

PS ARKISTO
Sebastian Tynkkynen politiikan tarkoituksesta: ”Ydinkysymys suomalaisessa politiikassa on hyvinvointiyhteiskunnan säilyttäminen tuleville sukupolville”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kulkenut pitkän tien vaatimattomista oloista Brysselin parrasvaloihin. Tynkkysen nousun kansakunnan kaapin päälle mahdollistivat osaltaan laadukas suomalainen koululaitos sekä sosiaaliturva. Hyvinvointiyhteiskunta on kokemusasiantuntijan mukaan säilytettävä myös tuleville sukupolville.
– Tulen itse tosi köyhästä perheestä, Sebastian Tynkkynen aloitti johdantonsa Porin iltapäivässä, politiikan ajankohtaiskatsauksen tiimellyksessä.
– Taustat ovat todella karut verrattuna moneen muuhun. Mutta on ollut todella laadukkaat peruskoulut ja sosiaaliturvat. Minulle ihan ydinkysymys suomalaisessa politiikassa on se, että saamme säilytetyksi hyvinvointiyhteiskunnan tuleville sukupolville.
”Rikkaat pärjäävät aina”
Tynkkysen mukaan koko hänen poliittinen uransa kansanedustajana tai vajaan kuukauden päästä Euroopan eduskunnassa liittyvät pitkälti siihen, miten yhteiskunta on pitänyt hänestä huolta, ”kun ei oikein ollut varaa”.
– Rikkaat pärjäävät aina, eivätkä tarvitse yhteiskunnan tukiverkkoja pitämään heistä huolta ”vapaan pudotuksen” sattuessa kohdalle.
”En palkkaa kavereita”
Tynkkynen kertoi myös jo alkaneista toimistaan sekä suunnitelmistaan EU:n isolla kirkolla Brysselissä. Paljon on tekemistä ja ”paljon on viestimistä”. Uusi meppi aikoo olla hyvin aktiivinen – sekä näkyvä että kuuluva.
– Olen sanonut julkisuuteen, että en tule palkkaamaan omia kavereitani isolla palkalla.
– Sama budjetti mikä kaikille annetaan, niin aion käyttää sen viisaasti ja hinta-laatusuhteessa hyvin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yhteiskunnan tukiverkot politiikan ydinkysymys laadukas koululaitos Politiikan tilannekatsaus meppi hyvinvointiyhteiskunta Pori avustajat Euroopan unioni kansanedustaja Euroopan parlamentti Bryssel SuomiAreena Sebastian Tynkkynen Sosiaaliturva EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Isoja uutisia Brysselistä”, kertoo tuore meppi Sebastian Tynkkynen, ja lähettää samalla terveisiä vasemmistolle

Sebastian Tynkkynen: Unkarin Fidesz-puolueen kysymys oli vaalien alla median pääkysymys perussuomalaisille – ja kun saamme torpattua heidät, media on hiljaa

Tynkkystä vaalitapahtumassa uhitellut poliisin taltuttama joukko on radikaalivasemmistolainen, kapitalismin kaatamista tavoitteleva anarkistiryhmä, joka pitää työn tekoa väkivaltana

Sebastian Tynkkynen maahanmuuton keskeisestä ongelmasta: Jos tullaan pyytämään apua, niin sitten lyödään auttavaa kättä

Sebastian Tynkkynen vetosi demareihin MTV:n Puheenjohtajatentissä: ”Älkää leikkikö kansallisella turvallisuudella”

Sebastian Tynkkynen, Harri Vuorenpää, Juhani Huopainen ja Miko Bergbom pohtivat SuomiAreenan purjelavalla aikamme suuria kysymyksiä

Tynkkyselle kaksi merkittävää valiokuntapaikkaa europarlamentissa: ”Kilpailu on kovaa – tämä tuntuu lottovoitolta”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













