

MATTI MATIKAINEN
Sanna Antikainen: vaaralliseksi arvioidut kielteisen lupapäätöksen saaneet otettava säilöön
PS-kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kielteisen oleskelulupapäätöksen saaneiden vaarallisten henkilöiden säilöönottoa.
Antikainen muistuttaa, että kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut irakilainen mies murhasi tammikuussa entisen tyttöystävänsä ja tappoi sen jälkeen itsensä Hämeenlinnassa. Turun terrori-iskun tekijä oli saanut kielteisen turvapaikkapäätöksen ennen kahden naisen kuolemaan johtanutta puukotusta Turun keskustassa vuonna 2017. Veritekojen aikaan molemmat tekijät olivat vapaalla jalalla kielteisestä päätöksestä huolimatta.
Keskusrikospoliisi ryhtyi tekemään riskiarvioita kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneista henkilöistä vuonna 2017 Turun terrori-iskun jälkeen. Ylen tietojen mukaan vuoden 2019 tammikuuhun mennessä riskiarvioita oli tehty yli 9000 kappaletta, joista yli 200 henkilöä katsottiin mahdollisesti vaarallisiksi. Tästä huolimatta poliisilla ei ole tietoa kaikkien mahdollisesti vaarallisiksi epäiltyjen henkilöiden olinpaikasta.
– Maasta poistettavaksi määrättyjä henkilöitä otetaan säilöön varsin harvoin, minkä seurauksena henkilöt voivat oleskella Suomessa vapaalla jalalla päätöksen täytäntöönpanoon saakka. Mikäli henkilö tänä aikana poistuu maasta tai katoaa, poliisi ei ole asiasta tietoinen, kansanedustaja taustoittaa.
– Vaaralliseksi arvioitujen henkilöiden vapaa oleskelu Suomessa kielteisen oleskelulupa- tai turvapaikkapäätöksen jälkeen muodostaa turvallisuusuhan sekä Suomen kansalaisille, että maassa laillisesti oleskeleville henkilöille. Kielteisen päätöksen saaneilla henkilöillä ei ole mitään hävittävää, mikä voi lisätä riskiä väkivaltarikosten tekemiselle. Vaaralliseksi arvioidut henkilöt tulee ottaa säilöön, kunnes maasta poistaminen voidaan toteuttaa, Antikainen vaatii.
Suomessa toimii tällä hetkellä kaksi säilöönottoyksikköä, yksi Helsingissä ja toinen Joutsenossa. Ulkomaalaislain mukaan henkilö voidaan ottaa säilöön, mikäli hänen esimerkiksi epäillään yrittävän estää maasta poistamisen tai voidaan olettaa syyllistyvän rikokseen Suomessa.
– Mahdollisesti vaaralliseksi arvioitujen henkilöiden säilöönotto vähentää näiden henkilöiden yhteiskuntaan kohdistamaa turvallisuusuhkaa sekä pitää viranomaiset tietoisina heidän olinpaikastaan, kunnes heidät voidaan poistaa maasta. Tämä myös estää näiden henkilöiden katoamisen ja laittoman maassa oleskelun kielteisen päätöksen jälkeen. Suomeen ei saa muodostua paperittomien ja mahdollisesti vaarallisten ihmisten varjoyhteiskuntaa. Suomen valtion ensisijainen tehtävä on suojella omia kansalaisiaan, Antikainen huomauttaa.
Sanna Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien kielteisen oleskelulupa- tai turvapaikkapäätöksen saaneiden henkilöiden aiheuttamaa turvallisuusuhkaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen säilöönotettujen vapauttamisesta: ”Ulkomaalaisia vapautetaan samalla kuin suomalaisten vapauksia rajoitetaan”

Saksassa syyttäjä epäilee islamistista terrori-iskua: Autoilija pyrki lanaamaan moottoripyöräilijöitä ruuhkaisella tiellä
Viikon suosituimmat

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.