Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Slunga-Poutsalo: Vaaleissa tikittää yllätyspommi

18.02.2015 |10:24

Helsingin Sanomien teettämä gallup vahvistaa, että varsinaisena vaalipäivänä koetaan todellinen yllätys, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.

– Ainoa merkittävä muutos mielipidemittauksessa on epävarmojen osuuden nousu 40 prosenttiin. Vain 60 % kyselyyn  vastanneista ilmoitti kantansa.

– Keskusta, SDP ja kokoomus ovat julkaisseet talouspoliittiset strategiapaperinsa ja vaaliohjelmansa. Ne ovat suurten linjausten osalta kuin yhdestä puusta veistettyjä. Ääni mille tahansa tästä kolmikosta takaa sen, ettei politiikan sisältö tule muuttumaan.

Kurjistamispolitiikka lopettava

Perussuomalaiset julkistavat oman talouspoliittisen strategiansa ja vaaliohjelmansa maaliskuun alussa.

– Perussuomalaisilla on todellinen vaihtoehto keskustan, SDP: n ja kokoomuksen suomalaisia kurjistavalle politiikalle. Meidän vaihtoehtomme keskittyy teollisuuden kilpailukyvyn kohentamiseen ja sitä kautta työllisyyden parantamiseen sekä valtiontalouden tasapainottamiseen. Vain näillä toimilla pystytään varmistamaan kansalaisten sosiaalinen ja taloudellinen turvallisuus, Slunga-Poutsalo painottaa.

– Kolmen gallup-johtajan politiikalla syvennetään kansalaisten ahdinkoa, kun veroeuroja lapataan miljarditolkulla maailman parantamiseen. Suomalaisten etuuksia leikataan myös eurooppalaisten pankkiirien lompsan lihottamiseen. Tällainen kurjistamispolitiikka on lopetettava.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
8.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää