

PS ARKISTO
Ranne: Ydinvoiman alasajo ja tuulivoimauskonto ovat ajaneet eurooppalaisen energiamarkkinan kuilun reunalle
Torstain kyselytunnilla käsiteltiin hallituksen ilmastotoimia. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne tiedusteli elinkeinoministeri Mika Lintilältä toimista sääriippumattoman energiatuotannon, kuten pienydinvoimaloiden, edistämiseksi Suomessa.
Ministerin vastaus, ettei ”pienydinvoimala ole mikä tahansa takapihalle laitettava pönttö” paljastaa Lulu Ranteen mukaan sen, ettei strategiaa tai toimintasuunnitelmaa ole.
Ranne ihmettelee ministerin asennetta. Jokainen tajuaa, etteivät pienydinvoimalat ole mitä tahansa pönttöjä, ja ettei käsillä olevaan energiakriisiin ole helppoa tai nopeaa ratkaisua.
– Siksi olisi ensiarvoisen tärkeää lähteä mahdollisimman nopeasti kehittämään uudenlaisten voimaloiden vaatimaa lainsäädäntöä ja toimintastrategiaa.
Pienydinvoimalat nopeasti käyttöön
Lainsäädäntömme ei nyt erota nykyisenkaltaisia yksilöllisiä jättiydinvoimaloita sarjavalmisteisista pienydinvoimaloista, Ranne kuvailee. Pienydinvoimaloiden idea on juuri siinä, että ne olisivat tyyppihyväksyttyjä, tehtaissa sarjavalmistettuja vakiotuotteita, jolloin niiden rakentamis- ja käyttöönottoprosessi voisi olla kertaluokkaa nopeampi.
– Ilmastomuutoksen pelossa ollaan tekemässä teknistaloudellisesti tuhoon tuomittuja ratkaisuja. Ydinvoiman alasajo ja tuulivoimauskonto ovat ajaneet eurooppalaisen energiamarkkinan kuilun reunalle, Ranne perustelee.
– Venäjän sota Ukrainaa vastaan on nyt työntämässä Euroopan markkinat ja meidät sen mukana kuilun reunan yli hintakatastrofiin.
Markkinoiden dynamiikka muuttuu
Ranteen mukaan energian tuonnin Venäjältä vähetessä tai loppuessa, Eurooppa imee Norjan ja Ruotsin sähkön hintaan mihin hyvänsä. Markkinoiden dynamiikka muuttuu. Norjan vesivoimaa ei välttämättä ole jatkossa entiseen tapaan käytettävissä Suomen kasvavan tuulivoiman aiheuttamaan säätötarpeeseen.
– Silti meille edelleen tarjotaan lisää ilmastotoimia ja lisää tuulivoimaa lääkkeeksi energiakriisiin, kun Saksa sulkee ydinvoimaloitaan.
Tuulivoima ei ole ratkaisu
Ranne seuraa tarkasti Pohjoismaiden, Baltian ja Euroopan energiamarkkinoita ja -tuotantoa. Saksassa on tuullut viimeiset kaksi viikkoa murto-osan normaalista. Pohjoismaissa ja Baltiassa tuuli eilen ja toissapäivänä viidesosan siitä mitä tänään.
– Koska tunnustetaan, että tuulivoiman lisääminen Euroopassa lisää myös fossiilisten polttoa? Koska tunnustetaan, että oli tuulivoimaloita kuinka paljon tahansa, niin kun ei tuule, ei tuule eikä sähköä synny, eikä Norja enää pelasta?
– Suomen voimat eivät riitä omaan voimalakehitykseen, mutta me voisimme olla ydinvoimalaturvallisuuden huippuosaamisemme puolesta loistava teollinen yhteistyökumppani voimalakehittäjille. Tämä jos joku olisi nyt se kohta, jossa pitäisi laatia kansallinen ydinvoimateollisen yhteistyön strategia, ja lähteä aikataulutetusti viemään hanketta eteenpäin 1-2 toimittajan kanssa. Muuten ratkaisuja joudutaan odottamaan liian kauan, Ranne sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- riippuvuus energiamarkkinat energiatehokkuus ilmastotoimet energiantuotanto pienydinvoimala Mika Lintilä sähkön hinta Pohjoismaat Eurooppa Fossiiliset polttoaineet Ydinvoima Lulu Ranne Tuulivoima perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Energiakriisin juuret ovat syvemmällä kuin Ukrainassa – nollapäästötavoite kaiken taustalla

EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”

Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen

Hallitus suunnittelee taas uusia ilmastorasitteita – Purra: ”Miksi ette tässäkään tilanteessa voi luopua kustannuksia lisäävistä toimista?”

Sota riehuu Ukrainassa, hallitus pelastelee ilmastoa

Kriiseihin varautumista parannettava – Tavio: ”Suomessakin pitää siirtyä sanoista tekoihin”

Ranne: Pienydinvoima otettava Suomessa käyttöön mahdollisimman nopealla aikataululla

Ranne: Punavihreässä utopiassa mikään ei liiku – tuuli vain suhisee

Perussuomalaiset: Helsingin säilytettävä oma energiantuotanto kriisitilanteessa
Viikon suosituimmat

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












