

LEHTIKUVA
Tekoäly haastaa eliitin ylivallan – ihmisen kaltainen ohjelmisto askarruttaa asiantuntijoita
Ihmisen kaltainen tekoäly (AGI) on asiantuntijoiden mukaan täällä jo nyt tai viimeistään 10 vuoden sisällä. Mahdollisesti siis jo tällä vaalikaudella. Muutos saattaa olla mykistävä ja laittaa yhteiskunnan perinteisen marssijärjestyksen uusiksi.
Stanfordin huippuyliopiston tekemän tutkimuksen mukaan 56 prosenttia tietojenkäsittelytieteen asiantuntijoista ja tekoälyn tutkijoista on sitä mieltä, että ihmisen kaltainen, kaiken kattava tekoäly (Artificial general intelligence, AGI) on jo täällä.
Googlen Deep Mind -johtaja Demis Hassabis on varovaisempi. Hän toteaa Interest Engineering-sivustolla, että kone/ohjelmisto on täysin ihmisen kaltainen vuosikymmenen sisällä ja kattavia tekoälysovelluksia on nähtävillä jo muutaman vuoden kuluttua.
AGI tietää mitä tekee
Tekoäly itse (GPT -4 plus) vastaa kysymykseen AGI-aikataulusta kuin Delfoin oraakkeli tai kepun kansanedustaja:
”On vaikea sanoa tarkkaa ajankohtaa, milloin ihmisen kaltainen teköäly (AGI) tulee olemaan todellisuutta, koska se riippuu monista tekijöistä, kuten teknologian kehityksestä, resursseista ja tietysti innovatiivisesta ajattelusta. AGI:n kehitys on erittäin monimutkainen prosessi, joka vaatii kehittäjiltä laajaa ymmärrystä monista eri tieteenaloista, kuten tietojenkäsittelytieteestä, neurotieteestä, psykologiasta ja filosofiasta.”
Toisin kuin edellisen esimerkin luova tekoäly, AGI on tietoinen siitä, mitä se sanoo ja tekee. Tämä vähentää todennäköisyyttä antaa vääriä tai epäselviä lausuntoja.
Monta kehityspolkua
Eduista huolimatta asiantuntijaeliitti on kuitenkin sitä mieltä, että AGI voi vahingoittaa vakavasti yhteiskuntaa, jos sen kehitystä eivät ohjaa inhimilliset arvot.
Lähes 58 prosenttia Stanfordin tutkimuksessa haastatelluista ammattilaisista pitää ihmisen kaltaista tekoälyä merkittävän huolenaiheena. Runsas kolmannes on sitä mieltä, että AGI voi johtaa totaaliseen tuhoon.
Tuhatpäinen asiantuntijajoukko ja Elon Muskin kaltaiset ihmeaikuiset allekirjoittivat maaliskuussa vetoomuksen, jolla vaadittiin tekoälyn kehittämisen pysäyttämistä puoleksi vuodeksi.
Näin saataisiin valtavavalla vauhdilla etenevään kehitystyöhön suvanto, jonka aikana voitaisiin pohtia eettiseltä ja moraaliseltakin kannalta sitä, mitä itse asiassa tässä ollaan tekemässä.
Deepfake on varmasti täällä
Deepfake-nimi on lähtöisin syväoppivista neuroverkoista. Kun algoritmit päästetään osaavasti valloilleen, ne oppivat fraaseja ja voivat yhdistellä sekä toistaa niitä yllättävillä tavoilla. Ja lopputulos saattaa vaikuttaa täysin uskottavalta.
Eli tarun ja totuuden välinen kuilu katoaa. Tekniikkaa voidaan käyttää erityyppiseen viihteeseen, mutta sillä on Fortune-lehden mukaan myös merkittävä pimeä potentiaali. Poliittinen vaikuttaminen syvähuijaamisen avulla on huolenaiheista merkittävimpiä.
Väärän informaation täytyy näyttää riittävän totuudenmukaiselta, jotta se olisi uskottavaa. Jos uusi totuus ei sovi yhteen sen kanssa, mitä jo tiedämme, olemme taipuvaisia hylkäämään sen. Ihminen janoaa jatkuvuutta ja vieroksuu epäjohdonmukaisuutta.
Deepfake on tehokasta siksi, että kuvat tekevät viestistä paljon vaikuttavamman kuin pelkkä teksti ja abstraktit käsitteet. Siksi huiputtamisen mahdollisuus kannattaa tänään pitää mielessä, kun katselee median ja somen kuvia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kuvan voima totuudenmukaisuus syvähuijaaminen pimeä puoli kehitystyö totaalinen tuho GPT-4 neuroverkot tekoälysovellus Deep Mind Demis Hassabis ihmisen kaltainen tekoäly AGI Artificial general intelligence ChatGPT AI väärä informaatio poliittinen vaikuttaminen deepfake eliitti Vetoomus Elon Musk Tekoäly Google
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Automaatio haastaa vanhan maailmanjärjestyksen: Halvat robotit paiskivat pian yksinkertaisimmatkin työt

Kiinalaisomisteinen TikTok nousi länsimaiden turvallisuushuoleksi

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tiukkaa taistoa tekoälystä – Google haastaa Microsoftin omalla tekstirobotillaan

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon

Tekoäly valtaa maailmaa ja kouluissa ollaan etukenossa – vanhat säännöt eivät toimi ja uudet puuttuvat

Pakistanilainen oppositiojohtaja joutui kotiarestiin, hänen puolueensa kampanjoi täyttä häkää ehdokkaan tekoälyversiolla

Kyborgia pukkaa – ensimmäinen ihminen saanut kohutun Neuralink-aivoimplantin

”KVG” tulossa tiensä päähän – tekoäly haastaa vanhat hakukoneet
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat
Suomi ei nouse sillä, että leimaamme eri mieltä olevia ideologioiden kannattajaksi ja asemuotoisten tarinoiden levittäjiksi, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















