

LEHTIKUVA
Tavio: EU-elvytyspaketin kaataminen on nyt perussuomalaisten tärkein tehtävä
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Ville Tavion mukaan perussuomalaisten tärkein tehtävä alkavalla eduskunnan istuntokaudella on kaataa elvytyspaketti, jota Tavio vertaa Kalevalan hengessä Sammon ryöstöön. Tavio sanoo, että laajempaa tukea kuitenkin tarvitaan. – Katseet suuntautuvat nyt ennen kaikkea keskustaan ja kokoomukseen, eli hyväksyvätkö he tämän paketin ja sen mukana suomalaisten rahojen puhaltamisen etelään.
Ville Tavio painottaa, että läpi mennessään elvytyspaketti muuttaisi koko EU:n entistä selkeämmin liittovaltioksi ja tulonsiirtounioniksi. Samalla suomalainen veronmaksaja joutuisi omilla korkeilla veroillaan rahoittamaan muiden eteläisten EU-maiden maiden matalampaa verotusta.
– Jokaisen EU-maan tulee vastata itse omasta taloudestaan ja jokainen maa vastatkoon itse omista veloistaan, Tavio linjaa.
Eduskunnan päätös tarvitaan vielä
Eurooppa-neuvoston heinäkuinen päätös 750 miljardin euron elvytyspaketista oli poliittinen päätös, joka edellyttää vielä asian käsittelyä EU-jäsenvaltioiden kansallisissa parlamenteissa.
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan aiemman kannanoton mukaan elvytyspaketin hyväksyminen edellyttänee eduskunnan kahden kolmasosan määräenemmistöä mennäkseen läpi. Näin ollen pääministeri Sanna Marinin hallitus tarvitsisi suuren osan opposition tuesta elvytyspaketin taakse.
Tavio arvioi, että elvytyspaketista ei välttämättä päästä äänestämään heti eduskunnan syysistuntokauden alussa.
– Äänestys voi myös mahdollisesti venyä pidemmälle syksyyn, ehkä jopa marraskuulle.
Perustuslakivaliokunnalta uusi arvio
Tavion mukaan olennaista juuri nyt on se, että elvytyspaketin solmimisprosessi ja perustuslaillisuus tutkitaan uudelleen perustuslakivaliokunnassa.
– Perustuslakivaliokunnalla on sitten lopullinen päätösvalta, kun asia otetaan tutkittavaksi. Perustuslakiasiantuntijoilla tulee olemaan merkittävä rooli näiden linjausten tekemisessä.
– Kuitenkin, ottaen huomioon perustuslakivaliokunnan aikaisemman kannanoton, voidaan paremminkin kysyä, onko elvytyspaketti perustuslain vastainen. Perussuomalaisten näkemys on se, että elvytyspakettia ei tulisi hyväksyä ollenkaan.
Keskustan ja kokoomuksen äänestäjien pitäisi herätä
Perussuomalaisten kärkitavoite on nyt elvytyspaketin kaataminen. Tavio painottaa, että se edellyttää kuitenkin laajempaa tukea.
– Katseet suuntautuvat ennen kaikkea keskustaan ja kokoomukseen, eli hyväksyvätkö he tämän paketin ja sen mukana suomalaisten rahojen puhaltamisen etelään.
Tavion mukaan myös keskustan ja kokoomuksen äänestäjien laajempi herääminen olisi erittäin suotavaa.
– Että onko kovin järkevää antaa EU:n rikkoa omia sääntöjään ja samalla viedä suomalaisten rahat Etelä-Eurooppaan.
Presidentti Niinistö perussuomalaisten linjoilla
Useiden oikeusoppineiden mukaan elvytyspaketti rikkoo EU-perussopimusten budjettisääntöjä. Kyse on ennen kaikkea SEUT 125 artiklan sisällöstä, jonka vakiintuneen tulkinnan mukaan unioni ja jäsenvaltiot eivät ota vastatakseen toisten jäsenvaltioiden taloudellisia sitoumuksia.
Myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö on äskettäin tullut perussuomalaisten linjoille. Niinistö on arvostellut ankarasti elvytyspakettia. Niinistön mukaan EU:n periaatteet ovat kadonneet, mikä uhkaa jo EU:n legitimiteettiä.
Tavio sanoo, että EU rikkoo hanakasti omia sääntöjään.
– Nyt kun presidenttikin on tuonut asian esille, olisi hyvä että myös kansa lähtisi mukaan vastustamaan elvytyspakettia. Muuten hallitus ei tule järkiinsä, Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äänestys kaataminen EU-elvytyspaketti velat liittovaltiokehitys Tulonsiirtounioni äänestäjät Ville Tavio perustuslakivaliokunta perussuomalaiset hallitus Keskusta Kokoomus eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset tähtää suurimmaksi kuntapuolueeksi: ”Meidän ei tarvitse tehdä temppuja ja miettiä joka aamu, että mitäköhän mieltä tänään kannattaisi olla”

Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: ”Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Halla-aho: Eläkeputken poisto on askartelemista toissijaisen ongelman kanssa

Jani Mäkelä EU-elvytyspaketista: Koko paketti on hylättävä – paketin vastuut ”hävittäjähankintojen luokkaa”

Suomen pääministeri Marinilla tiukka paikka: Suomen pitäisi velkaantua lahjoittaakseen rahaa Italiaan, jotta Italia pysyisi jatkossakin tuettavien maiden joukossa

Suomelle murskatappio EU-pöydissä, kommentit sen mukaisia – ”takkiin tuli”, ”meidän tehtävämme on maksaa”, ”rikkoo perustuslakia”, ”demarikaksikko neuvotteli, maksettavaa yhdeksän miljardia”

Halla-aho: Edustaako Marinin hallitus Suomea Brysselissä vai Brysseliä Suomessa?

Toimi Kankaanniemi KSML:ssä: 750 mrd euron EU-tukipaketti on vaarallinen ensimmäinen avaus – pian Välimeren kriisimaat vaativat lisää miljardeja

Eurooppaministeri Tuppurainen toisti suomalaisten maksamien lahjarahojen levittämisen evankeliumia
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.
Uusimmat

Punavihreätä pukkaa – Ruotsin haetaan taas hallitusratkaisua

Tulkkauksen kustannukset kasvavat – rahavirta jää hämäräksi

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










