

Turvapaikanhakijoiden pakkopalautuksia vastava mielenosoitus Kansallisteatterin edessä Helsingissä 22. toukokuuta 2017. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tavio: Miksi hallitus haluaa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet töihin?
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kyseenalaisti hallitusohjelman linjauksia Ylen A-studiossa. – Jos halutaan keventää kotitalouksien velkaa, se ei tapahdu veronkorotuksilla ja asumisen menoja kasvattamalla. Ja miten kehitysavun nostaminen muka lisää suomalaista työllisyyttä? Tavio ihmetteli.
Tänään julkistetusta uudesta hallitusohjelmasta olivat Ylen A-studiossa Ville Tavion lisäksi keskustelemassa myös kansanedustajat Sanna Marin (sd.), Katri Kulmuni (kesk.) ja Antti Häkkänen (kok.).
Tavion arvion mukaan hallitusohjelma ei ole ”kaunokirjallisuuden huippu”.
– Vihervasemmisto on nyt ”toiveiden tynnyrin” äärellä, vaaditaan veronkorotuksia ja omaisuuden myyntiä. Hallitusohjelma näyttää monelta osin hyvin vasemmistolaiselta, Tavio sanoi.
Kotitalouksien velka ei kevene veronkorotuksilla
Hallitus aikoo lisätä pysyviä menoja noin 1,2 miljardilla eurolla. Tavio ei ole menonlisäysten, eikä niiden rahoittamiseen tarvittavien veronkorotusten kannalla.
– Nyt ei ole hyvä aika lisätä menoja. Ongelma on se, että menoja katetaan veronkorotuksilla, joiden uhriksi joutuvat ovat pienituloisia. He ovat usein niitä, jotka polttavat tupakkaa tai tarvitsevat autoa.
– Jos halutaan keventää kotitalouksien velkaa, se ei tapahdu veronkorotuksilla. Myös asumisen menot kasvavat vihervasemmiston keinoilla, Tavio sanoi.
Investoiko hallitus kehitysapuun?
Hallitus tavoittelee työllisyysasteen nostamista 75 prosenttiin. Tavio ihmetteli, miksei yrityksille ole luvattu helpotuksia.
– Jos taloustilanteen myötä työllisyys ei kasva, niin sitten hallitus on pahassa tilanteessa. Viisi hallituspuoluetta joutuu pohtimaan, kenen tavoitteet otetaan toivomuslistalta pois, Tavio ihmetteli.
Mediassa olleiden tietojen mukaan hallitus aikoo valtion omaisuutta myymällä kerätä ainakin kaksi miljardia euroa.
Hallituksen tavoitteena on myös kehitysavun nostaminen 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta.
– Jos valtion omaisuutta myydään miljardeilla ja sillä rahoitetaan kehitysapua, niin miten kehitysapu lisää suomalaista työllisyyttä, Tavio kysyi Marinilta.
Marin vastasi, ettei kehitysapu ole osa työllisyyspolitiikkaa
– Eli te investoitte kehitysapuun, Tavio sanoi.
”Mikä järjenjuoksu tässä on takana?”
Sdp:n puheenjohtaja, todennäköisesti pääministeriksi nouseva Antti Rinne ilmoitti eduskuntavaalien alla, että hän laittaisi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet jatkossa töihin. Rinteen tavoite on myös kirjattu hallitusohjelmaan.
– Kun maahanmuutto on hallitusohjelmassa isona osana, niin siinä lähdetään vahvasti siitä, että työperäinen maahanmuutto parantaa Suomen työllisyyttä. Ei viime hallituskaudella kuitenkaan haluttu kielteisen turvapaikan saaneita töihin vaan ulos maasta.
– Nyt hallitus haluaa laittaa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet töihin, se on kirjattu hallitusohjelmaan. Mikä järjenjuoksu tässä on takana? Tavio kysyi Kulmunilta ja Marinilta.
Somalit ja irakilaiset suurimmat ryhmät
Marin väitti, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet pyritään ensisijaisesti palauttamaan.
– Jos palauttaminen ei syystä tai toisesta kuitenkaan onnistu, niin on hyödyllisempää, että he tekevät jotain, eivätkä ole säilössä, Marin sanoi.
– Eli somalialaiset ja irakilaiset, Tavio sanoi ja viittasi siihen, että somalit ja irakilaiset muodostavat suurimmat Suomeen saapuvat humanitaarisen maahanmuuton ryhmät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valtion omaisuus veronkorotukset Katri Kulmuni irakilaiset somalit kielteinen turvapaikkapäätös kotitaloudet Antti Häkkänen Sanna Marin Hallitusohjelma Ville Tavio Antti Rinne Turvapaikanhakijat perussuomalaiset SDP talous kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen EIT:n tuomiosta: Ikävä tapaus, mutta Suomi ei voi koskaan täysin aukottomasti varmistaa kenenkään palautetun ihmisen turvallisuutta

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – ”Irakilaiset voivat palata kotiin”

Purra: Kansalaisten enemmistö haluaa huomattavasti tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille
Yle julkisti eilen selvityksen kotihoitoyhtiö Keltakullan hoivasta: Osa hoitajista ei kyennyt vastaamaan suomeksi edes yksinkertaisiin kysymyksiin. Hoitajat laativat asiakaskirjaukset käännössovelluksen avulla. Tapaus on jälleen todiste ongelmasta, josta perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia – ja jota SDP on pyrkinyt vähättelemään ja selittämään pois.

Ei ole todellista – Ison-Britannian keskuspankki wokettaa Churchillin, Alan Turingin ja Jane Austenin pois brittien seteleistä
Ison-Britannian keskuspankin päätös poistaa maan historialliset merkkihenkilöt puntaseteleistä on herättänyt kansainvälistä huomiota. Tapaus on noussut kiistaksi historiasta ja kansallisesta identiteetistä. Keskuspankille laaditun raportin mukaan osa ihmisistä saattaa nähdä Winston Churchillin, Alan Turingin ja Jane Austenin kaltaiset hahmot elitistisinä, kiistanalaisina ja liian vanhahtavina. Historiallisten henkilömuotokuvien tilalle raportin laatinut Savanta esittää inklusiivisuuden nimissä luontoaiheita. Bank of England kiistää tehneensä päätöksen yksinomaan Savantan raportin perusteella ja vetoaa "seteliturvallisuuteen" sekä yleisön toiveisiin. Konservatiivivaikuttajat ovat arvostelleet ratkaisua woke‑henkiseksi pyrkimykseksi pyyhkiä Britannian historiaa pois julkisesta kuvastosta. Heidän mukaansa päätös on peruttava.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














