

MATTI MATIKAINEN
Slunga-Poutsalo: SDP tarjoaa kylmää kyytiä ja vaalikikkailua
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ihmettelee SDP:n äkillistä innostusta nostaa arvonlisäveron alarajaa. Vielä joulukuussa puolue oli kokoomuksen kanssa jyrkästi sitä vastaan.
SDP ei uskalla tunnustaa tosiasioita. Sen vastuulliseksi väitettämä politiikka on ajanut Suomen kuilun partaalle, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.
– Taloutemme katastrofaalista tilaa ja teollisuuden kilpailukykyä ei korjata vanhoilla opeilla. Rupsahtanutta taloutta ei meikkaamalla pelasteta. Tarvitaan uudenlaista näkemystä ja rohkeaa politiikkaa.
– Irtisanotuille, lomautetuille ja yt -neuvottelujen varjossa eläville teollisuusduunareille SDP:n eilispäivän talous- ja työllisyyslinjaukset olivat karmea pettymys, puoluesihteeri painottaa.
Herrat norsunluutornissa
Slunga-Poutsalon mielestä SDP:n talous- ja työllisyystiekartta ei ole oikea suunta Suomelle.
– Sen noudattaminen johtaisi taloutemme vain entistä syvemmälle suohon. Puheenjohtaja Antti Rinteen ja työministeri Lauri Ihalaisen esitykset olisivat kenties voineet toimia kuumimman noususuhdanteen aikaan vuosina 2006-2008. Mutta missähän norsunluutornissa lie herrat viimeiset seitsemän vuotta olleet, kun eivät ole havainneet, kuinka syvässä lamassa ja suossa Suomi tarpoo?
Yrittää omia perussuomalaisten esityksen
Slunga-Poutsalo painottaa, ettei SDP:n esittämillä talous- ja työllisyyslinjauksilla korjata teollisuuden kustannuskilpailukykyä tai tasapainoteta valtiontaloutta.
– Investointi-ilmapiirin on radikaalisti parannuttava. Siihen voidaan vaikuttaa tehokkaimmin sekä veropolitiikalla että säätelyä radikaalisti vähentämällä. SDP markkinoi nyt pienyrittäjien alv-rajan nostamista omana uutena talouden- ja työllisyyden käynnistämispyöränä, Slunga-Poutsalo ihmettelee.
– SDP on koko vaalikauden väkevästi torjunut perussuomalaisten esitykset pienyrittäjien alv-rajan nostamisesta jokaisessa budjettikäsittelyssä täysin populistisena vaateena. Kun SDP:n suklaat olivat happamia yrittäjien suissa, niin nyt kelpaa perussuomalaisten esittämä pienyrittäjien alv-rajan nostoesitys.
Viherverot EU:n minimitasolle
Slunga-Poutsalo epäilee SDP:n esitystä puhtaaksi vaalikikaksi, koska puolueella olisi ollut mahdollisuus nostaa pienyrittäjien alv-rajaa jo kolme vuotta sitten.
– Teollisuuden kilpailukykyä voidaan olennaisesti parantaa yksinkertaisesti leikkaamalla viherverot alkuun EU:n minimitasoon. SDP:kin pitäisi ymmärtää, että suomalaisen hyvinvoinnin turvaavan teollisen Suomen tulevaisuus ratkaistaan seuraavan hallituksen ohjelmalla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











