

PS ARKISTO
Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen
Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja sen monenlaiset seuraukset ravisuttavat myös EU:n ja Suomen energiapolitiikkaa ja horjuttavat huoltovarmuutta. Moni Euroopan maa, Saksa etunenässä, on erittäin riippuvainen venäläisestä energiasta.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra korostaa, että venäläisestä energiasta irrottautuminen on välttämätöntä huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyvistä syistä. Useimmat Euroopan maat tarvitsevat kuitenkin fossiilisia polttoaineita vielä vuosikausia.
– Energiapuu on Suomessa tärkeä resurssi, mutta tarvitsemme myös fossiilienergian hyödyntämistä. Ei ole realistista kuvitella, että samaan aikaan voisimme edistää rinnakkain kunnianhimoa huoltovarmuudessa, Venäjä-riippuvuuden vähentämisessä ja ilmastopolitiikassa, Purra muistuttaa.
Turvallisuus ja huoltovarmuus ennen kaikkea
Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) väitti kyselytunnilla 3. maaliskuuta, että vihreän siirtymän kunnianhimoa ei ole syytä muuttaa, mutta että sen syy on nyt vaihtunut ympäristöstä turvallisuuteen.
– Tämä ei ole uskottavaa. Ennemminkin se kertoo siitä, että hallitus ei edes pakon edessä kykene peruuttamaan omista päätöksistään, koska se ei pysy kasassa, mikäli ilmastokunnianhimoa uhataan laskea, Purra epäilee.
– Fossiilisista polttoaineista irrottautuminen pitkällä aikavälillä on oikea suunta, mutta nyt on syytä asettaa uusi, turvallisuuden määrittämä tärkeysjärjestys.
Ydinvoiman lisääminen välttämätöntä
Purra korostaa, että koskaan ei ole ollut oikeampi hetki nostaa oma huoltovarmuutemme tärkeysjärjestyksen kärkeen. Samaan aikaan pitää huolehtia suomalaisten kohtuuhintaisen sähkön ja lämmöntuotannon saatavuudesta.
– Ydinvoiman lisääminen on kaikissa tapauksissa välttämätöntä, Purra sanoo.
– Nopeilla päätöksillä varmistetaan kotiemme lämpö, yhteiskunnan toiminnot ja teollisuuden kilpailukyky.
Ilmastokunnianhimoa maltillistettava
Purran mukaan ilmastopolitiikan osalta on tehtävä pikainen uudelleenarviointi.
– Maailman kunnianhimoisimmasta hiilineutraalisuustavoitteesta on viimeistään nyt luovuttava. Vaaditaan energia- ja ilmastorealismia. Jos myös ilmasto hyötyy suomalaisen huoltovarmuuden ja turvallisuuden parantamisesta, hyvä juttu, mutta kansainvälisten tyylipisteiden kerääminen ei saa olla enää toimiemme ensisijainen motiivi, Purra sanoo.
Purran mukaan kansallisten ilmastolakien käsittely on keskeytettävä kriisin ajaksi. Samaten EU:n taksonomiaan liittyvät säädökset on hyllytettävä.
– Lyhytnäköisestä energiapolitiikastaan tunnettu Saksakin aikoo korjata kurssia. Hiili- ja ydinvoimaloiden käyttöikää aiotaan pidentää ja maakaasun varastoja kasvattaa. Saksan hiilineutraalisuustavoite on jo alkujaan selvästi maltillisempi kuin Suomen. Uusiutuvien osuus Saksassa on noin 16 prosenttia, Purra muistuttaa.
– Pidän epätodennäköisenä, että EU:n ilmastopaketista pidetään enää kiinni. Eri asia tietenkin on, tunnustetaanko sitä suoraan, Purra pohtii.
Kivihiililaitokset säästettävä varalle
Purran mukaan ei ole järkevää sulkea täysin toimintakykyisiä kivihiililaitoksia ennen kuin korvaavat järjestelmät on saatu käyttöön.
– Suomessa on vielä 6–7 toimintakykyistä kivihiililaitosta. Niitä ei pidä sulkea, vaan ne tulee säilyttää myös tulevaisuudessa varavoimalaitoksina, Purra sanoo.
Hiilen hinnannousu johtuu osittain hiilen käytön lisääntymisestä kaasun sijasta sähköntuotannossa, mikä lisää päästöoikeuksien kysyntää.
– EU:n päästökauppajärjestelmään on rakennuttu komission päätösvallan alla oleva markkinavakausmekanismi, jolla komissio voi nopeastikin lisätä päästöoikeuksia markkinoilla ja näin laskea päästötonnin hintaa. Mekanismia ei kuitenkaan ole käytetty. Komission tulee sen puitteissa lisätä selvästi päästöoikeuksia markkinoilla, kuten perussuomalaiset on pitkään vaatinut, Purra sanoo.
Turvetuotanto käynnistettävä nopeasti
Suomessa merkittävin sähkön- ja lämmöntuotantoon soveltuva raaka-aine on turve. Turvetta käyttävät laitokset ovat joutuneet ennakoitua nopeammin luopumaan turpeen käytöstä siksi, että turvetuotanto on romahtanut.
– Turvetuotantoa on pakko ylläpitää, jotta huoltovarmuus Suomessa on mahdollista varmistaa. Perussuomalaisten mielestä on suorastaan irvokasta, että maaseutuyrittäjien turpeennostokoneita romutetaan valtion palkkiolla tällaisen kriisin keskellä, Purra sanoo.
Kotimainen puuhake turvattava
Energiapuulla voidaan korvata fossiilisia tuontipolttoaineita, kuten öljyä, kivihiiltä ja maakaasua. Puusta saatava energia on uusiutuvista energiamuodoista kaikkein kustannustehokkain, ja sitä on välttämätöntä lisätä irrottauduttaessa venäläisestä energiasta ja tuontihakkeesta.
– Kotimainen energiapuu luo Suomeen työtä, toimeentuloa, vienti- ja verotuloja sekä parantaa energiantuotantomme huoltovarmuutta, Purra muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkön- ja lämmöntuotanto ylikunnianhimoiset tavoitteet ilmastotoimet toimeentulo tärkeysjärjestys Mika Lintilä asuminen ja liikkuminen verotulot Riikka Purra Ilmastolaki Ydinvoima Turve Suomi Turvallisuus Energiapolitiikka Venäjä Huoltovarmuus Saksa perussuomalaiset hallitus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskela ehdottaa luvan saaneiden turvetuotantoalueiden käyttöönottoa: Kunnianhimoisen ilmastopolitiikan sijaan nyt on kiinnitettävä huomio realiteetteihin

