Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tavio: Puolustusteollisuuden start-upeja lisättävä

01.02.2025 |09:01

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio esittää keskustelunavauksena puolustusteollisuuden yritysten ja start-up-ekosysteemien kehittämistoimia. Sillä olisi hänen näkemyksensä mukaan ulkomaankaupan, työllisyyden ja turvallisuuden kannalta positiivista vaikutusta.

Ville Tavio pohtii, että puolustusteolliset start-upit ja yritykset tuotaisiin entistä lähemmäs Puolustusvoimia ja varusmiespalvelusta.

– Uusia keinoja on varmasti löydettävissä: varusmiespalveluksen aikana voisi tarjota soveltuville ja kiinnostuneille varusmiehille koulutusta yrittäjyydestä, varusmiespalveluksen päättäville voisi antaa tietoja yrityksen rahoitusmahdollisuuksista, puolustusteollisuuden pk-yrityksille voisi lisätä mahdollisuuksia osallistua ja kerätä ideoita sekä löytää potentiaalisia osaajia, Tavio luettelee.

Nuorten taitoja kannattaa vahvistaa

Varusmiespalveluksen aikana voisi Tavion mukaan olla nykyistä parempi mahdollisuus myös tutustua jo olemassa oleviin puolustusalan suomalaisiin yrityksiin ja innovaatioihin.

– Uskon mahdollisuuksia olevan paljon ja esitin siksi ajatukseni asian työstämisestä myös erinomaiselle ministerikollegalle, puolustusministeri Antti Häkkäselle, Tavio kertoo.

– Lähtökohta on nähdäkseni hyvin Suomessa jo tunnistettu. Nuorten sitomista kategorisesti perus- ja aselajitaitoihin kannattaa vahvistaa erilaisten eliittiyksiköiden ja olemassaolevan asiantuntemuksen kehittämisellä, Tavio toteaa.

Yrityksillä kasvava vientipotentiaali

Tavion ajatus yrittäjyyspolkujen vahvistamisesta asevelvollisten isänmaalle annettavaan aikaan perustuu siihen, että saavutettaisiin suurempaa kansantaloudellista hyötyä Suomen aseman vahvistamiseksi start-up-kärkimaana.

– Puolustusteollisuuden yrityksillä on kasvava vientipotentiaali. Uuden teknologian start-upit ja innovointi ovat keskeisessä asemassa ulkomaankauppamme kasvattamisessa. Kotimainen omistajuus ja valmistus taas lisäävät huoltovarmuutta, Tavio jatkaa.

Mallia voi Tavion mielestä saada myös niiltä Suomen liittolaismailta, joiden puolustusvoimat tekevät tunnetusti hyvää yhteistyötä yritysten kanssa esimerkiksi kyberturvallisuuden ja drone-osaamisen sektoreilla.


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ministeri Tavio: Texasiin avattava pääkonsulaatti edistää vientiämme

18.12.2024 |11:22
Suomen uutiset logo

Suomen ja Somalian välinen maaohjelman kautta tapahtuva kehitysyhteistyö keskeytetään – ministeri Tavio: Suomi ei voi jatkaa kehitysyhteistyötä maan kanssa, joka ei ota takaisin omia kansalaisiaan

20.11.2024 |12:31

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää