
Suomi tarvitsee lisää investointeja – elinkeinoministeri Rydman kehottaa keventämään sääntelyä ja verotusta: ”Rohkeita siirtoja tarvitaan”
Elinkeinoministeri Wille Rydman katsoo, että Suomella olisi loistavat lähtökohdat olla kiinnostava investointiympäristö, ja lisäksi Suomessa on omasta takaa osaamista ja innovaatioita. - Suomen keskeiset vahvuudet vaativat kuitenkin jatkuvia panostuksia, Rydman sanoo.
Nyt jos koskaan Suomi on tilanteessa, jossa talous kaipaa uusia investointeja. Hallitus vauhdittaa talouskasvua ja kirittää investointeja jo nyt muun muassa työmarkkinauudistuksilla, joiden vaikutukset näkyvät nopeasti, sekä TKI-panostuksilla, joiden kasvua buustaava efekti näkyy hieman myöhemmin.
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa elinkeinoministeri Wille Rydman korostaa, että kasvun ja investointien vauhdittamisen kannalta uudet sääntelyratkaisut ovat keskeisiä. Rydman avaa näkemystään teknologian ja talouden murrosilmiöiden, kuten tekoälyn, avulla.
– Tekoäly mullistaa maailmaa jo isosti. Miten esimerkiksi Kiinassa toimitaan tekoälyn puolesta? Vastaus kuuluu, että sitä ei säännellä mitenkään. Siellä siis tehdään mitä halutaan.
– Myös Yhdysvalloissa on lähestymistapa, että yritysten annetaan innovoida vapaasti. Jos ongelmia myöhemmin syntyy, niin sitten niitä korjataan sääntelyllä jälkikäteisesti.
Raskas sääntely on myrkkyä yritteliäisyydelle
Elinkeinoministeri Rydman sanoo, että mikäli Suomeen halutaan lisää korkean lisäarvon investointeja ja uusia kaupallisesti hyödynnettäviä innovaatioita, niin Suomessa on kyettävä olennaisesti keventämään sääntelyä.
Raskas sääntely ja byrokratia ovat myrkkyä luovuudelle ja yritteliäisyydelle, Rydman esittää.
– Euroopassa on vähän sellainen henki, että meillä rajoitetaan sääntelyn kautta jo ennakollisesti valmiiksi niin paljon, että innovatiivisimmat ihmiset tai yritykset Euroopassa eivät sitten niinkään viitsi kehittää tekoälyä, vaan sitä tehdään mieluummin sitten rapakon takana Yhdysvalloissa.
– On siis ihan olennainen juttu, että jos haluamme korkean lisäarvon investointeja ja paljon uusia innovaatioita, jotka ovat kaupallisesti hyödynnettävissä, niin meidän on kyettävä aivan olennaisestikin keventämään sääntelyä kaiken tämän ympärillä.
Verotuksella iso merkitys investointihalukkuudelle
Tekoälyn ja sosiaalisen median käyttö lisää maailmalla esimerkiksi datakeskusten tarvetta. Suomeen onkin nousemassa tai suunnitteilla lähes kaksikymmentä uutta datakeskusta. Rydman mainitsee, että datakeskuksia vetävät puoleensa esimerkiksi vahvat sähkönsiirtolinjat ja saatavilla oleva edullinen sähkö.
Kuitenkin lisää investointeja tarvitaan ja eri aloilta. Sääntelyllä ja etenkin verotuksella on iso merkitys siinä, onko Suomi jatkossa kiinnostava investointiympäristö, Rydman sanoo.
– Esille nousee kysymyksiä siitä, millainen verotuksellinen ympäristö olemme. Kuinka ennakoitava ympäristö Suomi on esimerkiksi luvituksen suhteen? Löytyykö meiltä oikeanlaista osaavaa työvoimaa, siis sellaista, joka osaa tehdä niitä asioita, mitä tulevaisuudessa tarvitaan?
– Minun nähdäkseni näissä asioissa tarvitaan rohkeitakin siirtoja. Millä tavoin Suomea pystytään kehittämään? Lähtökohdat ovat hyvät, koska meillä on jo hyvää siruosaamista, tekoälyosaamista ja kvanttiosaamista. Mutta jos haluamme, että se suhteellinen etu, joka meillä on jo saavutettu, myös pidetään ja että siitä saadaan kaupallistettua sitä osaamista, mitä meillä on, niin pitää olla myös rohkeutta tehdä valintoja sen suhteen, että meidän keskeisiin vahvuuksiimme panostetaan ja että mahdollistetaan Suomesta kiinnostava investointiympäristö.
Palkansaajan verotus keveni jo
Hallitus on jo keventänyt palkansaajan verotusta, ja esimerkiksi keskituloisen palkansaajan ostovoima nousee tänä vuonna 1,9 prosenttia. Vaikutus lompakossa on laskennallisesti 655 euroa.
Rydman väläyttää toivovansa hallituksen puoliväliriihestä myös uusia kasvua vauhdittavia veropoliittisia ratkaisuja. Elinkeinoministeri muistuttaa kuitenkin, että julkisen talouden vahvistaminen on tällä hetkellä herkkää tasapainottelua.
– Pitkään on oltu veitsenterällä siinä, joudutaanko EU-komission liiallisen alijäämän menettelyyn, ja jos sinne jouduttaisiin, niin sillä olisi merkittävä riski siihen, että se alkaisi jo vaikuttamaan valtionvelan korkoihin. Ja tähän on haluttu vaikuttaa, että näin ei pääsisi käymään. Siksi fokus on toistaiseksi ollut ennen kaikkea leikkauksissa.
– Tiedostan kuitenkin, että kyllä veronkevennyksillä usein on juuri se vaikutus, että silloin raha lähtee paremmin kiertoon, millä on sitten vaikutuksensa talouskasvuun, joka puolestaan on omiaan tuottamaan myös verotuloja ainakin jollakin aikavälillä. Siksi toivon, että puoliväliriihessä nyt keväällä pystytään tekemään myös selkeitä veronalennuksia johonkin suuntaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- datakeskukset Suomen Uutiset Show liiallisen alijäämän menettely TKI veronkevennykset Tekoäly Sääntely Investoinnit Wille Rydman Byrokratia Kiina Innovaatiot Yhdysvallat verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väylävirasto: Miljardiluokan väyläinvestoinnit luovat työpaikkoja ja tekevät liikenteestä sujuvampaa – ”nyt käynnistyvillä hankkeilla tehdään tulevina vuosina yhteensä reilu 14 000 henkilötyövuotta”

