

LEHTIKUVA
Sitra-pomo paheksuu Venäjää, ei kuitenkaan hyökkäyksestä Ukrainaan vaan vaisuista ilmastotoimista – sai täyslaidallisen Twitterissä: ”Häpeäisin”
Kun Ukrainaan tunkeutunut Venäjä pommittaa ukrainalaisia kaupunkeja ja siviilikohteita, Sitran johtaja Mari Pantsar ottaa tilanteeseen kantaa sosiaalisessa mediassa – osoittaen samalla täydellistä tilannetajun puutetta ja mauttomuutta.
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran johtajan Mari Pantsarin avautuminen viime perjantaina Twitterissa saattoi hyvinkin olla tyylittömin ja synkin Suomi-hetki sosiaalisen median palvelun historiassa.
Samaan aikaan kun Ukrainaan tunkeutunut Venäjä pommittaa ukrainalaisia kaupunkeja ja siviilejä, Sitra-pomo katsoi asiakseen ottaa tilanteeseen kantaa ja osoittaa paheksuntaa Venäjää kohtaan – ei kuitenkaan siksi, että Venäjä tuhoaa Ukrainan infrastruktuuria ja tappaa siviilejä, vaan Venäjän ilmastokunnianhimon puutteesta.
Mitähän Venäjä edes tekisi havittelemallaan suurvallalla, kun sillä ei ole aikomustakaan taklata ilmastokriisiä ja luontokatoa?
— Mari Pantsar (@MariPantsar) March 4, 2022
Twitter-käyttäjiltä ei tästä kiitoksia irronnut.
Tämä tuli nyt vastaan. Ollen aidosti hyvin hämmentynyt tästä twiitistä, mitä ihmettä haluat sanoa tällä? Millä tavalla ilmastokriisi liittyy Venäjän julmiin sotatoimiin tai sen harjoittamiin sotarikoksiin? Oletko ihan tosissasi tämän sanoman kanssa?
— Riikka Siuruainen (@RiikkaSiuruaine) March 7, 2022
No voi ..
Oliko vain pakko twiitata vai etkö oikeasti löydä mitään fiksumpaa sanottavaa / ajateltavaa tähän hetkeen?
Luonto ja ilmasto on tärkeä, mutta nyt on menossa jotain paljon tärkeämpää. Häpeäisin.— Mika Marjamaa (@b_land) March 6, 2022
Nyt ihan oikeasti. Koita nähdä metsä puilta ja asettaa asiat oikeisiin mittasuhteisiin.
— Aslak Vasenkätinen (@VSaamelainen) March 5, 2022
Saatuaan niskaansa täyslaidallisen tilannetajun puutteesta ja mauttomuudesta, Pantsar ymmärsi itsekin tilanteen, ja vaihtoi damage control -viestintään pyrkiessään osoittamaan, että kyllä hän on myös huomannut, että Venäjä on aloittanut sodan Ukrainassa.
Sitra-pomon viestinnällistä paikkausyritystä voinee luonnehtia parhaiten toteamalla: Liian vähän ja liian myöhään.
Siltä vaikuttaa. Toivotaan hyvin nopeaa päätöstä sodalle. Jokaisen syyttömän kuolema on liikaa.
— Mari Pantsar (@MariPantsar) March 4, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset jätti välikysymyksen: Suomalaisten verorahoja ja uutta velkarahaa kohdistetaan ilmastotoimiin, jotka heikentävät Suomen asemaa ja kansantaloutta

Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen

Ukrainan sota kallistaa lähes kaikkea – reaalipalkkojen lasku yksi huoli globaalien ongelmien rinnalla

Mäkelä: Turvallisuusympäristömme on muuttunut – ”Suomen on otettava käyttöön kaikki tarvittavat keinot”

Hallitus suunnittelee taas uusia ilmastorasitteita – Purra: ”Miksi ette tässäkään tilanteessa voi luopua kustannuksia lisäävistä toimista?”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











