Artikkeli kuva

Slunga-Poutsalo: lakien säätäminen ottaa aikaa, tulokset alkavat nyt näkyä

11.06.2016 |14:48

Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo uskoo, että perussuomalaisten gallupnotkahdus on seurausta siitä, että osa äänestäjistä on nyt siirtynyt ”eteisen puolelle odottamaan”.


Videon pituus: 9 min 22 sek.

-Uskottavuus ja sitä kautta kannatus nousee sillä, kun hyviä asioita nostetaan esille. Nyt hyvät asiat alkavat viimeinkin näkyä, kun ollaan saatu omia tavoitteita hallituksessa läpi. Äänestäjät eivät aina muista, että lainsäädäntöprosessi ottaa aikaa.

Puoluesihteeri huomauttaa, että puolueessa ollaan monesti turhankin vaatimattomia omista saavutuksista. Kuitenkin esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan kiristyminen ja monet muut uudistukset eivät olisi syntyneet hallituksessa ilman perussuomalaisia.

-Siinä meillä olisi petrattavaa, että omista saavutuksista täytyy pitää enemmän ääntä. Kyllä meidän pitäisi olla aidosti ylpeitäkin kaikista tavoitteista joita ollaan jo saatu läpi.

ILKKA JANHUNEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
8.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
10.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää