Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä

02.02.2016 |18:06

Saksan poliittinen kenttä kuohuu. Lausunnoissa on vaadittu jopa poliisille lupaa käyttää ampuma-aseita viimeisenä keinona. Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen puheenjohtaja Frauke Petry totesi, että tällainen toiminta olisi nimenomaan Saksan lakien mukaista, eikä hän aio esittää asiaan minkäänlaista lakimuutosta.

Poliiseja, sotilaita, rajavalvojia

AfD:n kannanotot ovat saaneet medialta tyrmistyttävän vastaanoton. Suuret puolueet CDU ja SPD ovat nekin moittineet AfD:n lausumia ”jyrkän äärioikeistolaisiksi”. Ampuma-aseiden käyttöä on toki vaadittu myös CDU:n leiristä. Saksan vihreistäkin on vaadittu ampuma-aseiden käyttöä rajavalvonnassa tilanteen niin vaatiessa.

Sosialidemokraattien SPD:stä on puolestaan vaadittu 43 000 uutta poliisia, sotilasta ja rajavalvojaa hoitamaan yhä pahemmaksi käyvää pakolaiskriisiä. Politiikot keskittyvät pikemminkin vain siihen, mitä AfD on pakolaiskriisistä ja rajavalvonnasta sanonut.

Maahanmuuttokriittiset nousussa

SPD:n puheenjohtaja ja Saksan varaliittokansleri Sigmar Gabriel on vaatinut Saksan sisäisen tiedustelupalvelun vahtimaan AfD:tä. Sisäinen tiedustelupalvelu totesi myöhemmin, ettei AfD:tä tarvitse valvoa.

Saksan kolmessa osavaltiossa järjestetään maaliskuun 13. päivänä aluevaalit. AfD on nyt noussut mielipidemittauksissa kolmanneksi. CDU:n ja SPD:n kannatus on kääntynyt laskuun, vaikka niiden asema suurimpana ja toiseksi suurimpana on kuitenkin vankka. AfD on kuitenkin onnistunut ohittamaan vasemmistopuolue Die Linken sekä vihreät.

HENRI MYLLYNIEMI


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi