

PS ARKISTO
Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen
Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja sen monenlaiset seuraukset ravisuttavat myös EU:n ja Suomen energiapolitiikkaa ja horjuttavat huoltovarmuutta. Moni Euroopan maa, Saksa etunenässä, on erittäin riippuvainen venäläisestä energiasta.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra korostaa, että venäläisestä energiasta irrottautuminen on välttämätöntä huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyvistä syistä. Useimmat Euroopan maat tarvitsevat kuitenkin fossiilisia polttoaineita vielä vuosikausia.
– Energiapuu on Suomessa tärkeä resurssi, mutta tarvitsemme myös fossiilienergian hyödyntämistä. Ei ole realistista kuvitella, että samaan aikaan voisimme edistää rinnakkain kunnianhimoa huoltovarmuudessa, Venäjä-riippuvuuden vähentämisessä ja ilmastopolitiikassa, Purra muistuttaa.
Turvallisuus ja huoltovarmuus ennen kaikkea
Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) väitti kyselytunnilla 3. maaliskuuta, että vihreän siirtymän kunnianhimoa ei ole syytä muuttaa, mutta että sen syy on nyt vaihtunut ympäristöstä turvallisuuteen.
– Tämä ei ole uskottavaa. Ennemminkin se kertoo siitä, että hallitus ei edes pakon edessä kykene peruuttamaan omista päätöksistään, koska se ei pysy kasassa, mikäli ilmastokunnianhimoa uhataan laskea, Purra epäilee.
– Fossiilisista polttoaineista irrottautuminen pitkällä aikavälillä on oikea suunta, mutta nyt on syytä asettaa uusi, turvallisuuden määrittämä tärkeysjärjestys.
Ydinvoiman lisääminen välttämätöntä
Purra korostaa, että koskaan ei ole ollut oikeampi hetki nostaa oma huoltovarmuutemme tärkeysjärjestyksen kärkeen. Samaan aikaan pitää huolehtia suomalaisten kohtuuhintaisen sähkön ja lämmöntuotannon saatavuudesta.
– Ydinvoiman lisääminen on kaikissa tapauksissa välttämätöntä, Purra sanoo.
– Nopeilla päätöksillä varmistetaan kotiemme lämpö, yhteiskunnan toiminnot ja teollisuuden kilpailukyky.
Ilmastokunnianhimoa maltillistettava
Purran mukaan ilmastopolitiikan osalta on tehtävä pikainen uudelleenarviointi.
– Maailman kunnianhimoisimmasta hiilineutraalisuustavoitteesta on viimeistään nyt luovuttava. Vaaditaan energia- ja ilmastorealismia. Jos myös ilmasto hyötyy suomalaisen huoltovarmuuden ja turvallisuuden parantamisesta, hyvä juttu, mutta kansainvälisten tyylipisteiden kerääminen ei saa olla enää toimiemme ensisijainen motiivi, Purra sanoo.
Purran mukaan kansallisten ilmastolakien käsittely on keskeytettävä kriisin ajaksi. Samaten EU:n taksonomiaan liittyvät säädökset on hyllytettävä.
– Lyhytnäköisestä energiapolitiikastaan tunnettu Saksakin aikoo korjata kurssia. Hiili- ja ydinvoimaloiden käyttöikää aiotaan pidentää ja maakaasun varastoja kasvattaa. Saksan hiilineutraalisuustavoite on jo alkujaan selvästi maltillisempi kuin Suomen. Uusiutuvien osuus Saksassa on noin 16 prosenttia, Purra muistuttaa.
– Pidän epätodennäköisenä, että EU:n ilmastopaketista pidetään enää kiinni. Eri asia tietenkin on, tunnustetaanko sitä suoraan, Purra pohtii.
Kivihiililaitokset säästettävä varalle
Purran mukaan ei ole järkevää sulkea täysin toimintakykyisiä kivihiililaitoksia ennen kuin korvaavat järjestelmät on saatu käyttöön.
– Suomessa on vielä 6–7 toimintakykyistä kivihiililaitosta. Niitä ei pidä sulkea, vaan ne tulee säilyttää myös tulevaisuudessa varavoimalaitoksina, Purra sanoo.
Hiilen hinnannousu johtuu osittain hiilen käytön lisääntymisestä kaasun sijasta sähköntuotannossa, mikä lisää päästöoikeuksien kysyntää.
– EU:n päästökauppajärjestelmään on rakennuttu komission päätösvallan alla oleva markkinavakausmekanismi, jolla komissio voi nopeastikin lisätä päästöoikeuksia markkinoilla ja näin laskea päästötonnin hintaa. Mekanismia ei kuitenkaan ole käytetty. Komission tulee sen puitteissa lisätä selvästi päästöoikeuksia markkinoilla, kuten perussuomalaiset on pitkään vaatinut, Purra sanoo.
Turvetuotanto käynnistettävä nopeasti
Suomessa merkittävin sähkön- ja lämmöntuotantoon soveltuva raaka-aine on turve. Turvetta käyttävät laitokset ovat joutuneet ennakoitua nopeammin luopumaan turpeen käytöstä siksi, että turvetuotanto on romahtanut.
– Turvetuotantoa on pakko ylläpitää, jotta huoltovarmuus Suomessa on mahdollista varmistaa. Perussuomalaisten mielestä on suorastaan irvokasta, että maaseutuyrittäjien turpeennostokoneita romutetaan valtion palkkiolla tällaisen kriisin keskellä, Purra sanoo.
Kotimainen puuhake turvattava
Energiapuulla voidaan korvata fossiilisia tuontipolttoaineita, kuten öljyä, kivihiiltä ja maakaasua. Puusta saatava energia on uusiutuvista energiamuodoista kaikkein kustannustehokkain, ja sitä on välttämätöntä lisätä irrottauduttaessa venäläisestä energiasta ja tuontihakkeesta.
– Kotimainen energiapuu luo Suomeen työtä, toimeentuloa, vienti- ja verotuloja sekä parantaa energiantuotantomme huoltovarmuutta, Purra muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkön- ja lämmöntuotanto ylikunnianhimoiset tavoitteet ilmastotoimet toimeentulo tärkeysjärjestys Mika Lintilä asuminen ja liikkuminen verotulot Riikka Purra Ilmastolaki Ydinvoima Turve Suomi Turvallisuus Energiapolitiikka Venäjä Huoltovarmuus Saksa perussuomalaiset hallitus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskela ehdottaa luvan saaneiden turvetuotantoalueiden käyttöönottoa: Kunnianhimoisen ilmastopolitiikan sijaan nyt on kiinnitettävä huomio realiteetteihin

Immonen: Autoilijat ja maaseudun ihmiset ongelmissa hallituksen politiikan seurauksena – ”Pieni- ja keskituloiset suurimpia kärsijöitä”

Valtiovarainministeri Saarikko toisti ylimielisen kehotuksensa: Hakekaa toimeentulotukea sähkölaskun maksamiseen

Grönroos: Eurooppa on liikaa venäläisen energian armoilla, jyrkät ilmastotoimet nostavat hintoja entisestään – ”Hiilineutraalisuustavoitetta on siirrettävä”

Energiakriisi on ovella, turve palautettava pikaisesti takaisin energiatuotantoon – Toimi Kankaanniemeltä toimenpidealoite

Ukrainan sota kallistaa lähes kaikkea – reaalipalkkojen lasku yksi huoli globaalien ongelmien rinnalla

Sitra-pomo paheksuu Venäjää, ei kuitenkaan hyökkäyksestä Ukrainaan vaan vaisuista ilmastotoimista – sai täyslaidallisen Twitterissä: ”Häpeäisin”

Puisto: Romutettavat turvetuotantokoneet varmuusvarastoon – romutus on keskeytettävä välittömästi

Energiakriisin juuret ovat syvemmällä kuin Ukrainassa – nollapäästötavoite kaiken taustalla
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












