaan ei tiedä Saksassa laittomasti oleskelevien tarkkaa määrää, mutta jos arvioidaan heitä olevan puoli miljoonaa, tämän 1 500 euron kerta-avustuksen kokonaishinnaksi tulisi 750 miljoonaa euroa.
Lisäksi kaikki käännytykset ja karkotukset on lopetettava ja ”paperittomille” on myönnettävä oleskelulupa Saksaan. Näiden toimenpiteiden lisäksi myös lakia on muutettava siten, että laittomasti maassa olevan piilottelu ei enää olisi rikos.
Pimeä työvoima on joutunut työttömäksi
Vasemmistolaiset ovat huolissaan siitä, että koronapandemian aiheuttamat yritysten sulkemiset ovat vaikuttaneet erityisen raskaasti laittomasti maassa oleviin, jotka ovat työskennelleet pimeästi esimerkiksi ravintola- ja majoitusalalla tai rakennustyömailla. Nyt kun pimeät työt ovat loppuneet, heillä ei ole enää tuloja.
Laittomasti maassa olevat eivät välttämättä uskalla käyttää terveydenhuollon palveluja. Punavihreiden hallitsemassa Berliinissä on kuitenkin ryhdytty edelläkävijöiksi tässäkin asiassa myöntämällä ”paperittomille” oikeus saada ilmaiseksi hoitoa omalääkäriltään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vasemmistopuolue pimeä työvoima Die Linke laittomasti maassa oleskelevat Horst Seehofer Angela Merkel Paperittomat Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puoluesihteeri Grönroos: Turvapaikkamaahanmuuton ja halpatyövoiman tuomisen lopettaminen on välttämätöntä suomalaisen yhteiskunnan toimivuuden turvaamisen kannalta

Leena Meri MTV:n uutisaamussa Eurooppaa uhkaavasta siirtolaisvyörystä: Suomen ei pidä ottaa ketään vastaan

PS:ltä kyselytunnilla pitkä lista toimenpiteitä laittoman siirtolaisuuden ehkäisemiseksi – hallitukselta ei vastakaikua

SDP:n al-Taee hidastaisi koronaviruksen etenemistä tarjoamalla laittomasti maassa oleville asuntoja – Tavio: ”Tätä vähemmän suomalaisista piittaavaa politiikkaa on enää vaikea keksiä”

Berliinin vappuriehaa: Vasemmistolaiset hakkasivat tv-ryhmän kadulla – Suomen media vaikenee

Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois

Ranskassa levotonta: Vasemmistoanarkistit riehuivat sairaanhoitajien mielenosoituksessa, ulkomaalaisjengit taistelevat kaduilla konetuliasein varustettuina
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









