

LEHTIKUVA
Taloustieteen professori, eurovaaliehdokas Virén huolissaan korkeasta kokonaisveroasteesta
Taloustieteen professori Matti Virén ihmettelee suomalaispäättäjien verouudistusten takana piilevää logiikkaa. Hänen mielestään on hyödytöntä näprätä tuloverotuksen ja kulutusverojen osuuksia. Sen sijaan kokonaisveroastetta tulisi laskea.
Eurovaaliehdokas Matti Virén kirjoittaa ihmettelevänsä Uuden Suomen Puheenvuoro-palvelussa sitä, miten pitkälle verotuksen painopistettä voidaan siirtää työn verotuksesta kulutusveroihin.
Esimerkiksi bensiinin hinnasta noin 70 prosenttia on veroa. Hän havainnollistaa asiaa tarjouskampanjoiden käänteisillä sanamuodoilla ”Osta 1, maksa 4.”
Bensiinin lisäksi Virén listaa tukun muitakin esimerkkejä: alkoholin ja tupakan verot ovat jo valmiiksi koholla, vuokraisännät maksavat vuokratuloistaan 34 prosenttia pääomaveroa.
Korkeat verot siirtyvät osittain palkkoihin
Osa yrittäjistä kykenee siirtämään arvonlisäverorasitteen hintoihin. Pienyrittäjät ovat ahtaammalla kuin suuret kilpailijat. Virén kirjoittaa, etteivät pienkauppiaat voi niin vain siirtää arvonlisäveroa sellaisenaan hintoihin. Siltä osin kun korkeita veroja voidaan siirtää hintoihin, seuraa tästä osittain myös palkkojen kohoaminen.
Tässä ajatuksessa ei äkkiseltään havaitse ongelmaa. Korkeita veroja ja hintoja voi maksaa korkeammilla palkoilla.
Eurovaluutan kurssi ei kuitenkaan elä suomalaisten veroasteen mukaan. Korkeat hinnat ja palkat merkitsevät siten kilpailukyvyn rapautumista. Se johtaa viennin vaikeuksiin.
EU:n kautta vielä lisäveroja?
Virénin mukaan Euroopan komissiolla on EU:n verotusoikeuteen tähtäävää puhtia. Hän arvelee, että EU-kansalaisille verojen myyntipuheissa tämä esitetään esimerkiksi muovien haittaverona.
Hän muistuttaa, että arvonlisäveron kohdalla pään avaaminen johtaa helposti toistuviin korotuksiin. Tästä syystä Yhdysvalloissa republikaanit vastustavat jyrkästi liittovaltiotason arvonlisäveroa.
Kirjoituksensa kommenttiosuudessa Virén kirjoittaa epäilevänsä, että verotus siirrettäisiin suomalaispoliitikkojen ulottumattomiin EU-tasolle. EU-verot tulisivat kansallisten verojen päälle.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Tavio: Ostovoimaa parantamalla työpaikkoja

Antti Rinne ei vieläkään tiedä, montako miljardia sdp:n vaalilupausten toteuttaminen maksaisi – haluaa verottaa asumista, liikkumista ja ruokaa

Halla-aho: Valtion ei pidä ohjata verotuksella ruuan hintaa – ”Lihansyöntiä demonisoidaan ideologisista syistä”

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Ketuttaako EU?

Europäättäjien talouspolitiikka ruokkii populistipuolueita

Taloustieteen professori ja eurovaaliehdokas Virén: EU-johtajat viljelevät jopa epäuskottavia uhkakuvia – ja unohtavat tärkeimmän

Eurovaaliehdokas Virén maakuntamallin verotuksesta: Halu lahjoa kansalaisia heidän omilla rahoillaan ohittaa terveen taloudenpidon periaatteen
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













