Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Soini: Pitääkö aina kyykyttää duunaria?

20.03.2015 |10:00

Ministeriöiden virkamiehiltä tuli työreformi, joka toteutuessaan kyykyttäisi duunareita ja loisi työpaikoille pelon ilmapiiriä, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.

– Koeajan tuplaamisen tavoitteena on luoda jatkuvassa epävarmuudessa ja pelossa elävä työvoimareservi, jota kierrätettäisiin yhdeksän kuukautta työssä ja annettaisiin sitten kenkää. Tällainen järjestelmä ei ole yritystenkään etu pitkällä tähtäimellä, sillä työhön sitoutuminen jää pakosta olemattomaksi, Soini varoittaa.

Pohjustaa työperäisen maahanmuuton lisäämistä?

Soini uskoo, että markkinatilanteen muuttuessa asetelma kääntyy päälaelleen työvoimapulaksi, jossa yritykset joutuvat vaikeaan kilpailutilanteeseen ammattiosaajista.

– Työntekijät aloittavat parempien aikojen koittaessa oman kilpailuttamisensa uhaten häipyä parempien etujen perässä – päivän varoitusajalla hyödyntäen poskettoman pitkää koeaikaa.

– Kun näin käy, lääkkeeksi esitetään työntekijöiden altavastaaja-aseman takaamiseksi työperäisen maahanmuuton tarveharkinnan poistamista tilanteessa, jossa maassamme on satojatuhansia ammattityöntekijöitä työttömänä!

Työtöntä ei saa rangaista

Soinia ei yllätä, että työttömyysturva on jälleen päättäjien hampaissa.

– Nykymuotoiseen työttömyysturvaan tarvitaan toki muutoksia, vaikkakaan ei virkamiesten päiväunissaan toivomia. Lienee kaikille selvää, ettei työtöntä voi rangaista työttömyyspäivärahan leikkauksilla, jos hän ottaa välillä lyhyitä työsuhteita vastaan.

– Ratkaisu ei ole ansiosidonnaisen työttömyysturvan keston lyhentäminen vaan luopuminen sovitellusta päivärahasta. Sanelupolitiikka ei ole tätä päivää. Työttömyysturvan mahdolliset muutokset on tehtävä yhteisymmärryksessä ay-liikkeen ja työnantajajärjestöjen kanssa, Soini painottaa.

Piiskureina SDP, keskusta ja kokoomus

Valtiovarainministeriön virkamiesten esitykset tuotiin esiin ns. kansliapäälliköiden listana.

– Yllättävintä on, että SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne näytti jo Iltalehden vaalipaneelissa kansliapäälliköiden ”saatanallisiksi säkeiksikin” luonnehdituille ajatuksille vihreää valoa rinta rinnan keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän ja kokoomuksen Alexander Stubbin kanssa.

– Perussuomalaiset näyttävän jäävän jälleen kerran ainoaksi duunareiden ja yrittäjien puolustajiksi. Onko se mahdotonta ymmärtää, että kilpailukykymme ei parane teollisuusduunarien palkkojen ja työttömyysturvan leikkauksilla? Teollisuutemme kilpailukykyä syö pahiten poskettoman korkea sähkövero, jota on asteittain laskettava kohti EU:n minitasoa, Soini korostaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
7.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi