

LEHTIKUVA
Teemu Keskisarja: Sananen Tampereen strategiselta vaalitaistelupaikalta
KOLUMNI | Maria Asunnan ja muiden Pirkanmaan vaalipiirin naisehdokkaiden kutsusta käväisin eilen kaupungissa, joka sykähdyttää sotahistorioitsijaa. Tampereella ratkesi Suomen kohtalo 105 vuotta sitten. “Verinen kiirastorstai“ 28.3.1918 tulee väkisinkin mieleen vaalitaistelusta. Yhtään solvausta en tosin Keskustorin vaalikojuilla kuullut enkä keskisormea nähnyt. Vakaumuksensa kullakin. Lahtareiden ja punikkien perimä jakautuu yli nykyisten puoluerajojen.
Missä piirtyy vaalitaistelun rintama? Persunaiset kertoivat seuraavaa.
Vasemmisto on tehtaanpiippujen kaupungissa vanhastaan vahva ja pääministeri Marin tietysti suosittu. Marinin voitto ei kuitenkaan ole kirkossa tai moskeijassa kuulutettu. Katujen turvattomuus sapettaa monia tamperelaisia. Perussuomalaiset peräänkuuluttavat perhearvoja. Maahanmuutto on yhtä kiperä kysymys kuin pääkaupunkiseudulla.
Tampere ei ole ison vaalipiirin ainut tanner. Sote tuntuu ilmeisesti epäreilulta Pirkanmaan pikkukaupungeissa. Maalaispitäjissä väliä on myös EU:n metsäsekoilulla. Ideologoissa persut äestävät kansallismielisyydellä ja demarit ratsastavat rasisminvastaisuudella.
Vuoden 1918 sisällis-, vapaus- ja luokkasodan voittajan veikkaaminen ei ole vaikeaa jälkikäteen. Valkoisilla oli johtajissa ja osaamisessa valtava laadullinen ylivoima. Poloiset punaiset amatöörit kuolivat hävityn asian puolesta. Vaalitaistelu on täpärämpi.
Sotahistorian kirjoittajana olen 1500–1900-luvuilla päätynyt aina häviäjien puolelle, nuijasodasta jatkosotaan. Tampereen Keskustorin persukojulla oli väkevä kuhina ja kihinä ja pöhinä. Mieleeni hiipi epäilys: hyppäsinkö kerrankin voittajan vankkureihin?
TEEMU KESKISARJA
Tunnelmia Tampereelta:
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarja: ”Luonnonsuojelu on Suomessa mahdollista ilman Brysselin byrokratiaa ja metsättömien EU-jäsenmaiden holhousta”

Teemu Keskisarja: Pohdintaa Yleisradion tulevaisuudesta

Teemu Keskisarjan kolumni: Reetta Tuiskuvuoren aiheellinen ilmastoahdistus

Suomalaiset asetettava viimein etusijalle: ”Tässä maassa monet ajattelevat, että he ovat toisen luokan kansalaisia omassa maassaan – näin ei saa olla”

Teemu Keskisarjan kolumni: Kielenvaihto ei ole salaliittoteoria

IS: Historioitsija Teemu Keskisarja lopetti kolumnien kirjoittamisen Ylellä Tiina-Rakel Liekin takia

Uudenmaan piiri painaa täyttä höyryä kohti vaalivoittoa – ”Kaikki ovat tehneet valtavasti töitä tämän homman eteen”

Perussuomalaisten kannatus Pirkanmaalla poikkeuksellisen hyvää – ”Lopputulos tulee olemaan todella kova”

Varsinais-Suomi puolustaa ykköspaikkaansa ja tavoittelee viidettä kansanedustajaa – ”Äänestämättä jättäminen on ääni SDP:lle”
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.
Uusimmat

Räjäytykset lisääntyivät Ruotsissa – tekijä yhä useammin alaikäinen

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











