

Tavio ja Purra: Suomen ei pidä edistää naisia alistavien burkinien käyttöä
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra ja Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ovat jättäneet eilen 3.10. eduskunnassa kirjallisen kysymyksen burkinien käyttämisestä.
Kansanedustajat kysyvät, mitä pääministeri Rinteen hallitus aikoo tehdä huolehtiakseen siitä, että Suomen uimahalleissa ei edistetä naisten alistamista burkineilla.
Burkini on eräiden musliminaisten käyttämä hupullinen uima-asu, joka peittää käyttäjästään kaiken paitsi kasvot, jalkaterät ja osan käsistä. Osa Suomessa toimivista uimahalleista on kieltänyt burkinin käytön. Monissa uimahalleissa burkinit kuitenkin sallitaan ja joissakin halleissa niiden käyttöönottoa jopa helpotetaan vuokraamalla tai myymällä burkineja.
Riikka Purra ja Ville Tavio kertovat, että kirjallista kysymystä laadittaessa otettiin yhteyttä muutamien erikokoisten kuntien uimahallipalveluihin. Joistakin kunnista vastattiin, että burkineja ei ole vielä hankittu myytäviksi, koska kiinnostusta ei ole ilmennyt.
Purra ja Tavio päättelevät, että burkinien poissaolo myyntivalikoimasta ei siis ole aina arvovalinta, vaan tarjontaa voidaan luoda kysynnän kasvaessa.
Suomi antaa vääränlaista viestiä
Kehittyvissä maissa on käynnissä alistavista pukeutumiskoodeista luopumiseen tähtääviä kampanjoita, jotka voivat olla hyvin vaarallisia niihin osallistuville naisille. Kun kehittyvissä maissa vähitellen ponnistellaan tasa-arvon edistämiseksi, Suomi antaa Purran ja Tavion mielestä omalla toiminnallaan vääränlaisen signaalin suhtautumisessaan burkineihin.
– Länsimaiseen kulttuuripiiriin kuuluvat oleellisina osina sukupuolten tasa-arvo ja yksilönvapaudet. Burkini edustaa näille ihanteille vierasta naisten kätkemistä ja esineellistämistä, sanoo Purra.
– Suomi ei ainoastaan hyväksy toisen kulttuurin tapoja, vaan aktiivisesti osallistuu naisten ja tyttöjen alistamiseen pitämällä uimahallien valikoimissa burkineja, Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alistaminen yksilönvapaudet kulttuuriset tavat Uimahallit burkini naiset Riikka Purra Ville Tavio Tasa-arvo perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lähi-idän ja islamin asiantuntija ottaa kantaa burkinikeskusteluun: Burkinit eivät kuulu uima-halleihin eikä burkini-sana suomen kieleen

Purra: Miten kukaan suomalainen voi sanoa, että burkini on vain pala kangasta?

Ulkomaalaistaustaiset asiakkaat herättävät närää Itäkeskuksen uimahallissa: Altaaseen mennään alusvaatteissa, naisvalvojia ei kuunnella – ”Ottavat nyrkit esille, kun tulee sanaharkkaa”

Kööpenhaminan poliisi haluaa kasvot tunnistavat kamerat – Tanskan kansanpuolue kannattaa
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää