

LEHTIKUVA
Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä
Saksan poliittinen kenttä kuohuu. Lausunnoissa on vaadittu jopa poliisille lupaa käyttää ampuma-aseita viimeisenä keinona. Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen puheenjohtaja Frauke Petry totesi, että tällainen toiminta olisi nimenomaan Saksan lakien mukaista, eikä hän aio esittää asiaan minkäänlaista lakimuutosta.
Poliiseja, sotilaita, rajavalvojia
AfD:n kannanotot ovat saaneet medialta tyrmistyttävän vastaanoton. Suuret puolueet CDU ja SPD ovat nekin moittineet AfD:n lausumia ”jyrkän äärioikeistolaisiksi”. Ampuma-aseiden käyttöä on toki vaadittu myös CDU:n leiristä. Saksan vihreistäkin on vaadittu ampuma-aseiden käyttöä rajavalvonnassa tilanteen niin vaatiessa.
Sosialidemokraattien SPD:stä on puolestaan vaadittu 43 000 uutta poliisia, sotilasta ja rajavalvojaa hoitamaan yhä pahemmaksi käyvää pakolaiskriisiä. Politiikot keskittyvät pikemminkin vain siihen, mitä AfD on pakolaiskriisistä ja rajavalvonnasta sanonut.
Maahanmuuttokriittiset nousussa
SPD:n puheenjohtaja ja Saksan varaliittokansleri Sigmar Gabriel on vaatinut Saksan sisäisen tiedustelupalvelun vahtimaan AfD:tä. Sisäinen tiedustelupalvelu totesi myöhemmin, ettei AfD:tä tarvitse valvoa.
Saksan kolmessa osavaltiossa järjestetään maaliskuun 13. päivänä aluevaalit. AfD on nyt noussut mielipidemittauksissa kolmanneksi. CDU:n ja SPD:n kannatus on kääntynyt laskuun, vaikka niiden asema suurimpana ja toiseksi suurimpana on kuitenkin vankka. AfD on kuitenkin onnistunut ohittamaan vasemmistopuolue Die Linken sekä vihreät.
HENRI MYLLYNIEMI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksalaisten huippuyritysten johtajat: rajat kiinni, sillä turvapaikkakriisi tulee kalliiksi

Saksalaismedian uskottavuus koetuksella – kiistää salailevansa tietoja turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista

EU:lta loppuu pian aika pakolaiskriisin hoitamiseksi

Halla-aho: Schengen kuolee pois

Itävalta hyllytti avoimet rajat – Saksassa pimitetty ulkomaalaisten rikostilastoja

Presidentti nosti kissan pöydälle: ”On lähdettävä nopeutettujen käännytysten tielle”

Suomi somalialaisten ja irakilaisten ykköskohde – todennäköisintä saada oleskelulupa
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













