

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Puisto: Romutettavat turvetuotantokoneet varmuusvarastoon – romutus on keskeytettävä välittömästi
Turvetuotantokoneiden romutustuen maksaminen on alkanut suunnitelman mukaisesti helmikuussa. – Maailmanpoliittisesti epävakaina aikoina energiaomavaraisuuden merkitys korostuu entisestään, kansanedustaja Sakari Puisto toteaa ja vaatii hallitusta lunastamaan turvetuotantokoneet romutuksen sijaan viime kädessä varmuusvarastoihin sekä kartoittamaan suoalueet, joilla turpeennostomahdollisuutta voidaan ylläpitää energiapulan varalta.
Turvetuottajat voivat nyt hakea ely-keskukselta tukea toimitettuaan käytöstä poistetun toimintakuntoisen koneen romutukseen. Esimerkiksi alle viisi vuotta vanhan mekaanisen keruuvaunun romuttajalle myönnetään palkkiota 84 000 euroa ja yli 15 vuotta vanhalle 42 000 euroa.
Suomen energiatuonnin arvosta noin 60‒65 % tulee Venäjältä. Esimerkiksi energiahakkeesta Venäjältä tuodaan 20–25 %. Tällainen riippuvuus ulkomaisesta energiasta on luonnollisesti hyvin suuri riski varsinkin kriisitilanteissa. Venäjältä tuotavan hakkeen korvaaminen kotimaisella energianlähteellä voi olla käsillä jo lähitulevaisuudessa.
Turpeennostomahdollisuus pidettävä yllä
Turve toimi vuosikymmenien ajan puskurina lämmityspolttoaineiden saatavuusongelmien varalta. Turpeen alasajon myötä tuo turva on menetetty. Turvetta tulisi kuitenkin kyetä nostamaan edes varmuusvarastojen ylläpitämiseksi.
– Tämä edellyttää kahta asiaa: turpeennostoalueiden ja turvetuotantokoneiden ylläpitämistä. Vaikka nostaminen ei olisikaan aktiivista, nostomahdollisuuden turvaaminen on energiaomavaraisuuden kannalta keskeistä. Olisi sovittava ainakin alueet, joilla turpeennostomahdollisuutta ylläpidettäisiin kriisitilanteiden ja energiapulan varalta. Tämä on aivan vähin, mitä voidaan tehdä, kansanedustaja Sakari Puisto kuvailee.
Romutus uhkaa energiaomavaraisuutta
Toimivien, jopa uudehkojen turvetuotantokoneiden romutus on uhka energiaomavaraisuudelle. Puisto vaatii, että koneiden romutus on keskeytettävä välittömästi. Tuhoamisen sijaan ne tulisi sijoittaa ennemminkin vaikkapa varmuusvarastoon poikkeusaikojen huoltovarmuuden ylläpitämiseksi.
Puisto jätti asiasta vastaavalle ministerille kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedustelee, onko hallitus ryhtynyt toimiin määrittääkseen alueita, joilla turpeennostomahdollisuus pidetään huoltovarmuuden turvaamiseksi yllä. Lisäksi hän kysyy, harkitseeko hallitus sitä, että romuttamisen sijaan valtio lunastaisi turvetuotantokoneita varmuusvarastoon huoltovarmuuden turvaamiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maailmanpolitiikka romutustuki koneet turvetuotanto omavaraisuus kriisi Sakari Puisto Venäjä Huoltovarmuus Energia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho huolissaan Suomen omavaraisuudesta: ”Letkujen irrottaminen Venäjästä näyttää vääjäämättömältä”

Koskela ehdottaa luvan saaneiden turvetuotantoalueiden käyttöönottoa: Kunnianhimoisen ilmastopolitiikan sijaan nyt on kiinnitettävä huomio realiteetteihin

Mäenpää vaatii hallitusta sitoutumaan polttoturpeen noston käynnistämiseen: ”Energiahuoltovarmuutemme on turvattava”

Huhtasaari: Aikooko EU-komissio antaa edes tilapäisiä helpotuksia turpeen käytölle?

Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen

Ranne: Ydinvoiman alasajo ja tuulivoimauskonto ovat ajaneet eurooppalaisen energiamarkkinan kuilun reunalle

Koskela: Tilanne on kriittinen – turvetuotantokoneet käyttöön ja yrittäjät työhön

Huru: Turvekoneiden romutustuen määrärahat kulutettu jo loppuun – riittääkö tuki kaikille koneensa jo romuttaneille?

Huoltovarmuuden turvaamiseksi tarvitaan lisää tekoja – ”Venäläinen sahanpuru ei ole vaihtoehto”
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









