

”Stop WOKE” – Florida kieltää rotuteorian opetuksen kouluissa
Floridan osavaltio aikoo kieltää niin kutsutun ”kriittisen rotuteorian” opettamisen kouluissa. ”Rakenteellisen rasismin” käsitteeseen perustuvan teorian katsotaan luovan vihamielistä ilmapiiriä kouluissa ja saavan lapset vihaamaan toisiaan ihonvärin perusteella. Uusi laki antaisi myös yritysten työntekijöille mahdollisuuden kieltäytyä ”monimuotoisuuskoulutuksista”.
Kuvernööri Ron DeSantis julkisti viime viikolla lakiesityksen, joka kieltää niin kutsutun ”kriittisen rotuteorian” opettamisen Floridan kouluissa, kertoo NBC. Laki kattaisi kaikki koulut esikouluista lukioihin asti. Rotuteorian opettamisen lisäksi laki kieltäisi koulupiirejä ja yliopistoja palkkaamasta kriittiseen rotuteoriaan erikoistuneita konsultteja.
Lakiesitys tunnetaan nimellä Stop WOKE (Wrongs against Our Kids and Employees) eli ”pysäyttäkää vääryydet lapsia ja työntekijöitä vastaan”. Lain tarkoitus on siis suojella koululaisia ja yritysten henkilökuntaa kriittisen rotuteorian aiheuttamalta vihamieliseltä ympäristöltä.
– Me nousemme Floridassa vastustamaan sitä valtion hyväksymää rasismia, joka tunnetaan kriittisen rotuteorian nimellä, DeSantis sanoi tiedotteessaan.
– Me emme halua, että Floridan verovaroja käytetään siihen, että lapsia opetetaan vihaamaan meidän maatamme tai toisiaan.
Rakenteellinen rasismi ja orjuus kaiken keskipisteenä
Kriittisen rotuteorian lähtökohtana on se, että yhteiskunnan rakenteissa esiintyy järjestelmällistä, rakenteellista rasismia, joka ylläpitää valkoisten ylivaltaa. Teoriaan kuuluu, että Yhdysvaltain historiaa tarkastellaan orjuuden kautta.
Tätä ideologiaa kuvernööri DeSantis ei siis halua kouluissa opetettavan. Vastaavia hankkeita on meneillään muissakin republikaanien johtamissa osavaltioissa.
Myös suuryritysten työntekijät saavat suojaa
Uusi laki antaisi vanhemmille mahdollisuuden haastaa koulupiiri oikeuteen, mikäli heidän lapsilleen opetetaan kriittistä rotuteoriaa. Lisäksi laki antaisi yritysten työntekijöille mahdollisuuden kieltäytyä ”monimuotoisuuskoulutuksista” ja muista Woke-kulttuurin ilmentymistä yrityksissä.
– Meidän on suojeltava työntekijöiltä siltä vihamieliseltä työympäristöltä, joka syntyy, kun suuryritykset pakottavat työntekijänsä osallistumaan kriittiseen rotuteoriaan perustuviin koulutuksiin, DeSantis sanoo. Esimerkkeinä tällaista harjoittaneista yrityksistä hän mainitsee Googlen, Bank of American ja Raytheonin.
Mahdollinen presidenttiehdokas
Kuvernööri Ron DeSantis otti esille myös Martin Luther Kingin kuuluisan Minulla on unelma -puheen, jossa tämä toivoi, että ihmisiä ei arvioitaisi heidän ihonvärinsä vaan heidän luonteensa perusteella. Kriittisessä rotuteoriassa ihmisiä arvotetaan nimenomaan ihonvärin perusteella.
Ron DeSantisia pidetään mahdollisena republikaanien presidenttiehdokkaana vuoden 2024 vaaleissa, mikäli Donald Trump ei enää lähde ehdolle. Hänet saatetaan nähdä vaaleissa myös Trumpin rinnalla varapresidenttiehdokkaana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Minulla on unelma Raytheon Bank of America monimuotoisuuskoulutus rakenteellinen rasismi Florida Ron DeSantis Woke Kriittinen rotuteoria Rasistiset rakenteet Martin Luther King Donald Trump Rasismi Google
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Onko suomalainen kulttuuri parempi kuin afganistanilainen kulttuuri? – Riikka Purra: ”En epäile hetkeäkään sanoa, että ehdottomasti on”

Uskomaton näytelmä: Yle-toimittaja Renaz Ebrahimi hyökyi absurdilla tavalla Esko Valtaojan kimppuun – lopputuloksena syntyi vakuuttava näyttö siitä, mikä woke-ilmiössä on pielessä

Rasmus ry:n hyllytetty toiminnanjohtaja Ossi Mäntylahti: ”En puhuisi enää canceloinnista vaan ideologisesta puhdistuksesta”

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

EU:ta syytettiin joulun ”cancelloinnista” – komissaari joutui vetämään wokelluksensa takaisin

Pelastusarmeija sortui wokettamaan – joulupadat tyhjillään USA:ssa

Joulun perinteinen Aku Ankka woketuksen uhrina: Disney pahoitteli piirretystä paistavaa ihmisten ja kulttuurien kaltoinkohtelua

Elokuva-ala alkaa jakaa sukupuoletonta Jussi-palkintoa – ”Historiallisen huono päätös”

Helsingin Sanomat johdattelee lukijoitaan uskomaan, ettei woke-ilmiötä ole olemassa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.