

LEHTIKUVA
Sivistysvaliokunnan jäsen Ari Koponen haluaa pitää koulut suljettuina ja harkitsisi oppivelvollisuuden pidentämisen uudistuksen lykkäämistä
Asiantuntijoiden mukaan koronavirusepidemia on Suomessa yhä vasta alkuvaiheessa, joten päätös pitää koulut suljettuina ainakin 13. toukokuuta asti on ainoa oikea ratkaisu , sanoo kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Ari Koponen.
Suomen koulut suljettiin 18. maaliskuuta koronaviruspandemian leviämisen hidastamiseksi ja ne siirtyivät etäopetukseen. 1–3-luokkalaisilla ja erityisen tuen sekä pidennetyn oppivelvollisuuden oppilailla on mahdollisuus käydä koulua lähiopetuksessa, mutta heidänkin kohdallaan suositellaan kotona opiskelua.
– Tässä tilanteessa ihmisten terveys menee tottakai kaiken muun edelle, Ari Koponen painottaa ja tuumaa myös, että on tärkeää koittaa oppia vallitsevasta poikkeuksellisesta tilanteesta jatkoa ajatellen.
– Etäopetus ja sen kehittäminen on tästä hyvä esimerkki.
Etäopetuksen pidennys ja varautuminen jopa koko kevätlukukauden kestäviin toimiin johtuvat viranomaisten suosituksista. Koponen haluaa nostaa keskusteluun myös aikaisemman kesälomalle siirtymisen ja syyslukukauden aikaisemman aloittamisen yhtenä mahdollisena keinona, jolla koululaisten eriarvoistumista ja oppimisen ongelmia voitaisiin ehkäistä.
Oppimistulokset tulevat heikkenemään
Oppilaiden välillä on yksilöllisiä eroja, ja niille oppilaille, joille opiskelu on normaalissa kouluarjessa vaikeaa, etäopiskelu on erityisen haastavaa. Tällä tulee olemaan vaikutuksia oppilaiden osaamistasoon ja mahdollisiin koulupudokkaisiin.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n mielestä vallitsevat poikkeusolot tulevat aiheuttamaan oppimisvajetta, jonka kuromiseksi ja oppimistulosten parantamiseksi tulee ottaa käyttöön tehokkaat ja vaikuttavat keinot. Poikkeusolojen jälkeen tulee varmistaa, että osaamisvaje tullaan paikkaamaan.
– On selvää, että kun normaali arki palaa koulumaailmaan niin tarvitsemme runsaasti resursseja niille koululaisille, joilla on tarvetta lisätuelle. Olen kysynyt viimeisimmässä kirjallisessa kysymyksessäni opetusministeriltä, kuinka paljon hallitus tulee antamaan kunnille lisäresursseja poikkeusolojen jälkeen tukiopettajien palkkaamiseen tai millä muilla keinoin poikkeusoloista aiheutuvaa oppimisvajetta aiotaan hoitaa. Valitettavasti en ole vielä saanut tähän vastausta, Koponen toteaa.
Etäopetuksessa yhteysongelmia
Koposen mukaan perusopetuksella on paljon muitakin kuin opetuksellisia tavoitteita, yksi isoimmista ja tärkeimmistä ovat sosiaaliset vuorovaikutustaidot.
– Opettaja tai joku muu koululla työskentelevä ammattilainen turvallisena aikuisena on kultaakin kalliimpi niille lapsille, joille koti ei ole turvasatama. Yläkouluikäisille opettajan puuttuva läsnäolo voi myös vaikuttaa opiskelumotivaatioon negatiivisesti.
Koposella on myös iso huoli kaikista niistä oppilaista, jotka ovat nyt kotona ja osa täysin yksin.
– On selvää, että oppilaiden tasa-arvoisuus ei toteudu tämän kriisin aikana, mutta ei pidä unohtaa sitä tosiasiaa ettei se ole toteutunut myöskään ennen kriisiä ja tähän meidän täytyy panostaa kun normaali arki taas koittaa.
– Täytyy ymmärtää että vallitseva tilanne lisää koululaisten sekä myös vanhempien ongelmia ja toivon että nämä voidaan purkaa mahdollisimman nopeasti. Koulujen olisi pystyttävä etsimään tukea tarvitsevat perheet. Emme voi ulkoistaa vastuuta ruoan saannista, mielen ongelmista tai lisäopetuksen tarpeesta näille pienille oppilaille, Koponen sanoo.
Oppivelvollisuuden laajentamista tulee lykätä
Marinin hallituksen suurin koulutuspoliittinen uudistus on uusi oppivelvollisuuslaki ja maksuton toisen asteen koulutus, joiden on tarkoitus tulla voimaan jo 1.1.2021. Oppivelvollisuuden pidentämistä koskevan seurantaryhmän jäsenet ovat viime viikolla esittäneet, että haluaisivat lainvalmistelulle koronaviruksesta johtuen lisäaikaa.
Toimeenpanon varmistamiseksi tarvitaan koko toimijakentän perehdyttämistä ja useiden erilaisten käytännön asioiden kuntoon laittamista, joihin ei vallitsevassa tilanteessa ole aikaa. Opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan uudistuksen aikataulua ei ole kuitenkaan syytä muuttaa.
– Ongelmat tulee nyt priorisoida, eikä tämä uudistus ole minun eikä opetusalan järjestöjen mielestä listalla ensimmäisenä. Ensin resurssointi koronavirus epidemian aiheuttamaan osaamisvajeeseen, vasta sen jälkeen muut asiat, Koponen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- etäopetus koronaepidemia poikkeusolot lainvalmistelu koulut oppivelvollisuus Ari Koponen oppimistulokset OAJ Opettajat Li Andersson perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta 40 kohdan lista koronan tukahduttamiseen – aasialainen karanteeni, maakuntien eristäminen, kauppakeskukset suljettava, ..

Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille tärkein asia: ”Kehitysapumenot, maahanmuuton kustannukset sekä poliittisten järjestöjen tuet ovat menoja, joista pitää näissä olosuhteissa leikata”

Vallin haastaa hyvätuloiset talkoisiin

Koronaepidemiaa seuranneet lomautukset pahentavat tilannetta entisestään – ruoka-avun tarve kasvaa Suomessa

Junnila: ”On käsittämätöntä, miten kaikenlaiset someprofessorit oikein kilpailevat, miten voivat vaikeuttaa taudin torjuntatoimia”

PS-kansanedustajat Puisto ja Ranne: Nopeita tukitoimia yritysten ja lomautettavien työntekijöiden tilanteeseen

Perussuomalaiset: Kaikki Suomeen palaavat matkailijat koronatestaukseen ja sairastuneet valvottuun karanteeniin

Rantanen ja Ronkainen koulujen avaamisesta: ”Vielä ei ole aika”

Sivistysvaliokunnan jäsen Koponen: Osalle opiskelijoista etäopetus voi olla helpotus
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.