Immonen: Autoilijat ja maaseudun ihmiset ongelmissa hallituksen politiikan seurauksena – ”Pieni- ja keskituloiset suurimpia kärsijöitä”

Valtiovarainministeri Saarikko toisti ylimielisen kehotuksensa: Hakekaa toimeentulotukea sähkölaskun maksamiseen

Grönroos: Eurooppa on liikaa venäläisen energian armoilla, jyrkät ilmastotoimet nostavat hintoja entisestään – ”Hiilineutraalisuustavoitetta on siirrettävä”

Energiakriisi on ovella, turve palautettava pikaisesti takaisin energiatuotantoon – Toimi Kankaanniemeltä toimenpidealoite

Ukrainan sota kallistaa lähes kaikkea – reaalipalkkojen lasku yksi huoli globaalien ongelmien rinnalla

Sitra-pomo paheksuu Venäjää, ei kuitenkaan hyökkäyksestä Ukrainaan vaan vaisuista ilmastotoimista – sai täyslaidallisen Twitterissä: ”Häpeäisin”

Puisto: Romutettavat turvetuotantokoneet varmuusvarastoon – romutus on keskeytettävä välittömästi

Energiakriisin juuret ovat syvemmällä kuin Ukrainassa – nollapäästötavoite kaiken taustalla
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.