Poriin suunnitellaan 200 miljoonan euron räjähdetehdasta – Miko Bergbom: Suomi toimii esimerkkinä puolustuksen investoinneissa muulle Euroopalle
Puolustusministeri Häkkänen ilmoitti tänään tiedotustilaisuudessa, että Suomeen suunnitellaan TNT-tuotantolaitosta. Hankkeen kokonaisarvo yltää yli 200 miljoonaan euroon ja tehdas sijoitetaan Poriin.

Uusi verohyvitys suurille puhtaan siirtymän investoinneille – Purra: ”Puhutaan jopa miljardien investoinneista Suomeen”
Uusi hallituksen esitys, jonka tavoitteena on edistää teollisuuden siirtymää kohti ilmastoneutraaliutta tukemalla merkittäviä investointihankkeita, mahdollistaa verohyvityksen suurille puhtaan siirtymän investoinneille. Valtiovarainministeri Riikka Purra näkee verohyvityksen merkittävänä kasvutoimena, joita Suomen talouskasvu tarvitsee.

Bergbom: Miksi demarit nauroivat investointien puutteelle?
Kansanedustaja Miko Bergbom viittasi puheenvuorossaan eduskunnan kyselytunnilla Kauppalehden artikkeliin, jossa kerrotaan Nokian Renkaiden erittäin nopeasti toteutuneesta 650 miljoonan euron investoinnista Romaniaan.
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
















