SUOMEN UUTISET SHOW #7: Työperäinen maahanmuutto – onko siitä hyötyä, paljonko se maksaa?

Suomen Uutiset Show:n sohvalle kokoontuu suorasanainen ja kova kattaus pohtimaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Vastauksia haetaan suomalaisia askarruttaviin kysymyksiin.

Mitä tehdään, kun Suomen väestö ikääntyy? Miten Suomen huoltosuhteen heikkeneminen oikaistaan ilman maahanmuuton lisäämistä vai oikaistaanko? Entä pitäisikö yrityksille antaa vapaammat kädet tuoda tarvitsemaansa työvoimaa ulkomailta? Pitääkö suomalaisten sopeutua maahanmuuttajiin vai päinvastoin? Jos maahanmuuttajilta jotain vaaditaan, niin saa helposti rasistin leiman. Mikä tässä on mennyt pieleen? Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump on luvannut karkottaa luvattomat ja rikoksiin syyllistyneet maahantulija, vaan kuinka Trumpin linjan uskotaan alkavan näkyä Euroopassa? Kuinka hyvin maahanmuuttopolitiikkamme sopii yhteen suomalaisten arvojen kanssa? Ja kuinka kauan Suomen itäraja pysyykään kiinni?

Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju, Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä ja Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi löytävät vastauksia moniin talouskysymyksiin ja sisäministeri Mari Rantanen (ps) tuo tilannekatsauksen mm. maahanmuuton lieveilmiöistä, uusista tiukennuksista ja Suomen turvallisuudesta.

Keskustelun toimittaa VTT, tietokirjailija Jouko Marttila. Jakso on kuvattu 25.2.

Suomen Uutiset Show on uusi keskusteluohjelma, jossa käsitellään poliittisia ja yhteiskunnallisia teemoja ja ilmiöitä uteliaisuudella ja ilman sensuuria.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
6.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
7.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
8.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää