

SU
Suomelle murskatappio EU-pöydissä, kommentit sen mukaisia – ”takkiin tuli”, ”meidän tehtävämme on maksaa”, ”rikkoo perustuslakia”, ”demarikaksikko neuvotteli, maksettavaa yhdeksän miljardia”
Pääministeri Sanna Marin (sdp.) yrittää esitellä EU-elpymispakettineuvottelujen tulokset voittona, mutta tulokset ovat Suomelle karmivat. Perussuomalaiset kommentoivat asiaa tuoreeltaan.
Varapuheenjohtaja Riikka Purra (ps.) kirjoittaa:
– Covid-hätätilasta tulikin oiva mahdollisuus. Tie on auki: EU rahoittaa toimintaansa velaksi, ja tulonsiirtounioni vahvistuu. Seuraavaksi verotusoikeus. Suomi rahoittaa, mitä sen käsketään rahoittaa ja investoi sinne, minne sen käsketään investoida. Keskusvaltio määrää.
– Minkäänlaisesta ”Suomen voittamisesta” ei voida puhua – eikä sellainen nykyisenlaisessa EU(ro)-järjestelmässä voisi olla edes mahdollista. Meidän tehtävämme on maksaa ja tukea 2000-luvun suurvaltaprojekteja.
Minkäänlaisesta "Suomen voittamisesta" ei voida puhua – eikä sellainen nykyisenlaisessa EU(ro)-järjestelmässä voisi olla edes mahdollista.
Meidän tehtävämme on maksaa ja tukea 2000-luvun suurvaltaprojekteja.
2/2
— Riikka Purra (@ir_rkp) July 21, 2020
Europarlamentaarikko Laura Huhtasaari (ps.) oudoksuu uutisointia.
– Mediassa jauhetaan, kuinka Suomi saa ja Suomi saa…? Naurettavaa pelleilyä. Suomi saisi rutkasti enemmän, jos EU ei olisi tulonsiirtounioni. Miksi EU:ssa pitää olla nettomaksajia ja nettosaajia? Suomi menettää 9 miljardia euroa.
– Maksamme nettona 3,4 miljardia elpymisvälineeseen ja 5,9 miljardia 7-vuotiseen budjettiin. Lisäksi EVM, SURE, EIB….
Maksamme nettona 3,4 miljardia elpymisvälineeseen ja 5,9 miljardia 7-vuotiseen budjettiin. Lisäksi EVM, SURE, EIB….
— Laura Huhtasaari 🇫🇮 kansanedustaja (@LauraHuhtasaari) July 21, 2020
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio (ps.):
– Suomi kärsi EU:ssa tänään historiallisen tappion. Sanna Marinin päätös lahjoittaa suomalaisten veronmaksajien rahat pois rikkoo perustuslakia.
Hän viittaa perustuslakivaliokunnan aikaisempaan ilmoitukseen, jonka mukaan EU:n elpymissuunnitelman kästittelyn tässä vaiheessa ei tule hyväksyä tai edistää nyt ehdotettua unionin lainanottoa ja jäsenvaltion siihen kytkeytyvää vastuuta avustusluontoisista tukivälineistä.
Suomi kärsi EU:ssa tänään historiallisen tappion.
Sanna Marinin päätös lahjoittaa suomalaisten veronmaksajien rahat pois rikkoo perustuslakia. pic.twitter.com/vs3Ttfyzzb
— Ville Tavio (@VilleTavio) July 21, 2020
Kansanedustaja Veikko Vallin (ps.):
– Demarikaksikko ”neuvotteli”. Yli 9 miljardia maksettavaa suomalaisille veronmaksajille. Hämäyksenä hehkutaan maataloustukia ja raiderahoja. Nekin Suomi maksaa itse, raha vain kiertää EU:n kautta.
Demarikaksikko "neuvotteli". Yli 9 miljardia maksettavaa suomalaisille veronmaksajille. Hämäyksenä hehkutaan maataloustukia ja raiderahoja. Nekin Suomi maksaa itse, raha vain kiertää EU:n kautta. pic.twitter.com/hJFrZHZDMm
— Veikko Vallin (@MailVeikko) July 21, 2020
Vallin jatkaa:
– Britit säästävät 80 miljardia (!), kun ehtivät erota EU:sta ennen elpymisvälinettä. Erittäin hyvä ajoitus, onnea britit! Suomella ei käy yhtä hyvä tuuri…
Britit säästävät 80 miljardia (!), kun ehtivät erota EU:sta ennen elpymisvälinettä. Erittäin hyvä ajoitus, onnea britit! Suomella ei käy yhtä hyvä tuuri… https://t.co/tL05boL5dv
— Veikko Vallin (@MailVeikko) July 20, 2020
Perustuslakivaliokunnan jäsen, kansanedustaja Olli Immonen (ps.):
