

MATTI MATIKAINEN
Slunga-Poutsalo: SDP tarjoaa kylmää kyytiä ja vaalikikkailua
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ihmettelee SDP:n äkillistä innostusta nostaa arvonlisäveron alarajaa. Vielä joulukuussa puolue oli kokoomuksen kanssa jyrkästi sitä vastaan.
SDP ei uskalla tunnustaa tosiasioita. Sen vastuulliseksi väitettämä politiikka on ajanut Suomen kuilun partaalle, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.
– Taloutemme katastrofaalista tilaa ja teollisuuden kilpailukykyä ei korjata vanhoilla opeilla. Rupsahtanutta taloutta ei meikkaamalla pelasteta. Tarvitaan uudenlaista näkemystä ja rohkeaa politiikkaa.
– Irtisanotuille, lomautetuille ja yt -neuvottelujen varjossa eläville teollisuusduunareille SDP:n eilispäivän talous- ja työllisyyslinjaukset olivat karmea pettymys, puoluesihteeri painottaa.
Herrat norsunluutornissa
Slunga-Poutsalon mielestä SDP:n talous- ja työllisyystiekartta ei ole oikea suunta Suomelle.
– Sen noudattaminen johtaisi taloutemme vain entistä syvemmälle suohon. Puheenjohtaja Antti Rinteen ja työministeri Lauri Ihalaisen esitykset olisivat kenties voineet toimia kuumimman noususuhdanteen aikaan vuosina 2006-2008. Mutta missähän norsunluutornissa lie herrat viimeiset seitsemän vuotta olleet, kun eivät ole havainneet, kuinka syvässä lamassa ja suossa Suomi tarpoo?
Yrittää omia perussuomalaisten esityksen
Slunga-Poutsalo painottaa, ettei SDP:n esittämillä talous- ja työllisyyslinjauksilla korjata teollisuuden kustannuskilpailukykyä tai tasapainoteta valtiontaloutta.
– Investointi-ilmapiirin on radikaalisti parannuttava. Siihen voidaan vaikuttaa tehokkaimmin sekä veropolitiikalla että säätelyä radikaalisti vähentämällä. SDP markkinoi nyt pienyrittäjien alv-rajan nostamista omana uutena talouden- ja työllisyyden käynnistämispyöränä, Slunga-Poutsalo ihmettelee.
– SDP on koko vaalikauden väkevästi torjunut perussuomalaisten esitykset pienyrittäjien alv-rajan nostamisesta jokaisessa budjettikäsittelyssä täysin populistisena vaateena. Kun SDP:n suklaat olivat happamia yrittäjien suissa, niin nyt kelpaa perussuomalaisten esittämä pienyrittäjien alv-rajan nostoesitys.
Viherverot EU:n minimitasolle
Slunga-Poutsalo epäilee SDP:n esitystä puhtaaksi vaalikikaksi, koska puolueella olisi ollut mahdollisuus nostaa pienyrittäjien alv-rajaa jo kolme vuotta sitten.
– Teollisuuden kilpailukykyä voidaan olennaisesti parantaa yksinkertaisesti leikkaamalla viherverot alkuun EU:n minimitasoon. SDP:kin pitäisi ymmärtää, että suomalaisen hyvinvoinnin turvaavan teollisen Suomen tulevaisuus ratkaistaan seuraavan hallituksen ohjelmalla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











