

Tavio ja Purra: Suomen ei pidä edistää naisia alistavien burkinien käyttöä
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra ja Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ovat jättäneet eilen 3.10. eduskunnassa kirjallisen kysymyksen burkinien käyttämisestä.
Kansanedustajat kysyvät, mitä pääministeri Rinteen hallitus aikoo tehdä huolehtiakseen siitä, että Suomen uimahalleissa ei edistetä naisten alistamista burkineilla.
Burkini on eräiden musliminaisten käyttämä hupullinen uima-asu, joka peittää käyttäjästään kaiken paitsi kasvot, jalkaterät ja osan käsistä. Osa Suomessa toimivista uimahalleista on kieltänyt burkinin käytön. Monissa uimahalleissa burkinit kuitenkin sallitaan ja joissakin halleissa niiden käyttöönottoa jopa helpotetaan vuokraamalla tai myymällä burkineja.
Riikka Purra ja Ville Tavio kertovat, että kirjallista kysymystä laadittaessa otettiin yhteyttä muutamien erikokoisten kuntien uimahallipalveluihin. Joistakin kunnista vastattiin, että burkineja ei ole vielä hankittu myytäviksi, koska kiinnostusta ei ole ilmennyt.
Purra ja Tavio päättelevät, että burkinien poissaolo myyntivalikoimasta ei siis ole aina arvovalinta, vaan tarjontaa voidaan luoda kysynnän kasvaessa.
Suomi antaa vääränlaista viestiä
Kehittyvissä maissa on käynnissä alistavista pukeutumiskoodeista luopumiseen tähtääviä kampanjoita, jotka voivat olla hyvin vaarallisia niihin osallistuville naisille. Kun kehittyvissä maissa vähitellen ponnistellaan tasa-arvon edistämiseksi, Suomi antaa Purran ja Tavion mielestä omalla toiminnallaan vääränlaisen signaalin suhtautumisessaan burkineihin.
– Länsimaiseen kulttuuripiiriin kuuluvat oleellisina osina sukupuolten tasa-arvo ja yksilönvapaudet. Burkini edustaa näille ihanteille vierasta naisten kätkemistä ja esineellistämistä, sanoo Purra.
– Suomi ei ainoastaan hyväksy toisen kulttuurin tapoja, vaan aktiivisesti osallistuu naisten ja tyttöjen alistamiseen pitämällä uimahallien valikoimissa burkineja, Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alistaminen yksilönvapaudet kulttuuriset tavat Uimahallit burkini naiset Riikka Purra Ville Tavio Tasa-arvo perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lähi-idän ja islamin asiantuntija ottaa kantaa burkinikeskusteluun: Burkinit eivät kuulu uima-halleihin eikä burkini-sana suomen kieleen

Purra: Miten kukaan suomalainen voi sanoa, että burkini on vain pala kangasta?

Ulkomaalaistaustaiset asiakkaat herättävät närää Itäkeskuksen uimahallissa: Altaaseen mennään alusvaatteissa, naisvalvojia ei kuunnella – ”Ottavat nyrkit esille, kun tulee sanaharkkaa”

Kööpenhaminan poliisi haluaa kasvot tunnistavat kamerat – Tanskan kansanpuolue kannattaa
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.
