– Hallitus maksattaa Etelä-Euroopan maiden laskun suomalaisilla. Saksan ja Ranskan pankitkin pelastuvat. Suomi saa seitsenvuotisesta budjetista 11,1 miljardia ja maksaa 16,7 miljardia. Elpymispaketista Suomi saa 3,2 miljardia ja maksaa 6,6 miljardia. Takkiin tuli ja pahasti.
Hallitus maksattaa Etelä-Euroopan maiden laskun suomalaisilla. Saksan ja Ranskan pankitkin pelastuvat.
Suomi saa seitsenvuotisesta budjetista 11,1 miljardia ja maksaa 16,7 miljardia. Elpymispaketista Suomi saa 3,2 miljardia ja maksaa 6,6 miljardia.
Takkiin tuli ja pahasti.
— Olli Immonen (@ImmonenOlli) July 21, 2020
Perustuslakivaliokunnan jäsen, kansanedustaja Sakari Puisto (ps.): kolmessa twiitissään:
– Kun riihikuivaa tarjotaan, löysälle rahalle kyllä löytyy ottajansa! EU:n ’elpymisvälineessä’ suomalaisten rahaa häviää taivaan tuuliin aika monien hoitajamitoitus-vuosien verran kertaheitolla.
– Löysän rahan kuppaaminen on ammatti. Mitä löysemmässä neuvottelijoiden intressit ovat itse oman asianomistajansa eduissa kiinni, sitä parempi vastapuolelle.
– Tosiasiassa Suomi ottaa kv-pääomamarkkinoilta lainaa maksaakseen ’avustuksia’, jotka eri reittejä pitkin kanavoituvat takaisin pääomamarkkinoille lainanhoitokustannuksina. Tajuttoman tyhmää, mutta vielä järjettömämpää on mennä mukaan takaamaan tätä soppaa vuosikymmeniksi.
Kun riihikuivaa tarjotaan, löysälle rahalle kyllä löytyy ottajansa!
EU:n ’elpymisvälineessä’ suomalaisten rahaa häviää taivaan tuuliin aika monien hoitajamitoitus-vuosien verran kertaheitolla. #elpymisrahasto
1 /
— Sakari Puisto (@SakariPuisto) July 21, 2020
Kansanedustaja Toimi Kankaanniemi (ps.):
– EU:n elvytyspaketti on suuri, mutta liian pieni ratkaisemaan kriisimaiden ongelmia. Kaikki velkaantuvat. Kun pää nyt avattiin, pian tulee uusi suurpaketti, josta ei enää voi mikään maa kieltäytyä, kun köysi on jo kaulassa. EU valitsi tuhon tien. Suomelle se on kaikkein raskain.
EU:n #elvytyspaketti on suuri, mutta liian pieni ratkaisemaan kriisimaiden ongelmia. Kaikki velkaantuvat. Kun pää nyt avattiin, pian tulee uusi suurpaketti, josta ei enää voi mikään maa kieltäytyä, kun köysi on jo kaulassa. EU valitsi tuhon tien. Suomelle se on kaikkein raskain.
— Toimi Kankaanniemi (@ToimiKankaanni1) July 21, 2020
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Veikko Vallin Riikka Purra Ville Tavio Sakari Puisto Toimi Kankaanniemi Laura Huhtasaari Olli Immonen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suuren valiokunnan jäsen Lulu Ranne: ”Hallituspuolueet jyräsivät perustuslakivaliokunnan, Marin käänsi selkänsä Suomelle”

PS-edustajat tyrmäävät Marinin ja demareiden haaveet 6-tuntisesta työpäivästä: ”Vähemmän työtunteja samalla palkalla? Elääköhän joku utopiassa?”

Pelastaako Unkari suomalaiset kalliilta elvytyspaketilta? – Maa uhkaa kaataa paketin

Brittien ja EU:n tulevasta suhteesta neuvotellaan taas – osapuolet täysin eri linjoilla

Hallitus haluaa antaa EU:lle verotusoikeuden – Mäkelä: ”Tässä on kyse peruuttamattomasta vallan siirrosta pois Suomelta ja sen äänioikeutetuilta kansalaisilta”

Tavio: EU-elvytyspaketin kaataminen on nyt perussuomalaisten tärkein tehtävä

Laura Huhtasaari brittimedialle: ”EU:lla ei ole tulevaisuutta”

Halla-aho: On joutavanaikaista pelottelua väittää, että EU-elpymispaketin tyrmäämisellä olisi dramaattisia vaikutuksia Suomelle
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












